VIDEO: Dobrodruh seskočil z výšky 29 kilometrů, byla to rozcvička

  • 66
Rakušan Felix Baumgartner ve středu nad Novým Mexikem skočil z výšky 29 kilometrů. V příštích týdnech chce ještě několik kilometrů přidat.

Sice musel několik dní čekat na dobré počasí, ale dočkal se. Během krásné, slunečné středy ho balon za hodinu a půl vynesl do výšky 29 455 metrů nad Nové Mexiko. Pak Baumgartner skočil.

Na zem se znovu postavil o 10 minut a 46 sekund později, když maximální rychlost sestupu činila 863 kilometrů v hodině. Před smrtí ho chrání oblek podobný lehčímu skafandru.

"Gondola" používaná k výstupu. Balón, pod který bude zavěšená, se napouští v pozadí

Skafandr na padáku aneb závěrečná fáze letu

Z fyzikálního hlediska Baumgartnerovi do oficiální hranice kosmu ve 100 km chybí hodně. Ale kosmicky vypadá už teď.

Této rychlosti nedosáhne v nižších a hustších vrstvách atmosféry, to by nedopadlo dobře, ale na počátku svého sestupu. V této výšce je vzduch podstatně řidší, a klade tak menší odpor.

Středeční pokus se zatím zapíše do tabulek na druhé místo. Rekordní seskok z výšky 31 333 metrů provedl před 52 lety kapitán amerického letectva Joe Kittinger, který nyní pomáhá Baumgartnerovi jako poradce. Kdy se ho Rakušan pokusí překonat, záleží hlavně na počasí. Balon, který ho vynáší do stratosféry, může podle týmu vzlétnout jen při rychlosti větru do 6 kilometrů za hodinu.

 Baumgartnerův seskok byl zatím jen tréninkový (druhý v pořadí, video z prvního můžete vidět na Xmanu zde). Rakouský odvážlivec se totiž chce pokusit o seskok z rekordní výšky. Jeho cílem je 36 576 metrů (tj. 120 tisíc stop). Při tomto seskoku by se chtěl stát prvním člověkem na světě, který při volném pádu překoná rychlost zvuku 1 126 kilometrů v hodině.

Ve 33 kilometrech je lokální rychlost zvuku jen kolem 200 m/s, tj. 720 km/h. Tu tedy Baumgartner překročí pohodlně. Překonání rychlosti zvuku u povrchu Země bude náročnější, ale mělo by se to také podařit. Jak by měla rychlost během letu vypadat, za nás přibližně vypočítal Rhett Allain na stránkách Wired. Podle tohoto modelu, který zatím potvrdily údaje jen z prvního zkušebního seskoku, by měl Baumgartner rychlost zvuku překonat zhruba po 45 sekundách letu a poté rychle zpomalovat.

Graf "Rychlost chlapíka od Red Bullu" sestavený Rhettem Allainem. Není to záznam údajů z letu, jen výstup z fyzikálního modelu pro plánovaný rekordní pokus z výšky 33 kilometrů, ale dosavadní údaje jeho platnost potvrzují. Podle něj by měl Baumgartner překonat rychlost zvuku v prvních zhruba 45 sekundách letu.

Třiačtyřicetiletý bývalý příslušník rakouské armády Baumgartner se riskantními kousky proslavil v minulosti již několikrát. V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Jindy zase skákal z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Rio de Janeiru.