Ruské protesty proti cenzuře internetu (2012)

Ruské protesty proti cenzuře internetu (2012) | foto: Profimedia.cz

Rusko hrozí zákazem Googlu, Facebooku a Twitteru. Firmy chrání anonymy

  • 146
Ruský úřad pro kontrolu komunikace a médií napsal dopisy americkým firmám Google, Twitter a Facebook. Vyzývá je, aby „přestaly porušovat ruské zákony“ a umožnily odhalení skrytých identit blogerů. V Rusku se totiž každý úspěšný bloger musí registrovat pod svým skutečným jménem.

Ruská služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií (Roskomnadzor) varovala americké internetové společnosti Google, Twitter a Facebook před porušováním ruských internetových zákonů. Upozornila, že firmám v případě nedodržování pravidel hrozí zablokování jejich aktivit, informovala agentura Reuters.

„V našich dopisech pravidelně upozorňujeme tyto firmy na důsledky porušování zákonů,“ uvedl mluvčí úřadu Vadim Ampelonsky. Dodal, že společnosti Google, Twitter a Facebook musejí podle ruských zákonů poskytovat data o ruských blogerech, kteří mají více než 3 000 čtenářů denně, a uzavírat webové stránky, které podle Roskomnadzoru vyzývají k „nepovoleným protestům a nepokojům“. Ampelonsky doufá, že „firmy odpovědí a splní požadavky, které jim byly opakovaně sděleny.“

Ruský internet - ilustrační foto

Konkrétně mají americké firmy:

  • smazat obsah vyzývající k nepokojům
  • smazat obsah týkající se extremistických aktivit
  • smazat obsah zvoucí na neschválené protesty
  • poskytnout údaje o počtu návštěvníků jednotlivých „blogů“ (zřejmě myšleny i profily na sociálních sítích)

Právě celosvětově populární sociální sítě jsou v Rusku „jedním z neregulovaných způsobů, jakým vyjadřují své názory opoziční politici,“ píší TheMoscowTimes.com. „Přes sociální sítě se svolávají i pochody a protesty,“ dodávají.

Žádostí o odstranění obsahu jsou stovky

Americké firmy se zatím k dopisům veřejně nevyjádřily. V minulosti však již udělaly jisté ústupky, aby vyhověly ruským zákonům. Google přesunul některé své servery do Ruska, aby vyhověl ruskému zákonu, který nařizuje uložení některých údajů v dosahu ruské jurisdikce.

Facebook zveřejňuje oficiální vládní žádosti o informace o uživatelích od roku 2013. V Rusku eviduje pouze minimum žádostí o informace (žádné v letech 2013-2014 nevyhověl) a zablokoval na základě oficiálních žádostí přibližně stovku příspěvků.

Google dostal od ruských úřadů celkem přes 600 žádostí, vyhověl zřejmě většině z nich. Nejčastějším zdůvodněním pro odstranění obsahu je propagace zneužívání drog a omamných látek. Ze srovnání se žádostmi z USA je zřejmé, že Google vychází ruským požadavkům vstříc procentuálně častěji (100 % v případě soudních příkazů, 80 % v případě vládních a policejních), americkým soudům vyhověl v druhé polovině 2013 pouze v 51 % a vládě/policii ve 23 %.

Internetová svoboda bez anonymity?

Rusko a internet

Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina považují ruské internetové zákony za cenzuru. Putin, který byl v minulosti důstojníkem sovětské tajné policie KGB, kdysi označil internet za projekt americké zpravodajské služby CIA. Koncem loňského roku sice slíbil, že internet v Rusku nepřejde pod plnou státní kontrolu, podle kritiků jsou však ruské internetové zákony součástí kampaně proti svobodě slova, píše Reuters.

Zákon schválený v loňském roce poskytuje ruské prokuratuře právo blokovat bez soudního rozhodnutí internetové stránky, které obsahují informace o nepovolených protestech. Podle jiného zákona musejí blogeři s velkým počtem čtenářů projít oficiální registrační procedurou.

,