Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen

Výběr prohlížeče ve Windows prostřednictvím tzv. ballot screen

Šéf Opery: EU umožnila férovější souboj prohlížečů, soutěžit s Microsoftem nás baví

  • 382
Microsoft ustoupil EU a dal evropským uživatelům na výběr z dvanácti prohlížečů. Opera, která tažení proti "monopolu Internet Exploreru" započala, je s vynuceným výběrem prohlížečů spokojená. Její technický ředitel nám v rozhovoru vysvětlil, proč je podle něj volba prohlížeče tak důležitá.

Microsoft nabídl evropským uživatelům Windows obrazovku, aby si mohli, kromě přednastaveného výchozího prohlížeče Internet Explorer, doinstalovat i jeho alternativy. V nabídce je 12 prohlížečů včetně těch nejpoužívanějších: Internet Explorer, Firefox, Google Chrome a Opera.

Právě s technickým ředitelem Opery jsme o kontroverzní stížnosti Evropské komisi mluvili: "Naši iniciativu bráníme, i když nás kvůli ní hodně lidí napadá... Myslíme, že výsledek je rozumný a jedinečný," řekl nám Håkon Wium Lie, technický ředitel Opery.

Ballot Screen umožní vybrat prohlížeč i uživatelům, kteří ani nevěděli, co to prohlížeč je

Ballot Screen umožní vybrat prohlížeč i uživatelům, kteří ani nevěděli, co to prohlížeč je. Uspořádání (pořadí) prvních pěti a dalších sedmi prohlížečů je náhodné a mění se.

Společnost Opera je podle Håkona spokojena s tím, jak Microsoft volbu prohlížeče nabídl: "Dělá nám radost soutěžit s Googlem a Microsoftem a dalšími o lepší prohlížeč. Ale chceme soutěžit prostřednictvím předností samotného produktu, ne neférovými výhodami. A Ballot screen je dobrý pokus, jak toho dosáhnout. " Nic podobného tu podle něj ještě nebylo.

Průběh stížnosti na monopol Internet Exploreru

V prosinci 2007 podala Opera stížnost Evropské komisi na Internet Explorer, Microsoft podle ní zneužíval dominantního postavení na trhu.

O rok později Evropská komise v předběžném rozhodnutí uvedla, že Microsoft "škodí konkurenci na poli internetových prohlížečů a podkopává inovaci v této oblasti."

V prosinci 2009 EK rozhodla, že Microsoft musí uživatelům systému Windows zpřístupnit i další prohlížeče.

Microsoft 8. března tiskovou zprávou oznámil, že uživatelům Windows XP, Windows Vista a Windows 7 bude nabídnuto okno s možností nainstalovat další prohlížeče (tzv. ballot screen). (Možnost instalovat další prohlížeče měli samozřejmě uživatelé vždy, ale Microsoft ji nyní nabídne explicitně). Volba se týká uživatelů ve 32 evropských zemích.

Již v březnu se ukázalo, že tzv. ballot screen přinesl výsledky: podíl Internet Exploreru mírně klesl a Opera oznámila, že počet stažení nové verze jejího prohlížeče ze zdvoj- až ztrojnásobil.

Podle Håkona Wium Lie, CTO společnosti Opera, je prohlížeč branou do světa internetu, a bez internetu už podle něj v podstatě nejde rozumně žít v západní společnosti. Je proto prý v pořádku, aby vlády ohlídaly svobodu na poli internetu, i když on sám je skeptický jak vůči ACTA, tak vůči EU. Zato je, stejně jako jeho kolega Jon von Tetzchner, velkým příznivcem webových standardů. Sám je počátkem devadesátých let pomáhal vytvářet.

Férová soutěž prohlížečů

Rozhovor s technickým šéfem (CTO) společnosti Opera:

Podívejme se tedy na stránku s výběrem prohlížečů (ballot screen)...

Ano, tady je. V Evropě byla spuštěna v březnu tohoto roku. Dává uživatelům možnost získat povědomí o tom, co to vlastně prohlížeč je, a že má na výběr z více prohlížečů. To je z našeho pohledu vynikající zpráva. Myslíme si totiž, že náš prohlížeč je velmi dobrý, a věříme, že mnoho uživatelů si nás vybere. Obrazovka s výběrem prohlížečů se postupně zobrazí uživatelům Windows, nevím, jestli se už ukázala i Vám?

Myslím, že se zobrazí jen uživatelům, kteří mají Internet Explorer nastavený jako výchozí prohlížeč, že?

Přesně tak. Zobrazí se lidem v Evropě, kteří mají zapnuté aktualizace a jako výchozí prohlížeč Internet Explorer.

