SCO vs IBM vs Linux : další dějství

  • 10
V březnu odstartovaná kauza, v níž SCO viní IBM a potažmo celou linuxovou komunitu, že části OS Linux porušují některá práva vyplývající z duševního vlastnictví SCO, nabírá další obrátky. Zdá se, firma nemá nad inkriminovaným kódem takovou moc, jak neustále tvrdí.
Již tři měsíce se vede spor o to, nakolik a zda vůbec byla poškozena práva společnosti SCO. Ta v březnu zahájila tažení proti IBM, které se posléze rozrostlo prakticky na celou linuxovou a unixovou komunitu. Podrobnostmi o začátku kauzy jsme se zabývali zde.

Připomeňme jen, že hlavním problémem je část kódu, který je obsažen v UnixWare společnosti SCO. Stejnou, nebo alespoň velice podobnou, část kódu SCO zároveň objevila i v Linuxu. Podle SCO a osob, které se k tomuto „horkému“ kódu dostaly, je původcem kódu právě IBM, respektive společnost Sequent Computer System (SCS). Tu nyní IBM vlastní.

Podle dostupných informací se dá usuzovat, že osoba, která do Linuxu kód vložila, je tatáž, která jej také vyvinula pro platformu Unix. Firma SCO se tedy domnívá, že v rámci licence, která jí zajišťuje i práva na odvozené práce, neměl být tento kód ani jeho deriváty použity jinde. Že to ale může být chybná úvaha, vysvětluje analytik Robert Cringely. Ten ve svém článku hovoří o tom, že IBM může argumentovat poněkud jinak. Může tvrdit, že jak implementace pro Linux, tak implementace pro Unix teprve vycházejí z výsledků předchozí práce. A ta nikdy nebyla jednoznačně vykonávána pro Unix, tedy ani nemohl vzniknout právní nárok na základě pravidla o derivátech unixového kódu. Vzhledem k tomu, že se firma SCS nikdy svých práv ke kódu nevzdala, vlastní nyní IBM s touto společností i práva na inkriminovaný kód. Uvidíme, jak se k této argumentaci postaví soud.

SCO končí s vlastním Linuxem

Aby společnost SCO podpořila své kroky v rámci boje proti Linuxu, sama zastavila prodej jí vyvíjené linuxové distribuce. Zároveň neopomněla znovu upozornit své rivaly, že v případě, že v jejich systémech objeví její kód, budou čelit právním následkům. Uklidnila však své linuxové zákazníky, že jich se současné akce SCO netýkají. Společnost také rozeslala varování asi 1 500 velkým uživatelům Linuxu po celém světě a její šéf Darl McBride se dokonce sám vydal do Japonska, aby tam osobně vysvětlil postoj SCO vůči Linuxu a Unixu. McBride pobýval v Japonsku přibližně 6 let, a tak zástupce místních firem přesvědčuje v jejich mateřštině.

Padni komu padni

Zároveň s akcemi proti IBM a Linuxu začala firma SCO obracet svůj zrak i k unixovému software. Nyní tvrdí, že jakýkoliv unixový software je přímo odvozen z Unixu, na nějž vlastní práva. Pokud by toto tvrzení dokázala, značně by se rozrostl počet firem, které by mohla SCO hnát k odpovědnosti. První krok již společnost SCO udělala. Odebrala licenci na AIX, což jedno z unixových řešení společnosti IBM.

Jaký bude dopad?

Dá se říci, že již nyní akce SCO mohly donutit některé uživatele, aby se příště více zamysleli nad software, který nakupují a provozují. Patrně se nyní budou již mnohem více ptát na to, jakým způsobem má ten který softwarový produkt zajištěná práva. A určitě budou mít větší nedůvěru ke všemu, co nebude mít jasně definované veškeré právní závazky.

Na druhou stranu jsou obavy konečných uživatelů spíše zbytečné. Celá kauza nese nádech toho, že SCO jde především o publicitu. Pokud z toho ve výsledku „kápne“ nějaký ten dolar, určitě to nebude na škodu. Ale SCO tyto dolary patrně nebude chtít dolovat z uživatelů.