Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - léto, prázdniny, moře, notebook, počítač, slunce | foto: Profimedia.cz

Sedm kroků k lepšímu životu s počítačem i mimo něj

  • 18
Uspořádejte si e-maily, najděte nejlepší ceny, ušetřete na tisku a osvojte si klávesové zkratky. S naším sedmerem rad se vám zas o trochu zpříjemní život s klávesnicí i bez ní.

Krok první - udělejte si pořádek v osobních e-mailech

Zkuste si spočítat, kolik času vám zabere přihlášení k webovému e-mailu. Jak dlouho trvá, než zjistíte, který starý e-mail jste zapomněli vyřídit?

A přitom stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel, která by se vám mělo podařit udržet minimálně v soukromých e-mailových stránkách.

Poměrně rychle si ulehčíte práci, pokud více svých webových e-mailových schránek rozesetých po internetu sloučíte v jednu. Stačí přitom málo, nechat přesměrovat došlou poštu z těchto stránek do jedné.

Každý den se také pokuste vyčistit složku s doručenou poštou. Budete se nejen cítit lépe, ale navíc vás druhý den nebude trápit plná schránka. Možná stačí především k soukromým zprávám přistupovat jako k instantní komunikaci prostřednictvím ICQ či telefonování přes Skype. Pomoci by k tomu mohlo jednoduché rozdělení schránky na oddíly Aktuální, Méně urgentní a Archiv.

Více o zásadách práce s elektronickou poštou najdete na anglické stránce Inbox Zero.

Krok druhý - naučte se vyhledávat to, co opravdu chcete

Jak často se vám stalo, že do vyhledávače zadáte dotaz, a pokud se dočkáte odpovědi, tak až na nějaké desáté stránce, ne-li dále? A přitom by stačilo poznat lépe možnosti vyhledávače a používat speciální operátory, které pomohou přesněji zadat dotaz.

Většina vyhledávacích služeb nabízí odkaz na pokročilé vyhledávání, které umožní podrobněji specifikovat parametry dotazu. Můžete zde omezit výběr na slova, která nechcete ve výsledku mít, omezit vyhledávání jen na určité weby, ale třeba i nechat hledat jen na stránkách změněných za poslední měsíc.

Pokročilejší uživatelé pak mohou přímo využívat jednotlivé operátory.

Mezi ty nejznámější patří například vložení vyhledávaného výrazu či spojení do uvozovek (““), čímž určujete, že ve výsledku vyhledávání bude mít přednost přesně takový výraz. Znakem minus (-), za kterým je bez mezery umístěn text, tento z vyhledávání vyloučíte.

Jak pracovat s vyhledávačem, si můžete dále přečíst třeba v článku  Webujeme: co všechno dokážete s vaším vyhledávačem na internetu

Krok třetí - na nejlepší ceny jsou speciální vyhledávače

Asi by se nenašel v Česku člověk, který by neměl radost, že při nákupu ušetřil. A internet k šetření přímo vybízí. Nejen, že jsou zde obchody s nízkými náklady na provoz a tím pádem i menšími cenami, ale existují i speciální služby, které ceny v jednotlivých obchodech porovnají a ukážou ty nejnižší. Patří sem například web klikni.cz se sekcí zboží, weby srovnanicen.cz či heureka.cz.

Pozor však na to, že nejnižší cena nemusí vždy znamenat výhru. Ne všichni internetoví obchodníci jsou seriózní a je dobré si je prověřit. Třeba na stránce Asociace pro elektronickou komerci – www.apek.cz. Obsahují řadu užitečných informací o internetových obchodech. A najdete zde například i seznam certifikovaných obchodů.

Kdo chce přeci jen zůstat u kamenných obchodů, může alespoň využít stránku www.akcniceny.cz. Ty nabízejí soupis aktuálních letákových akcí velkých obchodních sítí i domů, včetně letáků v digitální podobě a možností vyhledávání v produktech.

Krok čtvrtý - využívejte klávesové zkratky

Nic neurychlí práci tak dobře jako náhrada úkonů, které běžně děláte myší, užitím klávesových zkratek. Po určité době cviku vám ty základní totiž téměř přejdou do krve a budete je dělat téměř automaticky. To je rozdíl od pohybu myší, který musíte stále vědomě kontrolovat.

Jen si spočítejte, kolik času vás stojí překliknutí z jednoho okna ve Windows do druhého. A přitom stačí rovnou na klávesnici stisknout klávesy "alt" a k tomu "tab". Ani nemusíte ruku z klávesnice zvednout a přesunout ji na myš. Naučte se pár klávesových zkratek a až je budete ovládat, přidávejte postupně další. Řadu těch opravdu zajímavých najdete například v článku Naučte se klávesové zkratky. Zjistíte, že už bez nich nebudete moci žít, Práce s okny pomocí klávesových zkratek, Deset užitečných a málo známých zkratek pro Windows a Sedm statečných zkratek pro Word.

Krok pátý – buďte paranoidní a šifrujte

Každý správný paranoik ví, že i když je paranoidní, ještě to neznamená, že jej nikdo nesleduje. A vy ani nemusíte být paranoidní, abyste se báli o svá důvěrná data.

Stále více útoků z internetu, ale i prostá možnost ztratit paměťovou klíčenku, na které máte citlivá data, by vás měly vyburcovat k zavedení bezpečnostních opatření v podobě šifrování alespoň některých dat. Podívejte se, jaké programy vám s tím pomohou, v článku Zamkněte svá soukromá data do trezoru.

Krok šestý - nezapomeňte zálohovat

Není asi příliš smutnějších situací, než když zjistíte, že vám selhal pevný disk v počítači a vy jste přišli o všechno, co jste si tam roky ukládali. O tom, že to není zase až tak ojedinělá věc, svědčí poměrně prosperující firmy na obnovu dat z poničených paměťových disků a médií. A to se ceny takové obnovy dat mohou vyšplhat do desítek tisíc a vůbec není jisté, že se něco zachrání.

Pak už je pozdě přemýšlet o pravidelném zálohování. A přitom stačilo tak málo. Pořídit si za pár tisíc třeba externí disk, nebo za pár stovek jen sadu DVD určených pro vaše zálohování. A k tomu nainstalovat a nastavit program, který bude za vás na zálohování myslet a pokud bude mít kam, tak ho i provede. Pár takových programů i rad jsme umístili do článku Nechte si cenná data zálohovat automaticky.

Krok sedmý - přemýšlejte nad tím, co tisknete

Zkuste si vzpomenout, kolik jste dnes vytiskli stránek. A nyní se zamyslete nad tím, kolik jich bylo opravdu třeba vytisknout, zda na nich měly být všechny ty obrázky a zda by nestačilo vytisknout některou z těchto stránek černobíle místo barevně.

Že to nemáte šanci uhlídat? Tak si pořiďte program, který vám s tím pomůže. Najdete ho na anglických stránkách printgreener.com. Jejich heslem je GreenPrint - pomůžou ušetřit papír, inkoust, peníze i miliony stromů. A my dodáváme, že navíc ze sebe budete mít lepší pocit.

A jaké jsou vaše nápady pro lepší život s počítačem?