Rusové jsou v zajetí počítačových pirátů

  • 7
V Rusku lze koupit opravdu vše. Máte zájem o veškeré údaje o majitelích automobilů v Moskvě? Nebo byste raději databázi všech klientů populárního operátora mobilního spojení MTS, kde se zájemce dozví adresu, telefon, datum narození a číslo občanského průkazu téměř každé vlivnější osoby.

Na Mitinském tržišti v Moskvě byl před několik dny zadržen muž, který prodával kompaktní disky s načerno vypálenými počítačovými programy. Důvodem však nebylo podezření, že šíří nelegální kopie. Ty tvoří asi 85 procent veškeré produkce realizované v tomto vyhlášeném doupěti pirátů. Problém byl v tom, že vědomě prodával disky obsahující virus.

Podle moskevské policie se "pirát" v průběhu několika měsíců věnoval výrobě a prodeji programových disků napadených virem. Ten nejenže bránil instalaci uvedené na obalu programu, ale napadal pevný disk a poškozoval celý počítač. Díky nízkým cenám ale "programátor" měl spoustu klientů. Nyní mu hrozí trest odnětí svobody až tři roky.

Zadržení počítačového piráta vyvolalo v Moskvě značné ohlasy. Policie totiž zpravidla nijak nereaguje na obchod s nelegální audiovizuální produkcí a počítačovými programy. Na trhu se přitom objevují nejen zavirované programy či nelegální hudební nahrávky, ale také "přísně tajné" databáze státních institucí, soukromých firem i jednotlivých osob.

Již několik let jsou za pár stovek rublů zcela volně k mání veškeré údaje o majitelích automobilů v Moskvě z databáze dopravní policie. Je možné koupit také údaje Byra technické inventarizace o majitelích moskevských nemovitostí. Na stáncích u pouličních prodavačů lze pořídit také komplexní informace o všech firmách registrovaných v Moskvě, jež obsahují podrobné záznamy včetně čísla občanského průkazu a bankovních rekvizit jejich zakladatelů. Prodávají se také soubory, jež obsahují "exkluzivní" databáze ministerstva zahraničí, celnice, daňové policie, ministerstva vnitra a dalších ústředních úřadů.

Za 200 rublů se nejen na specializovaném tržišti, ale i na moskevských ulicích prodávají s velkým úspěchem databáze všech klientů populárního operátora mobilního spojení MTS. Zájemce se tam dozví adresu, telefon, datum narození a číslo občanského průkazu oblíbených zpěváků, herců, či sportovců, ale také třeba politiků. Nechybí jméno moskevského starosty Jurije Lužkova, či prezidenta Vladimira Putina. O ceně lze smlouvat. Některé levnější kopie však kvůli skandálu již obsahují pouze jméno klienta, zatímco další údaje jsou vymazány.

Databáze klientů MTS se na moskevském trhu objevila již loni v listopadu. Byla poměrně drahá a zájemci si ji museli objednávat. Od ledna jsou ale údaje MTS volně na všech stáncích a nikdo se ani nepokouší zamezit jejich prodeji.

Podle některých informací se údaje MTS dostaly k pirátům po loňském teroristickém útoku na moskevské divadlo na Dubrovce. Tajné služby prý tehdy kvůli odposlechu útočníků přiměly operátory mobilní sítě, aby vypnuly systémy kódování rozhovorů svých klientů. Přístup k informacím pak získali prakticky všichni pracovníci tajných služeb. Má se za to, že někteří nepoctiví pracovníci využili zmatku a prodejem tajných údajů si vylepšili finanční situaci. Dokonce mluvčí MTS Jelena Prokofjevová připouští, že únik informaci mohly zavinit zvláštní služby.

Záznamy umožňují vytvořit komplexní posudek o majetkových a rodinných poměrech kteréhokoli obyvatele Moskvy i jiných ruských měst. Jde prý o výtečnou pomůcku pro zloděje. Disky ale kupují také politici, či podnikatelé, kteří chtějí znát všechno o svých soupeřích a konkurentech. Pirátské počítačové databáze ovšem usnadňují práci nejen zlodějům aut, vyděračům či únoscům lidí, ale také policii, či dokonce tajným službám, které by legální záznamy musely dlouho vyžadovat přes nejrůznější struktury. Pracovníci bezpečnostních institucí přiznávají, že za peníze je dnes možné v Rusku koupit jakékoli informace o každém obyvateli země. Zároveň prý nevidí způsob, kterým by mohli zveřejňování soukromých údajů zamezit.