Kdy utíkat a kdy zůstat v klidu. Poznáte, co vám říkají sirény?

  • 40
Poznáte zkoušku sirén od skutečného varovného signálu? Článek o raketových útocích v Izraeli nám díky čtenářům připomněl důležitou věc: velká část lidí vůbec neví, jak poznat varování před nebezpečím.

První středu v měsíci těsně po poledni všichni Češi společně ignorují zvuk, který se nese vzduchem. Probíhá totiž pravidelná zkouška sirén.

Raketové útoky a sirény

Jako reakce na článek o raketových útocích v Izraeli nám přišlo do redakce několik dotazů na fungování sirén v České republice. V Izraeli označují blížící se raketový útok a všichni vědí, co mají po jejich zaznění dělat. U nás jejich znalost tak samozřejmá není, a proto vznikl tento článek.

Ale když sirény zazní mimo pravidelné dny, budeme jim rozumět? Není to tak jisté. Zvuk sirén je od listopadu 2001 úředně vyhlášen jako jediný způsob varování obyvatelstva. Změna je logická, měla obyvatelům zjednodušit orientaci v mimořádných situacích.

Ale přesto pro nás byla trochu matoucí. Množily se stížnosti od Čechů i cizinců, že je signál pravidelné zkoušky sirén překvapil a vzbudil v nich obavy. Od roku 2009 tedy předchází samotné zkoušce hlasové upozornění, že jde právě jen o zkoušku.

Pokud máte pocit, že vy byste se do této skupiny "potížístů" nezařadili, můžete se vyzkoušet. Následují tři hlasové signály, které můžete od českých sirén zaslechnout. Poznáte bez přečtení článku, který co znamená? Signály jsou řazeny za sebou a odděluje je třívteřinová pauza.

Poznat signál, který označuje pravidelnou zkoušku, není nic těžkého. Je to dlouhý nepřerušovaný zvuk o přesné délce 140 vteřin. Není ničím jiným než jednoduchou zkouškou provozuschopnosti systému. Pokud siréna funguje, ozve se. Pokud ne, bude mlčet. Nic levnějšího a jednoduššího se vymyslet nedá. To je zvuk číslo 1.

Druhý zvuk jste možná už slyšeli. Přesto není určen nám všem, ale pouze hasičům a dalším záchranářům. Trvá jednu minutu. Nejprve v něm je 25 vteřin nepřetržitého tónu, který pak deset sekund klesá, a pak následuje dalších 25 vteřin nepřetržitého tónu.

Není varovným signálem pro obyvatele. Upozorňuje ovšem, že pravděpodobně došlo k požáru či jiné události. Pro nás to znamená, že v okolí se budou ve větší míře pohybovat záchranná vozidla hasičů, policie či zdravotníků a my můžeme počítat s omezeními.

Na varování tedy zbývá poslední ze signálů. Ten tvoří kolísavý zvuk sirén znovu po dobu 140 vteřin. V případě nouze by mohl být vyhlašován třikrát za sebou ve zhruba tříminutových intervalech. Může oznamovat v podstatě jakékoliv ohrožení bezpečnosti od válečného útoku přes únik chemických či radioaktivních látek až po evakuaci kvůli povodním.

Detaily o povaze nebezpečí se ovšem od sirény pochopitelně nedozvíte. Proto byste po zaznění signálu měli samozřejmě hledat především další zdroj informací. Ty by měly po zaznění signálu zveřejňovat hromadné sdělovací prostředky. Nemusíte za nimi až domů, lepší je zkusit se dozvědět co nejvíce ihned na místě. Základní informace můžete najít třeba na stránkách Ministerstva vnitra.

Oprava: V článku byl použit výraz požárník místo správného hasič. Členům hasičského sboru se za tuto nepřesnost omlouváme, děkujeme za jejich práci a přejeme jim (hlavně v našem zájmu), aby jí měli co nejméně.


Témata: Izrael, oprava, Tornádo