Zatím je to prototyp, ale mohl by urychlit a zlevnit včasnou diagnózu mnoha chorob. | foto: Fujitsu, překlad Technet.cz

Jedno dýchnutí má odhalit nemocná játra i rakovinu. Za deset sekund

  • 17
Společnost Fujitsu vyvinula přenosný senzor, který dokáže detekovat a velmi přesně změřit vybrané plyny obsažené v dechu. Jejich přítomnost a úroveň může pomoci včasně diagnostikovat některé civilizační choroby, zejména rakovinu plic nebo nemoci jater.

Analýza plynů obsažených v dechu je jednou z nadějí včasné diagnózy mnoha civilizačních chorob. Potřebné složité laboratorní vybavení by se nyní mohlo „smrsknout“ na přenosný analyzér.

Základem je polovodič s tenkým filmem bromidu mědného, který snižuje vodivost při kontaktu s plynným amoniakem. Film má zcela přesné parametry a reakce na čpavek v dechu jsou přesně kvantifikované.

Základní vlastnosti nového senzoru dechu.

Senzor má být velmi citlivý, čpavek v dechu určí již při deseti částicích na miliardu (částic jiných plynů), je velmi odolný proti rušení výsledku jinými plyny v dechu (například acetonem). Pro jedno měření stačí do náústku dýchat zhruba 10 sekund.

Právě přítomnost čpavku v dechu je spojována s nemocemi jater, případně přítomností bakterií Helicobacter pylori, která často předchází rakovině žaludku.

Úpravou senzoru nanesením tenoučké vrstvy terciálního aminu jej lze použít i pro měření jiného plynu, nonanalu. Jeho přítomnost je indikací rakoviny plic.