Zaměstanci firmy Megaupload.com u soudu v novozélandském Aucklandu: (zleva)

Zaměstanci firmy Megaupload.com u soudu v novozélandském Aucklandu: (zleva) Bram van der Kolk, Finn Batato Mathias Ortmann a zakladatel Kim Dotcom, známý také jako Kim Schmitz či Kim Tim Jim Vestor (20. ledna 2012) | foto: Greg Bowker, New Zealand Herald, AP

Šéf Megauploadu před soudem odmítl vinu, zůstane ve vazbě

  • 171
Zakladatel předního světového serveru pro sdílení souborů megaupload.com Kim Schmitz před novozélandským soudem popřel veškerá obvinění z trestných činů spojených s jeho internetovým podnikáním. Schmitz zůstane nejméně do středy ve vazbě.

Němec Schmitz, který vystupuje pod jménem Kim Dotcom, je na Novém Zélandě stíhán za porušování zákonů o ochraně duševního vlastnictví a praní špinavých peněz. "Pan Dotcom důrazně popírá jakékoli kriminální jednání," řekl u soudu podle agentury Reuters jeho advokát Paul Davison. Dodal, že propuštění na kauci je odůvodněné, protože u jeho mandanta nehrozí útěk ani obnovení podnikatelské činnosti.

Státní zástupkyně Anne Tooheyová poté uvedla, že u Schmitze alias Dotcoma je riziko útěku "nejvyššího stupně". Obžalovaný má podle ní přístup k penězům, může si snadno zařídit odcestování, vystupuje pod různými jmény a v minulosti už před obviněními z trestných činů unikal. Podle obhájců mu ale úřady odebraly pasy, zmrazily bankovní účty a obviněný chce s nimi spolupracovat, což dokládali jeho plánem zařídit si na Novém Zélandu trvalý domov.

Soudce David McNaughton měl také rozhodovat o Dotcomově vydání do USA, nejprve však chce rozhodnout o jeho žádosti o propuštění na kauci. Jeho písemné rozhodnutí se čeká nejdříve ve středu a do té doby zůstane obviněný ve vazbě. "Vzhledem k šíři a závažnosti problémů kolem této žádosti o propuštění na kauci si vyhrazuji právo na rozhodnutí v této věci," řekl soudce.

S Dotcomem jsou v Aucklandu obviněni další dva Němci a jeden Nizozemec. Jejich žádosti o propuštění na kauci bude soud projednávat odděleně. Ministerstvo spravedlnosti USA minulý týden zahájilo vůči Dotcomovi trestní stíhání a americké úřady požádaly Nový Zéland o jeho vydání. USA a Nový
Zéland mají standardní smlouvu o vydávání obviněných, ale pokud k němu má dojít, musí být příslušné obvinění trestným činem v obou zemích, upozorňují právní experti.

Zablokovaný server megaupload.com podle amerických vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů. Vydělal tím údajně více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy Kč). Dotcom byl minulý týden po kroku Spojených států vůči serveru spolu se třemi spolupracovníky zadržen v Aucklandu. Státní zástupkyně v pondělí u soudu oznámila, že v Evropě byli zatčeni už i další dva jeho společníci, Němec Sven Echternach a Estonec Andrus Nomm. Pátrá se tak už jen po 35letém grafického designérovi ze Slovenska Júliovi B.

Americké úřady vzhledem k počtu podezřelých a napomahatelů nelegálního nabízení hudby a filmů označili případ za "megakonspiraci". Novozélandská policie na základě amerického zatykače provedla v pátek razie v desítce objektů v Aucklandu a nakonec šéfa serveru dopadla v jeho sídle zvaném Dotcom Mansion ve velkém trezoru, kde byl nalezen s puškou v ruce. Policisté na místě zabavili několik luxusních aut včetně růžového Cadillaku z roku 1959 a legendární Rolls Royce Phantom. Zabavila také nalezené peníze a zbraně a zablokovala na účtech či v aktivech zadržených asi osm milionů dolarů.

Odborníci řadí megaupload.com mezi patnáct nejnavštěvovanějších serverů na světě. Oblibu si získal nejen svou velikostí a funkčností, ale i díky přízni mnohých celebrit, které služby serveru propagovaly, jako například americká zpěvačka Alicia Keysová nebo rapper Kanye West.

,