Netvibes.com

Netvibes.com | foto: Technet.cz

Sestavte si svoji výchozí stránku pro vstup na internet

  • 37
Řada z nás používá pro vstup na internet a pro surfování po něm tzv. rozcestníky či chcete-li výchozí stránky. Existují však služby, které nabízejí možnost vytvořit si vlastní stránku s velkým množstvím vámi vybraných doplňků. Tuto stránku potom naleznete na každém PC.

V dobách raného českého internetu řada uživatelů brala jako vstupní bránu náš největší internetový portál Seznam. I v dnešní době je vidět na většině počítačů po spuštění internetového prohlížeče nabíhání této domovské stránky. Výjimky se však najdou. Především ti z vás, kteří potřebují prohlížet desítky stránek denně, se s touto výchozí či chcete-li domovskou stránkou nespokojí.

Pokud chcete mít seznam na své populární weby po ruce, pak jistě využíváte funkce Oblíbené. Když přidáte web do svého seznamu oblíbených položek, můžete na něj přejít jednoduchým klepnutím na název a nemusíte psát adresu a ani si ji pamatovat. Jestliže si takto uložíte pouze několik stránek, tak je to asi v pořádku. Avšak v případě, že potřebujete mít pohromadě na desítky odkazů, pak tento způsob již vyhovovat nebude. Procházet totiž vždy celý seznam a hledat vybranou adresu není zrovna nejpohodlnější.

Tip: Služby pro uložení oblíbených odkazů

Jak to vše vzniklo
Proto si již před několika lety uživatelé znající HTML tvořili vlastní statickou webovou stránku v podobě souboru. Prostě pomocí HTML kódu vytvořili soubor, který obsahoval odkazy na oblíbené stránky. Ty navíc byly pro větší přehlednost rozškatulkovány do různých rubrik. Později se objevily tzv. rozcestníky. Tedy služby, které umožňovaly ukládat internetové adresy i bez znalosti HTML. Tato možnost měla však i jednu novou výhodu. V případě, že jste se posadili k jinému PC, mohli jste se do služby zalogovat pod svým účtem a odkazy jste měli opět po ruce. Soubor jste tedy nemuseli nosit neustále sebou − i když v dnešní době vám na USB klíčence jistě překážet nebude. Doba však pokročila a především díky WEB 2.0 aplikacím vznikají ještě lepší služby. Nejenže si můžete ještě lehčeji vytvářet seznam oblíbených stránek, ale navíc na té své můžete mít i řadu dalších doplňků.

 iGoogle Homepage - téma Live Planet

iGoogle

Minulý rok jsme vám představili řešení od Google. To se tehdy jmenovalo Google personalize, ale chvíli na to došlo k přejmenování na iGoogle. V tomto článku se podíváme na konkurenci s názvem Netvibes.com.

Ten nabízí nejen rozcestník, tedy nejen jakousi výchozí stránku, ale i možnost uložit si oblíbené odkazy a mít je neustále on-line. Díky tomu máte k této stránce přístup z jakéhokoliv PC připojeného k internetu a je jedno, zda se systémem Windows či Linux, Unix, MAC OS apod. Netvibes však jde ještě dále. Nabízí totiž mnohem propracovanější rozcestník s řadou schémat, která stále přibývají. K dispozici jsou i miniaplikace, které si lze do boxíků přidávat (RSS čtečky, e-mailového klienta, kalendář, poznámkovník atd.).

Jak na to
Do internetového prohlížeče zadejte adresu www.netvibes.com. Zobrazí se defaultní, tedy univerzální nastavení. To obsahuje pár vložených boxíků a částečně je v češtině. Většina informací však pro českého uživatele nebude relevantní. Tedy snad jen na počasí, pokud bydlíte v Praze. Nyní je tedy nutné provést přizpůsobení. Nejprve se však musíte zaregistrovat, aby bylo možné změny ukládat do vašeho profilu. Ten potom budete moci využívat z jakéhokoliv PC.

Netvibes.com

Vpravo nahoře klikněte na odkaz Přihlásit. Na levé straně se nyní objevil panel, kde se mimo jiné nachází i boxík Zaregistrujte se. Klikněte tedy na odkaz. Vyplňte e-mail a heslo. Po kontrole správnosti budete zaregistrováni a automaticky přihlášeni.

