Digitalizace přinese například hudební televizi Óčko i s jejím maskotem

Digitalizace přinese například hudební televizi Óčko i s jejím maskotem

Sedm dní zbývá do analogové tmy v Praze. Co můžete čekat od digitálního vysílání

  • 115
Analogové televizní vysílání skončí v Praze a okolí 30. dubna. Nahradí ho digitální verze s bohatší nabídkou a lepší možností příjmu.
Klasické televizní vysílání, jak jsme ho znali od poloviny minulého století, vystřídá moderní varianta. Hlavním důvodem přechodu na digitál je možnost zvýšit počet vysílaných programů, což se u analogového vysílání nedalo. Digitalizace umožní šířit jich nově až šest tam, kde se dosud vysílal jeden program.

Digitální není jen pozemní vysílání, ale také satelitní, kabelové či internetové.

Jak chytat DVB-T

Určitou nevýhodou je nutnost pořídit si novou techniku, která si bude s digitálním signálem rozumět. Pokud přemýšlíte, že už by to chtělo domů novou televizi, pořiďte si tu, která má zabudovaný přijímač digitálního pozemního vysílání DVB-T. Je sice o trochu dražší než televize bez takového přijímače, ale nic dalšího už kupovat nemusíte.

Jinak nejlevnější investicí je samostatný externí přijímač digitálního signálu, takzvaný set top box (STB). Základní typy, které pro sledování televizních programů bohatě postačí, koupíte do tisícovky.

Za několik tisíc (podle typu a funkcí stojí od 3 500 Kč výše) si pak můžete koupit set top box se zabudovaným systémem pro nahrávání a staré video odnést na sběrný dvůr.

Co přináší digitální vysílání

Pozemní digitální vysílání DVB-T nabízí lepší kvalitu obrazu a zvuku především tam, kde byl dosud problém s kvalitním příjmem analogového vysílání. Na druhou stranu, pokud je někde signál vyloženě slabý, může se vám při sledování televize stát, že obraz začne takzvaně kostičkovat a občas se zasekávat. Někdy pomůže změna antény, jindy pomoc odborné firmy.

Digitální televize přináší řadu novinek, které klasické televizní vysílání ani při nejlepší vůli nemohlo nabídnout. Asi nejpraktičtější je elektronický programový průvodce EPG. Je to ve své podstatě televizní program, který nemusíte složitě hledat v teletextu, ale zobrazuje se přímo u každého programu. Stačí přepnout na jiný a zpravidla se v dolní části obrazovky objeví na chvíli rychlá informace o právě běžícím pořadu a také to, kdy a jaký pořad bude následovat.

Pokud si otevřete přímo hlavní nabídku EPG, objeví se program na čtrnáct dní dopředu. Programový průvodce má ještě jednu výhodu. Možnost vybrat si pořad, na který se chcete dívat; zaškrtnete si ho a přijímač už se sám postará, aby ve stanovený čas na tento program přepnul. A pokud máte přijímač se zabudovaným nahráváním, rovnou vám ho zaznamená.

Nejen sportovní fandové jistě ocení bezchybný superteletext, který funguje nezávisle na tom, jestli ho televize podporuje nebo ne.

Digitalizace v budoucnu umožní zlepšit kvalitu vysílání, když bude moci podporovat vysoké rozlišení.

Velká budoucnost se také připisuje rozvoji tzv. interaktivních služeb označovaných jako MHP. Jsou založeny na zpětném kanálu využívajícím internet, kterým uživatel bude komunikovat s provozovatelem vysílání. Bude mu k tomu stačit běžné dálkové ovládání a připojení k internetu. Prostřednictvím tohoto kanálu bude každý moci například hlasovat v soutěžích, objednávat si filmy na přání nebo nakupovat. Když se vám například bude líbit oblečení, které má herec na sobě, a TV stanice to bude podporovat, jednoduše si ho vyberete a ono se vám přidá do virtuálního nákupního košíku.

Digitalizace na Technetu

Každý den až do vypnutí analogového vysílání ze žižkovského vysílače budeme přinášet informace o jednotlivých aspektech přechodu na digitální vysílání.

Šest dní zbývá do analogové tmy v Praze. Na internetu jsou zadarmo stovky TV stanic