Na zámku Chateau de Betzdorf najdete obří paraboly společnosti SES Astra

Na zámku Chateau de Betzdorf najdete obří paraboly společnosti SES Astra | foto: Matouš Lázňovský, Technet.cz

Největší poskytovatel satelitní televize vysílá z lucemburských hvozdů

  • 21
Z lucemburského vévodství vysílá společnost SES televizní signál na oběžnou dráhu a pak na naše paraboly. Sídlí v zámku Chateau de Betzdorf, jenž je majetkem vévodské rodiny. Tento projekt je totiž vlastně velkým "státním podnikem".

Nápad na provoz telekomunikační společnosti vznikl z popudu vlády a vládnoucího rodu a byl podporován ze státních prostředků. V čele společnosti například pravidelně stává člověk spojený s lucemburskou vládou, v současnosti je to bývalý lucemburský ministr financí Romain Bausch.

SES

Uprostřed zeleně vyrostl les antén, ve kterém se původní zámeček pomalu ztrácí. Na pozemku také stojí dvě kancelářské budovy, které do charakteru venkovského statku příliš nezapadají. Pod zemí se na tomto opuštěném místě setkávají tři páteřní linky přicházející ze všech tří sousedních zemí.

Podle zaměstnanců, kteří kvůli drahotě v Lucembursku žijí z velké části za hranicemi, je tenhle lesní kout "místo s nejrychlejším internetem v Evropě". Superrychlé připojení je zapotřebí hlavně proto, že z antén na pozemku se vysílá signál do komunikačních družic ASTRA na oběžné dráze nad Evropou.

SES dnes provozuje 51 komunikačních satelitlů. V nejbližších letech se připravuje rozšíření flotily ještě o dalších zhruba sedm strojů nové generace s výrazně vyšším výkonem. Ne všechny družice jsou obsluhovány z Lucemburska, firma má střediska ještě v Holandsku, USA a Singapuru. Zámek Betzdorf je ovšem klíčový. A to i proto, že signál ze satelitů ASTRA nejhustěji pokrývá právě Evropu. (Na druhou stranu obsáhne většinu povrchu planety.)  

Chateau de Betzdorf z leteckého pohledu. Původní budovy jsou v pravé části záběru. Futuristický "kruh" je administrativní budova. V levé horní části areálu se pod anténami skrývá řídící středisko s nepřetržitým provozem. Fotografie je z loňska, dnes už se anténové pole rozšiřuje na přilehlou zemědělskou půdu. Inu, HD televize si žádá svoje.

Firma si pochvaluje nástup HD televizí. Ve vysokém rozlišení vysílají i malé stanice a zvykli si i diváci. Během delšího výpadku HD signálu v USA si prý na zákaznické lince lidé stěžovali, že "se jim vypnula televize", přitom signál s nízkým rozlišením byl pořád k dispozici. Vyšší objem dat spojený s přenosem HD signálu samozřejmě pro SES a další znamená vyšší příjmy a záruku vytížení jejich kapacity.

Trend by měl podle společnosti pokračovat a těžko s tím nesouhlasit. Nová flotila satelitů ASTRA umožňuje přenos nejen HD signálu, ale výhledově i 4K vysílání (tj. 4096 x 2160 pixelů). Dnes vyráběné a vypouštěné satelity jsou tedy připraveny na generaci televizí, která je zatím stále ve vývojových laboratořích výrobců.

Řídící a kontrolní stanoviště, kde se dohlíží na kvalitu signálu. Naštěstí tu mají vypnutý zvuk.

Kapacity je tolik, že firma uvažuje o výrazném rozšíření své nabídky na poskytování internetového připojení, hlavně pro oblasti bez rozsáhlé infrastruktury. Samozřejmě, vzhledem k povaze systému jde hlavně o přístup jedním směrem: směrem k zákazníkovi (tj. downlink). Komunikace opačným směrem je problém a satelity v tomto ohledu nepředstavují rozhodně ideální řešení. V kombinaci s jinými technologiemi by však mohlo najít na trhu své místo.

I kdyby se zájem o internet z nebe nijak nezvyšoval, z ekonomického hlediska to pro SES nebude představovat tragédii. Stále velmi dobře vydělává na "jednosměrné zábavě", tedy přenosu k zákazníkovi. V loňském roce měla společnost provozní zisk zhruba 617 milionů eur a letošní výsledky jsou zatím ještě o něco lepší.

Konkurence je také omezená, protože vstoupit na trh poskytovatelů satelitních služeb není nic jednoduchého. Potřebujete hodně prostředků a expertízy. I když čas od času představitelé společností z oboru (i SES) mluví o cenové válce, skutečnost zdaleka tak vypjatá není a poskytovatelé poměrně pokojně koexistují.

SES

Každému jeho program

To ale neznamená, že by se do budoucna nemělo nic měnit. SES zatím předvídá především změnu kanálů, kterými budou zábavu lidé přijímat. Na televizi či filmy se stále více díváme na počítačích. Situací dále zamíchal nástup tabletů, které jsou navíc i mobilním prostředkem ke konzumaci obrazu.

Servisní satelitní společnosti proto přemýšlejí, jak se trendu přizpůsobit. SES klade velké naděje do nového průmyslového standardu SAT>IP, jehož vytvoření iniciovala. V principu je to ale sympatická myšlenka přeměny satelitního signálu na stream šířený v domácí počítačové síti.

Ideálem je situace, kdy doma může každý na svém zařízení sledovat jiný program: děti večerníček na tabletu, dospělí zprávy na televizi a puberťáci kdo ví co na notebooku ve svém pokoji. Zařízení založená na standardu SAT>IP už jsou k dispozici v prvních ověřovacích sériích a ve větším množství by mohla být dostupná v příštím roce.

I když v České republice satelitní televize kvůli krokům CSlink a Skylinku dnes nemá nejlepší pozici, do budoucna s ní můžeme počítat. Samozřejmě, jedna velká sluneční bouře to může změnit, ale pokud pomineme takové nepředvídatelné události, tak se zdá, že v Lucembursku neměli před lety špatný nápad.