Jaké je to dotknout se krokodýla? Přijďte si to zkusit

Jaké je to dotknout se krokodýla? Přijďte si to zkusit | foto: mobil.idnes.cz

Přijďte si sáhnout. Na displeji budoucnosti obraz prozkoumáte i hmatem

  • 16
Prototyp haptického displeje z vývojových laboratoří Fujitsu ukazuje jednu z možností, kam se vývoj displejů v budoucnosti ubere. Dokáže měnit strukturu svého povrchu tak, aby při doteku poskytl vjem pocitově co nejvíce odpovídající dotyku na skutečný zobrazený objekt. Přijďte si na něj sáhnout.

Co okem vidíte, to na povrchu displeje při dotyku prstem i cítíte. Takovýto zážitek nabízí haptický displej, který jako ukázku možné budoucnosti uvolnila ze svých vývojových laboratoří v Japonsku společnost Fujitsu.

Kdy a kde?

Expozice Technet.cz na výstavě Audio Video Show Praha 2016

KDY:

- pátek 11. března od 10:00 do 20:00

- sobota 12. března od 10:00 do 18:00

KDE:

- hotel Don Giovanni Praha
Vinohradská 157a, Praha 3

Mapka Audio Video Show Praha 2016
Budova hotelu Don Giovanni

ZA KOLIK:

- vstupné na výstavu je 150 Kč

- vstupenkou bude pásek na ruce a je platný po oba dny, za předpokladu, že jej z ruky nesundáte

- výtěžek ze vstupného je věnován UNICEF

Více informací najdete na webu výstavy.

Veřejnosti se poprvé ukázal na Mobile World Congress v Barceloně, do České republiky nyní zavítá poprvé. Vyzkoušet si jej můžete i vy, na expozici redakce Technet.cz na výstavě Audio Video Show Praha 2016.

„Mohli jsme si zabrnkat na struny a cítit strukturu dřeva na nástroji, při odemykání trezoru jsme cítili protáčející se zámek, nebo jsme mohli odhrnout písek nad antickým reliéfem. Demonstrace DJ pultu na scratchování zase ukázala, že lze na displeji simulovat různou kluznost prstů po povrchu. To už tak precizní nebylo, ale rozdíl stále poznat byl,“ psali kolegové z redakce Mobil.iDNES.cz v reportáži z MWC 2014 poté, co si jej sami vyzkoušeli.

Haptickou odezvu (iluzi plastického povrchu) displeje tvoří speciální ultrazvukové budiče, které dokážou v časově naprosto přesných intervalech rozvibrovat povrch displeje. Jaké je „haptické rozlišení“, respektive jak malé jednotlivé vibrující body jsou, zatím výrobce neupřesnil. Což je u prototypů běžné. Důležité je, že vibrace dovedou pod povrchem prstu vytvořit iluzi kluzkého a hrubého povrchu a pomocí rychlého střídání těchto stavů vytvořit i haptickou iluzi různých struktur povrchu.

Jak funguje haptický displej? Více informací Fujitsu zatím nezveřejnilo.

Největší „výzvou“ bylo podle Fujitsu vyvinout ultrazvukové budiče tak, aby dávaly potřebný výkon při únosné spotřebě energie. Pouze tak bylo možné displej osadit do tabletu. Podle původních odhadů se měly první komerční přístroje s haptickým displejem dostat na trh již v loňském roce, zatím však o žádné implementaci do „spotřební elektroniky“ nevíme. Nejspíše si tak na finální produkty ještě nějaký čas počkáme. Nejdůležitější pro úspěch technologie totiž bude dostatek smysluplných aplikací a her, které tento systém budou využívat.

Mimo prototypu haptického displeje Fujitsu si na expozici redakce Technet.cz na výstavě Audio Video Show Praha 2016 budete moci exkluzivně vyzkoušet například i virtuální realitu HTC Vive.