Celé to začalo před několika lety. Upozornili jsme Evropskou komisi na to, že se domníváme, že na poli internetových prohlížečů nefunguje zdravá konkurence. Podle nás využíval Microsoft svůj monopol na poli operačních system k distribuci svého prohlížeče. A ten prohlížeč není právě nejlepší. Takže výsledkem je, že velká část uživatelů skončí s prohlížečem, který je nevyhovující.

Brusel se do problému ponořil, a už jenom to trochu pomohlo. Myslím, že je to jedním z důvodů, proč se Internet Explorer během poslední let docela zlepšil. Vždyť předtím se Internet Explorer 6 nevylepšoval snad pět let, to je děsivé!

Takže toto (ukáže na obrazovku s výběrem prohlížečů, kterou dal Microsoft dohromady) je výsledkem naší stížnosti. Myslím, že to je vcelku dobré. Mohlo by to být lepší, ale považuji to za dobré řešení.

Víte, kdo vytvářel popisy jednotlivých prohlížečů?

Ano, byli jsme to my. Respektive, každá firmy vytvořila popisek (jakousi reklamu) svého prohlížeče. Popis jsme museli dodat ve 23 jazycích, aby se v každé zemi zobrazily národním jazykem.

A mohli jste do popisu napsat cokoli?

Ano, byla tam nějaká omezení co do délky textu. Žádné formátování. Nemyslím, že tam byl nějaký výslovný zákaz superlativů. Ale asi by byl problém, kdybychom explicitně napadli nějaký jiný prohlížeč. Třeba kdybychom řekli "jsme třikrát lepší, než ten prohlížeč nalevo od nás" (smích). A nějaká nadávka na Billa Gatese by asi taky neprošla.

Myslím, že když už Microsoft uvolil, že k tomuto kroku přistoupí, rozhodli se, že to udělají co nejlépe.

Podíl prohlížečů na trhu

Statistiky podílu prohlížečů jsou velmi ošemetné, různé metodiky přinášejí velmi odlišné výsledky. Jako příklad uvádíme statistiky návštěv projektů Wikimedia za únor 2010:

50,29 % - Internet Explorer

30,96 % - Mozilla Firefox

5,28 % - Google Chrome

5,27 % - Safari

3,29 % - Opera

zdroj: Wikipedia

Zmínil jste, že byste si dokázal představit lepší implementaci…

Ano, myslím, že by bylo možné tento výběr prohlížeče vylepšit. Třeba už jen proto, aby se výběr zobrazil, je potřeba mít nainstalovaný Internet Explorer – Ballot screen je totiž webová stránka. Takže už od začátku má Internet Explorer navrch. Abyste nainstalovali Operu, musíte kliknout a stáhnout…

To přece není tak špatné, ne?

No, musíte mít připojení k internetu, a pokud nemáte rychlé připojení, tak to zabere i několik desítek sekund. A navíc, podívejte, tady se zobrazí varování ve smyslu "Software stažený z internetu může vážně poškodit váš počítač." To je samozřejmě standardní hláška, kterou IE zobrazuje, ale pro někoho, kdo si není příliš jistý tím, co dělá, to může být odrazující. Takže si myslíme, že takové zprávy by se neměly objevovat.

Kolem a kolem jsme ale s výsledkem spokojeni, a myslím si také, že EU udělala dobré rozhodnutí.

Hakon Wium Lie - CTO společnosti Opera

Hakon Wium Lie - CTO společnosti Opera

A co ty "ztracené prohlížeče" (prohlížeče, které ze zobrazují mimo první stránku, je potřeba posunout spodní posuvník doprava, pozn. red.)? Ty mají určité výhrady (viz náš předchozí článek).

Jak které. Myslím, že jsou rády, že byly zahrnuty. A je důležité poznamenat, že to vlastně nejsou plnohodnotné prohlížeče. Jsou to jen nadstavby nad jádry velkých prohlížečů: Trident, WebKit a Gecko.

Kromě pěti "velkých" prohlížečů je v nabídce dalších sedm "ztracených", které se v náhodném pořadí objeví za přelomem stránky

Kromě pěti "velkých" prohlížečů je v nabídce dalších sedm "ztracených", které se v náhodném pořadí objeví za přelomem stránky

Líbí se mi, že na první stránce jsou vždy v náhodném pořadí zastoupeny ty hlavní prohlížeče, které také obvykle mají svůj vlastní engine (výjimkou jsou Safari a Chrome, oba používají WebKit, pozn.red.) Myslím, že je důležité, aby byla na trhu soutěž mezi různými jádry, renderovacími enginy. Protože právě jádro zajišťuje práci se standardy. Z pohledu webdesignéra se to může zdát jako prokletí, protože musíte stránku obvykle zkoušet ve více prohlížečích, ale celkově je to dobrá věc – nutí to firmy lépe dodržovat standardy. Jsem zastáncem testů Acid, které umožňují testovat, jak různé prohlížeče dodržují standardy.

