Stále více států může likvidovat objekty ve vesmíru. Například tato čínská mobilní odpalovací rampa vypustila raketu, která zničila čínský satelit.

Stále více států může likvidovat objekty ve vesmíru. Například tato čínská mobilní odpalovací rampa vypustila raketu, která zničila čínský satelit. | foto: The Washington Times

Rusko chce vylepšit svůj arzenál protidružicových zbraní

  • 14
Krok s technologickým vývojem jiných států chce podle slov svých představitelů udržet Rusko v oblasti protidružicových zbraňových systémů.

Rusko vyvíjí protidružicové zbraně, aby srovnalo krok s obdobnými snahami jiných mocností. Určité základní součásti těchto zbraní již ruská armáda má. Kromě toho hodlá posílit počet strategických raket a obnovit vzdušné síly. Prohlásil to dnes náměstek ruského ministra obrany, generál Valentin Popovkin.

"Rusko nadále odmítá závody ve zbrojení ve vesmíru, musí však reagovat na vývoj uskutečňovaný v jiných zemích," řekl generál podle agentury AP.

"Nemůžeme jen tak sedět a dívat se, jak jiní na takových systémech pracují.

Proto byly takové práce zahájeny i v Rusku," dodal.

Rusko už podle něj má některé "základní klíčové prvky" k protidružicovým zbraním, neupřesnil však, o které jde.

Popovkin, který byl dříve vrchním velitelem ruských raketových vojsk, se v tomto smyslu vyjádřil na tiskové konferenci. Odpovídal tak na otázku, jak Rusko reaguje na americké a čínské zkoušky protidružicových zbraní.

Čína  totiž 11. ledna 2007 v rámci zkoušek protidružicových zbraní v blízkosti kosmodromu Xichang vypustila upravenou balistickou raketu, jejíž typ nebyl oznámen. Více se dočtete v článku  Jak dopadla zkouška čínské protidružicové zbraně. Grün exkluzivně pro Technet.cz

Podle generála dosáhnou státní zakázky v oblasti obrany v letech 2009 až 2011 hodnoty 1,5 bilionu rublů (asi 928 miliard Kč). Rusko chce ještě letos doplnit své raketové jednotky deseti komplety interkontinentálních raket, což znamená mnohem rychlejší přezbrojování než v uplynulých letech. Hodlá také dokončit zkoušky nové mezikontinentální rakety Bulava (Palcát) tak, aby mohla být zařazena do výzbroje do konce roku.

Námitky, že bulava v deseti uskutečněných testech pětkrát neuspěla, Popovkin odmítl. "Každá zbraň může během testů selhat. Kvůli sérii neúspěchů právě zvyšujeme počet testů, abychom mohli prověřit celý výrobní řetězec a vychytat závady," řekl. Vojenští odborníci na raketě Bulava oceňují hlavně její schopnost pronikat nepřátelskou protiraketovou obranou, což je klíčové pro budoucí jaderný arzenál, dodal.

Generál rovněž oznámil, že ruské letectvo letos dostane na 50 nových letounů, hlavně stíhaček, a 50 vojenských vrtulníků. Jsou to mnohem větší počty než celkový počet nových letadel, které ruská armáda dostala od zhroucení SSSR v roce 1991. Kromě toho se v srpnu uskuteční první zkušební let zcela nové ruské stíhačky, uvedl Popovkin.

V únoru 2008 odpálila americká válečná loď raketu, která zasáhla vlastní už nefunkční špionážní družici. Úspěšný test posílil postavení zastánců systému protiraketové obrany. V roce 2007 Čína přesným zásahem balistické střely zničila svou nefunkční družici.

Kreml kritizuje americké plány na umístění zbraní ve vesmíru, protože by to mohlo vyvolat nové závody ve zbrojení. Rusko a Čína naléhaly na uzavření mezinárodní dohody o zákazu vesmírných zbraní, jejich návrh na moratorium však USA odmítly.

V rámci obranných plánů uskutečňovaných předchozí administrativou vyvíjel Pentagon rakety, pozemní lasery a další technologie schopné zasahovat cíle na oběžné dráze.

Vláda prezidenta George Bushe plánovala umístit protiraketové střely v Polsku a radar v Česku; mělo jít o součásti šíře zaměřeného protiraketového štítu. Tento týden média spekulovala o údajné americké ochotě obětovat vybudování protiraketového štítu výměnou za ruskou pomoc při jednání s Íránem o jeho sporném jaderném programu. Podle těchto spekulací takovou možnost nabídl americký prezident Barack Obama v dopise adresovaném ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi; Moskva i Washington to ale popřely.

,