Netvibes.com

Základní práce v Netvibes.com
Samotné nastavování není ve službě nikterak složité. V podstatě každý box obsahuje nějaké funkce, konfiguraci a je více či méně interaktivní. Po umístění kurzoru myši na záhlaví boxu se změní kurzor v šipky. Stisknutím levého tlačítka myši a jeho podržením můžete box přesunout na jiné místo na obrazovce. Pro usazení stačí tlačítko uvolnit. Povšimněte si taky, že po najetí kurzoru na box se v jeho záhlaví vpravo objeví i další volby – šipka (možnosti), upravit (mění nastavení) a křížek (zavře boxík). Díky první možnosti můžete s boxíkem (modulem) posouvat, měnit jeho barvu atd. Kliknutím na úpravy se dostanete do konfigurace. Například u počasí tak můžete nastavit jiné město ČR a zobrazovat místní čas. Křížek potom slouží k zavření či chcete-li vymazání boxu. Většina boxů na vaší stránce vás zřejmě nebude zajímat, tak je tímto způsobem můžete odstranit – anebo jen ty, které opravdu nepotřebujete. Tím si vyčistíte plochu a připravíte na přidání WEB 2.0 služeb, které se vám budou hodit. V záhlaví na levé straně se ještě nachází trojúhelník, který sbalí nabídku a tím tak udělá více místa pro ty ostatní – kdykoliv později lze opětovným kliknutím rozbalit.

Netvibes.com

Nastavení pošty
Jistě nezapomeňte využít možnost přihlásit se do své pošty. Využijte box E-mail Wizzard. Máte-li schránku u jednoho z uvedených poskytovatelů, tak na něj klikněte a vyplňte heslo. Pokud zde váš poskytovatel není uveden, využijte možnost Ostatní (POP). Zde musíte vyplnit o něco více údajů.

Jak přidat další obsah
Svoji stránku si můžete i pojmenovat. Nahoře naleznete text – Zde zadejte nadpis vaší stránky − po poklepání můžete vepsat svůj. Nyní nastal čas na přidání nového boxu, tedy modulu. Klikněte na levé straně nahoře na volbu Přidat obsah. Vybírat můžete ze Zdrojů, Základních modulů, Komunikace, Hledat, Aplikace, Externí moduly.

Netvibes.com

Jak přidat informační zdroj
Řada stránek prostřednictvím technologie RSS umožňuje upozorňovat na nové zprávy. Chcete-li tyto informace dostávat anebo prostě mít na své stránce nejnovější zprávy, potom klikněte na odkaz Přidat zdroj (nachází se pod volbou Přidat obsah). Nyní musíte znát adresu na RSS vybraného serveru. Například pro Technet.cz to je http://servis.idnes.cz/rss.asp?c=technet. Pro zpravodajství iDNES.cz využijte http://servis.idnes.cz/rss.asp?c=zpravodaj. Adresy většinou naleznete v tiráži stránek pod odkazem RSS. Nyní si povšimněte, že tyto boxy se vložily do nového panelu označeného jako Novinky. Vy si můžete přidat i další panely a tak v nich vylepšit orientaci. Samozřejmě názvy panelů si můžete přejmenovat podle libosti, stačí na ně poklikat.

Přidejte si oblíbené odkazy
Poslední, na co bychom chtěli upozornit, je možnost přidat si seznam vašich oblíbených stránek. To můžete udělat tak, že kliknete na Přidat obsah, vyberete možnost Základní moduly a kliknete na Záložky. Přidejte tento boxík na svou stránku. Následně v záhlaví zvolte Upravit. Vložte název stránky a její URL adresu. Můžete využít i tagy, tedy klíčová slova, která se budou hodit pro lepší orientaci, budete-li mít již odkazů více.

Netvibes.com

Nastavení
Veškerá nastavení svého profilu můžete měnit po kliknutí na tlačítko Nastavení vpravo nahoře. K dispozici je změna lokálního obsahu, jazyka, témat, tapet a záloh. Především díky záloze můžete nastavení vyexportovat do souboru XML, se kterým pracuje řada dnešních programů.

Netvibes.com

Závěrem
Aby vaše stránka na Netvibes.com byla opravdu použitelná, budete potřebovat k ladění nějakou dobu. K dispozici je mnoho modulů, které si možná zamilujete, či nikoliv. Zkušený programátor si přitom může vytvořit i vlastní moduly. Velmi dobrá je také možnost využít sdílení panelů, díky čemuž se vaše změny projeví například i u kamaráda, který bude tento panel s vámi sdílet. Nezapomeňte se také podívat na adresu Prohled obsah http://eco.netvibes.com/. Zde totiž najdete seznam a popis všech dostupných WEB 2.0 aplikací v podobě boxíků pro svou výchozí stránku.