Používá nějaký další prohlížeč kromě Opery vaše jádro Presto?

Ne, pouze Opera používá Presto, rozhodli jsme se pro tuto restrikci. Náš engine je díky tomu, že nad ním máme plnou kontrolu, velmi univerzální. Trident je příliš velký, nedostanete jej do mobilů. Opera už běží na mobilních telefonech všech platforem, a také na herních konzolích.

Dělá nám radost soutěžit s Googlem a Microsoftem a dalšími o lepší prohlížeč. Ale chceme soutěžit prostřednictvím předností samotného produktu, ne neférovými výhodami. A Ballot screen je dobrý pokus, jak toho dosáhnout. A nic podobného tu ještě nebylo! Nikdy vláda neřekla: "Musíte prostřednictvím Windows Update dát lidem na výběr z konkurenčních produktů." Ještě před pár lety by to bylo šílené.

Mají prohlížeče nějaký příjem ze svého podílu na trhu?

Ano, prohlížeče obvykle "žijí" z reklam, na které kliknou uživatelé využívající integrovaného vyhledávání prohlížeče.

Kdykoli pomocí např. Firefoxu nebo Opery hledáte prostřednictvím integrovaného hledání (např. vyhledávače Google), provozovatel prohlížeče dostane podíl na reklamě, na kterou ve výsledcích vyhledávání kliknete. Prohlížeče tedy mají velký zájem na tom získat aktivní uživatelskou základnu.

A, jak jistě víte, mnoho lidí vám vyčítá, že vynucení takové možnosti je zbytečné. Možnost volby prohlížeče tu je už dlouho, je skutečně potřeba lidi nutit k volbě?

Ano, slyšíme to často. A obvykle to pochází od lidí, kteří rádi vyzdvihují fakt, že oni přece dávno vědí, co používat a co ne. "Každý si přece umí stáhnout a nainstalovat jiný prohlížeč, já už to udělal před pěti lety, jsem tak inteligentní… Nezajímají mne hlupáci, kteří si neumí stáhnout prohlížeč, mají se to naučit. A být tak chytří, jako já…" Ovšemže přeháním, ale chápete, co chci říct.

Internet se stal v naší civilizaci tak důležitý, že v podstatě nemůžete být plnohodnotným členem společnosti, alespoň ne na Západě, pokud se na internetu neorientujete. Ať už platíte daně, komunikujete s bankou nebo hledáte partnera… Tohle je prostě důležité. A mnoho lidí vůbec netuší, co to prohlížeč je. A tak ani nevědí, že mohou mít lepší prohlížeč. Mohou si myslet, že to je jen nějaká věco pro ajťáky (computer geeks). Je to ale stejné, jako třeba v automobilovém průmyslu, na trhu musí být zdravá konkurence a férový výběr.

Takže naši iniciativu bráníme, i když nás kvůli ní mnoho lidí napadá. Hodně jich také nadává na EU. A já, musím se přiznat, jsem v roce 1994 volil proti vstupu Norska do EU. Takže i já jsem skeptik. Ale myslím, že někdy má vláda svou roli v korporátních sporech. Vláda zajišťuje školy, pozemní komunikace, nemocnice, a internet se myslím stává další infrastrukturou, kde bude vláda aktivní.

Internet je ale velmi organická struktura. A zásahy do této spleti mohou přinést více škody, než užitku. Může to začít ballot screen, pokračovat zákonem "třikrát a dost" a z ničeho nic tu máme úplně nové uspořádání internetu...

Chápu, na co narážíte. A také jsem skeptický ohledně omezení internetu, třeba to pravidlo "třikrát a dost" se mi nelíbí. Také ACTA (mezinárodní dohoda upravující mj. boj proti padělkům na internetu, podrobnosti v našem předchozím článku) je problematická, a jsem rád, že i v Evropském parlamentu se proti ní protestuje.

Vláda ale může občany i chránit. V Norsku máme zákony na ochranu soukromí. V Norsku asi vládě věříme více, než je to ve světě obvyklé. Není to černobílé, a nelze říci, že všechny intervence vlády jsou dobré nebo všechny špatné. Ale zákony zabezpečující férovou konkurenci jsou důležité, a je povinností vlád je vymáhat. Takže si nemyslím, že by Opera v tomto případě získala nějakou nefér výhodu. A jsem rád, že v Bruselu sledují svět počítačů a hlídají jej před monopoly.

Také se nás lidé ptají: "A půjdete po Applu? Vždyť mají monopol v oblasti smartphonů!" Ale pravdou je, že v oblasti mobilních telefonů je mnohem větší konkurence a pestrost.