Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek | foto: Adobe

S formátem PDF je to někdy těžké. Jsou ale nástroje, které ho zvládnou

  • 123
Dokumentů ve formátu PDF je plný internet. Jejich výhody jsou jasné: univerzální přenositelnost mezi operačními systémy, přesně definovaný vzhled na jakémkoliv počítači i možnost uzamknout dokument před jeho otevřením či úpravami.
O významu formátu PDF svědčí jistě i fakt, že Microsoft po mnoha letech přidal možnost exportu PDF dokumentů i do výbavy aplikací MS Office. Aplikací, které se vám při práci s PDF dokumenty budou hodit, je ale mnohem víc.

Vytváříme PDF

Kromě zmíněných aplikací z MS Office (potřebný doplněk si stáhněte zde) podporuje vytváření PDF dokumentů také alternativní open source kancelářský balík OpenOffice.org. Pomocí speciálního doplňku, vyvinutého společností Sun Microsystems, můžete navíc PDF dokumenty i upravovat. K dispozici jsou především základní úpravy textů v dokumentech, které nejsou uzamčené heslem.

OpenOffice.org stahujte ze Slunečnice zde. (125 MB, open source)

Doplněk na úpravy PDF dokumentů stahujte ze Slunečnice zde. (2,1 MB, open source)

PDF v OpenOffice.org

PDF dokumenty je samozřejmě možné vytvářet i z jiných typů souborů, než jsou dokumenty, tabulky či prezentace. Pomocí programů instalovaných jako virtuální tiskárny je možné vytvářet PDF dokumenty i z jakékoliv další aplikace s podporou tisku. K dispozici je hned několik programů s podobnou funkcí – stačí je instalovat, poté ve vybraném programu zvolit funkci pro tisk a použít virtuální tiskárnu na PDF soubory.

PDFCreator 0.9.8 stahujte ze Slunečnice zde. (15,3 MB, open source)

BullZip PDF Printer 7.1.0.1078 stahujte ze Slunečnice zde. (4 MB, freeware)

Pdf995 Printer Driver 9.01s stahujte ze Slunečnice zde. (2,6 MB, freeware)

PDFCreator

Prohlížíme PDF

Klasikou v prohlížení PDF dokumentů je samozřejmě Adobe Reader. Existují ovšem i další prohlížeče, které nezaberou desítky MB místa na disku počítače a přitom nabízejí prakticky stejné funkce. Obvyklou náhradou za Adobe Reader je Foxit Reader, bez instalace je možné používat například miniaturní prohlížeč Sumatra PDF.

Adobe Reader 9.2 stahujte ze Slunečnice zde. (25,2 MB, freeware)

Foxit Reader 3.1.4.1125 stahujte ze Slunečnice zde. (5 MB, freeware)

Sumatra PDF 1.0.1 stahujte ze Slunečnice zde. (1,5 MB, freeware)

Foxit Reader

Upravujeme PDF

S úpravami PDF dokumentů to není tak jednoduché jako s jejich vytvářením a prohlížením. Většina programů na úpravy PDF je placená, existují ale i bezplatné aplikace se zajímavými funkcemi.

Například PDF24 Creator umí PDF dokumenty vytvářet (prostřednictvím virtuální tiskárny), ale rovněž i spojovat a rozdělovat již existující PDF dokumenty, ukládat vybrané stránky do samostatných souborů nebo je ochránit heslem před otevřením a úpravami.

Podobné funkce nabízí také aplikace PDFTools s možností šifrování PDF dokumentů, jejich rozdělování a spojování, změny pořadí stránek nebo jejich označení razítkem. Nechybí ani funkce na vytváření nových PDF souborů.

Mnoho funkcí na úpravy PDF dokumentů nabízí také bezplatně použitelný program PDFill PDF Tools. K dispozici je například spojování a rozdělování PDF dokumentů, otáčení a ořezávání stránek, konverze PDF do obrázků a naopak, doplňování hlavičky, patičky nebo vodoznaku i šifrování obsahu PDF dokumentů.

Užitečné funkce přináší také PDF-XChange Viewer v bezplatně použitelné verzi. Vedle prohlížení PDF dokumentů jsou k dispozici i funkce na vkládání komentářů, grafických tvarů, šipek ad. Nechybí ani možnost převodu PDF dokumentů na obrázky.

PDF24 Creator 2.6.2 stahujte ze Slunečnice zde. (10,4 MB, freeware)

PDFTools 1.3 stahujte ze Slunečnice zde. (2,8 MB, freeware)

PDF24 Creator

PDFill PDF Tools 7.0 stahujte ze Slunečnice zde. (7,3 MB, freeware)

PDF-XChange Viewer Free 2.0.42.6 stahujte ze Slunečnice zde. (15,7 MB, freeware )

PDFill PDF Tools

Jaké programy na práci s PDF dokumenty používáte vy? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.