Sebevraždami zaměstnanců proslulý Foxconn chce místo lidí roboty

  • 118
Jeden milion robotů se podle některých zpráv chystá zaměstnat ve svých továrnách na elektroniku tchajwanský výrobce elektronických dílů Foxconn.

Robotické ruce místo lidských by měly během několika let vyrábět většinu elektroniky. Takové jsou alespoň plány firmy, která nechvalně proslula oběžníkem zakazujícím sebevraždy (více v tomto článku).

Tchajwanská společnost Foxconn bude mít v továrnách za tři roky milion robotů místo dnešních deseti tisíc, citovaly v pondělí šéfa Foxconnu Terryho Goue noviny China Business News.

Roboti by měli být využíváni na jednoduchou manuální práci na výrobních linkách. Výroba elektronických dílů dnes ve velké míře spoléhá na lidské ruce.

Roboti v práci

Jak by mohla "robotizace" elektronického průmyslu vypadat, představuje například studie robota FRIDA firmy ABB, který si můžete prohlédnout ve videu připojeném ke článku.

Podobné "humanoidní" projekty, které jsou určeny pro smíšené lidsko-robotické provozy, představuje i německý Workerbot.

Foxconn na uveřejnění informace reagoval prohlášením, podle kterého byl výrok míněný trochu jinak. Terry Gou prý řekl na shromáždění zaměstnancům jednoho z čínských závodů, že cílem je přesunout lidské zaměstnance na jinou práci, s vyšší přidanou hodnotou.

Firma zaměstnává celkem 1,2 milionů lidí, zhruba milion z toho v komunistické Číně. Má dva provozy i u nás a od roku 2010 také na Slovensku. Mezi její velké zákazníky patří kromě Applu i Sony, HP nebo Dell. Je největším exportérem z Číny. A její česká pobočka je po Škodě druhým největším vývozem z ČR.

V poslední době ve svých závodech potýkala se zvýšeným počtem sebevražd svých zaměstnanců (více zde). Poslední se stala před pár týdny. Společnost po několika neúspěšných pokusech o jejich omezení přistoupila ke zvýšení mezd zhruba o třicet procent (na zhruba tři tisíce českých korun).

Pryč z nebezpečných a drahých vod

Vyšší cena za práci firmu přivedla k úvahám o odchodu z Číny. Část výroby se zřejmě postěhuje do Vietnamu. Také údajně zvýšila investice do vývoje s cílem snížit náklady jinak. To je hlavní cíl firmy poté, co v loňském roce vykázala ztrátu zhruba čtvrt miliardy dolarů.

Podobné obavy mají i jiné společnosti. V Číně letos došlo k několika stávkám (nedávno nevídaným), například v pobočkách automobilek Honda nebo Toyota. Tlak na zvyšování mezd také v nejbližší době patrně neustane, očekávají analytici.

"Platy zaměstnanců stoupají tak rychle, že to některé společnosti už nezvládnou," řekl agentuře Reuters Dan Bin z investiční společnosti Eastern Bay Investment Management, která se pohybuje na čínském trhu. "Automatizace je sílící trend v mnoha čínských odvětvích. Některé společnosti budou uvažovat o přesunu výroby jinam, ale to snáze řekne, než udělá, když dodavatelé jsou tady."