Vylodění v Normandii - jedna z největších vojenských operací všech dob

Vylodění v Normandii - jedna z největších vojenských operací všech dob

Sáčky na zvracení pomohly spojencům v informační válce. Příprava na Normandii

  • 61
Spojenecké invazi v Normandii v červnu 1944 předcházely pečlivé přípravy. Na obou stranách. Němci zdokonalovali svou pobřežní obranu, zatímco spojenci vysílali klamné signály, aby nepřítele zmátli.

V červnu roku 1940 dosáhl Adolf Hitler svého "největšího vítězství v dějinách" - podrobil si Francii. Stovky tisíc britských vojáků uprchly přes přístav Dunkerque a Churchill Francii slíbil, že se Britové vrátí: "Dobrou noc, prozatím. Spěte, abyste nabrali sil na ráno. Protože ráno přijde. Viva la France." (Dieu Protège La France, rádiové vysílání z října 1940) Už v roce 1940 můžeme najít počátky příprav k invazi do nacisty ovládané Evropy.

A stejně tak i Němci začali připravovat obranná a útočná opatření, jak takovou invazi znemožnit. "Na východě dovoluje rozlehlý prostor územní ztráty bez větších následků. Ale na západě nikoliv. Pokud nepřítel uspěje zde, bude to mít brzké a fatální následky," napsal Hitler v direktivě 51.


Spolupracujeme s Českou televizí

Dvoudílný dokument "Vylodění - Den D" sledujte na ČT1

Česká televize uvádí dokumentární film o spojenecké invazi v Normandii. Dvoudílná dokumentární rekonstrukce tohoto dne ukazuje pravdivé příběhy těch, kteří přežili Den D. "D-Day (Man and Machines)" natočila BBC v roce 2007.

Den D (1. část)

První díl dokumentu uvidíte dnes (v úterý 7. 4. 2009) od 20:00 na ČT1.

Více na stránkách České televize

V lednu roku 1944 patřil každý desátý muž v Británii ke spojenecké armádě. Do jejího čela byl právě jmenován čtyřiapadesátiletý syn texaského farmáře, generál Dwight David Eisenhower, později prezident USA. Eisenhower a jeho poradci věděli, že podaří-li se jim otevřít druhou frontu, na které bude Německo muset bojovat, výrazně tím přiblíží konec války: "Pánové, Berlín bude předpokládat, že zvolíme nejkratší cestu z Doveru do Calais. Tam však mají obranu nejsilnější. My je proto překvapíme a zvolíme delší trasu do Normandie," cituje dokument Eisenhowera. "Vylodíme pět divizí, zřídíme předmostí a pronikneme co nejdál do vnitrozemí. Nepřítel toho dne zareaguje tvrdým protiútokem, ale ten odrazíme. Je to naše šance. Musíme se jí chopit. Máme šest měsíců, abychom se připravili."

Den D (1. část)

Na druhé straně kanálu se ovšem také odehrávají intenzivní přípravy. Polní maršál Erwin Rommel má za úkol opevnit pobřeží západní Evropy a připravit se na odražení případné invaze spojenců. Přestože propaganda označuje Atlantický val za nejdelší opevnění na světě, na kterém "udatní němečtí vojáci jsou připraveni bránit evropskou kulturu a svobodu", Rommel věděl, že skutečnost vypadá méně růžově. Na mnoha místech vznikaly logistické problémy, neboť vzdušné nálety a bombardování vyřazovaly z provozu železnice i sklady.

Den D (1. část)Den D (1. část)

Krycí jména operací

Spojenecké operace související s invazí

  • operace Overlord - skutečná operace, zahrnující vylodění na plážích v Normandii 6. června a postup do vnitrozemí
  • operace Fortitude - klamná operace, snažící se přesvědčit Němce, že hlavní útok přijde později a severněji. Byla rozdělena na operace Fortitude Sever a Fortitude Jih
  • operace Bodyguard - klamná operace nadřazená operacím Fortitude zahrnovala navíc ještě operaci Zeppelin
  • cvičení Tiger - v dubnu 1944 cvičili spojenci vylodění na pláži Utah. Cvičení skončilo katastrofou a smrtí sedmi stovek amerických vojáků a námořníků
  • operace Neptune - krycí jméno pro útočnou fázi operace Overlord
Den D (1. část)Den D (1. část)

Klamy, dvojité klamy a informační válka

Britská rozvědka MI5 potřebovala způsob, jak Hitlerovi podstrčit falešné informace důvěryhodným způsobem. Osvědčil se jedinečný systém dvojích agentů, o jejichž kooperaci se staral "XX System" neboli "Double Cross System." Vedl ho John Masterman, oxfordský akademik a spisovatel, za první světové války vězněný v Německu. Nyní se mu znalost němčiny výtečně hodila pro plánování komunikace s nepřítelem.

