Seznam zavedl kvalitní filtr proti spamu zdarma

  • 54
Seznam překvapil své uživatele i konkurenci tím, že se rozhodl poskytovat filtrování programem SpamAssassin zdarma všem uživatelům. Je takové filtrování spamu účinné? Dalo by se ještě zlepšit?
Služby freemailu Seznamu patřily v poslední době k lepšímu průměru mezi obdobnými českými službami. Ve světovém měřítku vychází srovnání ještě lépe, většina světových freemailů nabízí menší velikost poštovní schránky a stahování pošty do e-mailového klienta nebývá umožněno nebo je k dispozici jen za poplatek. Významné světové freemaily jako Yahoo Mail či Hotmail firmy Microsoft však na rozdíl od Seznamu nabízely ochranu proti spamům.

Obrana byla možná již dříve

Uživatel Seznamu měl několik možností. Mohl si poštu nechat ze Seznamu přeposílat na Yahoo Mail nebo na Hotmail a do poštovního klientu je stahovat pomocí software třetích stran jako YahooPOPS, Hotmail Popper nebo hotwayd. Bylo možné také využít službu Spam Interceptor zdarma nebo využít filtrování na službách Post.cz a Volný.cz za malý poplatek.

Na internetu jsou v současné době používány různé metody filtrování obtěžující pošty, existují černé listiny počítačů rozesílajících spam, systémy pro porovnávání obdržených zpráv s databází digitálních otisků spamů, statistické filtry porovnávající nové zprávy s dřívějšími spami i legitimní elektronickou poštou dle Bayesova teorému a relativně nejčastěji je nasazován systém SpamAssassin. Základem SpamAssassinu je expertní systém, který analyzuje obsah příchozí zprávy a podle různých znaků usuzuje, zda se jedná o legitimní zprávu či o spam. Pro zájemce je k dispozici na webu i seznam testů SpamAssassinu, správci serverů ovšem mohou měnit skóre přiřazované jednotlivým indiciím či přidávat vlastní kritéria. SpamAssassin může volitelně spolupracovat i s černými listinami, s bayesovskými filtry a se systémy pro sdílení digitálních otisků, jeho nevýhodou jsou naopak poměrně vysoké nároky na systémové zdroje, SpamAssassin je napsán v interpretovaném jazyce Perl, místo aby byl přeložen do nativního kódu procesoru.

Kvalitní filtr zdarma

Seznam překvapil své uživatele i konkurenci tím, že se rozhodl poskytovat filtrování programem SpamAssassin zdarma všem uživatelům. Tisková zpráva uvádí, že každou sekundu přichází na Seznam průměrně 60 nových e-mailových zpráv. Seznam neuvedl, jaký objem pošty musí zvládnout ve špičce. Nebude se asi jednat o malé číslo, Seznam totiž zakoupil do clusteru deset nových serverů firmy IBM. Každý z nich obsahuje dva procesory Intel Xeon s taktovací frekvencí 3 GHz a 2 GB paměti RAM. Příchozí zprávy jsou podle vyjadřování Seznamu analyzovány na několika úrovních, zcela zjevné spamy jsou rovnou zahozeny, ostatní poště je na základě analýzy SpamAssassinem přiřazeno skóre a pokud překročí nastavený práh, skončí ve speciální spamové složce. Na tyto zprávy nejsou aplikovány uživatelské filtry a není je možné ani stáhnout do poštovního klientu protokolem POP3. Uživatel by proto měl složku se spamy průběžně navštěvovat, legitimní poštu přesouvat do Inboxu a spam promazávat. Seznam připravuje automatické mazání spamu po uplynutí časového intervalu a individuální seznamy e-mailových adres, ze kterých má být pošta vždy doručena či smazána.

Podle šéfa Seznamu Iva Lukačoviče se bude nastavený práh ještě snižovat. V rámci našich testů některé spamy prošly, naopak došlo k falešně pozitivní identifikaci newsletteru Total Telecom. Falešně negativní výsledky (část spamu není detekována) jsou podle všeobecně sdíleného názoru méně nebezpečné než potlačení legitimní pošty a vedení Seznamu by mělo proto volbu prahu pečlivě zvážit.

Seznam.cz (složka Spam)

Není ještě vyhráno

Pokud by do budoucna dramaticky vzrostl počet uživatelů freemailu Seznamu nebo objem zasílané pošty (to je téměř jisté, stoupá zejména objem spamu, dokonce exponenciálně), může vedení Seznamu dokoupit další servery nebo se rozhodnout pro hybridní řešení. Před SpamAssassin by tak mohli umístit bayesovské filtry jako bogofilter nebo DSPAM a spam identifikovaný některým z těchto programů rovnou oddělovat, aniž by byl zatěžován SpamAssassin. Používání bayesovských filtrů a digitálních otisků se ve střednědobém horizontu poštovní servery zřejmě nevyhnou, spammeři se nyní učí standardní filtry SpamAssassinu obcházet

Portálu Seznam se podařil úspěšný tah proti spamu a pro získání i udržení uživatelů. Zbývá již jen vyřešit občasné výpadky webového rozhraní, které podle vyjádření Lukačoviče způsobila havárie jednoho z pěti serverů v jiném clusteru, nový server již byl objednán.