Spojenci potřebovali udržet nepřítele co nejdéle v nejistotě, kdy a kde k invazi dojde. Kromě skutečné invazní operace Overlord proto chystali i falešnou invazní akci s krycím jménem Fortitude. Ta, spolu s dalšími manévry, měla Němce přesvědčit, že vylodění v Normandii je jen zástěrka na odlákání pozornosti. K upevnění tohoto konstruktu přispěla právě i síť dvojitých agentů, kterou XX spravoval.

Operace Fortitude

Pět britských klamů, které měly Němce přesvědčit, že operace Fortitude je skutečná

  1. Dvojí agenti, jejichž zprávy její existenci přímo i nepřímo potvrzovaly.
  2. Fyzické klamy, jako například nafukovací atrapy tanků.
  3. Simulace bezdrátové komunikace neexistujících jednotek, kterou mohli Němci odposlechnout.
  4. Kontrolovaný únik informací přes diplomatické kruhy a neutrální země.
  5. Přítomnost veřejně známých vojenských činitelů v místech, kde se měly zdržovat neexistující jednotky.
Den D (1. část)Den D (1. část)

Asi nejdůležitějším dvojitým agentem byl Juan Pujol přezdívaný Garbo. Němci byli přesvědčeni, že pro ně shromažďuje zprávy asi od dvou desítek vyzvědačů a informátorů. Ve skutečnosti ale tito spolupracovníci existovali pouze v Garbově fantazii. A pochopitelně i na papírech, bylo by trapné, kdyby si ve svých smyšlenkách protiřečil.

Den D (1. část)

Juan Pujol, který s Brity spolupracoval od roku 1942 z Londýna, měl údajně složky s jednotlivými agenty a příslušnými věrohodnými příběhy. Jejich jmény pak podepisoval zprávy, které předával německé rozvědce. Musel být velmi opatrný. Zprávy musely být zčásti významné a pravdivé, aby si získal důvěryhodnost a zaujal v očích německé výzvědné služby důležité místo spolehlivého informátora. Na druhou stranu nesměl informacemi, které nacistům pouštěl, ohrozit úspěch spojeneckých operací.

Garbo proslul právě detaily, které dodávaly jeho smyšlenkám punc věrohodnosti a pravosti. Při přípravě klamných zpráv ohledně vylodění v Normandii použil třeba Garbo zmínku o "sáčcích na zvracení a studených potravinových dávkách", které dostávali vojáci na cestu. Španěl, jehož služby MI5 zprvu odmítla, byl jedním z klíčů k úspěchu operace Fortitude, a tedy v důsledku i operace Overlord. I tři dny po invazi dokázal Němce držet v přesvědčení, že vylodění v Normandii je pouze zastírací manévr a hlavní úder přijde v Pas de Calais, na sever od Normandie.

Co v dokumentu uvidíte

Dokument z produkce BBC se snaží o rekonstrukci rozhovorů a událostí, které formovaly podobu vylodění v Normandii. Spíše než jako vojenskou operaci se na událost dívá jako na vypjatý okamžik v životě mnoha jednotlivců. Právě očima těchto lidí (vojáka, fotografa, výsadkáře...) se díváme na souhru mnoha okolností. Zajímavé jsou pokusy o prolínání minulosti s přítomností. Dokument nelze chápat jako zdroj vyčerpávajících informací o této důležité epizodě druhé světové války, ale spíše jako zdroj subjektivních pohledů na dramatickou událost a představení některých méně známých dialogů či aspektů.

Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)
Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)Den D (1. část)

První díl končí výskokem výsadkářů nad okupovanou Francii...

Den D (1. část)

Zdroje a další odkazy: