Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skenery na letišti vás klidně svléknou do naha

Strach z terorismu mimořádně zesílil po útocích z jedenáctého září 2001 v New Yorku. Ty ukázaly, jak obrovské následky může mít podcenění bezpečnosti. Co v současnosti brání proniknutí teroristů do letadel? Podívejme se na některá z uplatňovaných či zaváděných opatření.
Letiště, Ruzyně, letadlo

Letiště, Ruzyně, letadlo - Letiště Praha - Ruzyně. (16. června 2005) | foto: David VotrubaiDNES.cz

Letiště připomínají pevnost

Letiště dnes připomínají pevnost. Ploty a zdi zabraňují nepovolaným osobám v přístupu do prostor letiště. Hlídky velmi často areál obcházejí, aby se přesvědčily, že se nikdo nepokouší plot poškodit či překonat a proniknout na letiště, na řadu míst dohlížejí bezpečnostní kamery. Začalo se počítat i s možností nájezdu s vozem naplněném výbušninami a kritická místa jsou chráněna betonovými zátarasy.

Připravte si doklady, prosím

Zabránit teroristům v přístupu do letadel s pomocí padělaných dokladů mají biometrické kontroly. Do pasů kvůli nim přibývají údaje o otiscích prstů a oční sítnici. Při kontrole přiloží pasažér prst na snímač, případně nahlédne do okuláru. Počítač pak srovná hodnoty v pase se zjištěnými údaji. Prověřuje se také, zda se pasažér nenachází v databázi hledaných či podezřelých osob.

Ve vývoji jsou i systémy, které budou vyžadovat sdělování vícera údajů od pasažérů při zamlouvání letů, než doposud. Počítačový systém pak přidělí každému pasažérovi míru rizika, jaké představuje, od žádného až k vysokému. Pasažéry s vyšší rizikem bude čekat důkladnější letištní kontrola.

Zpřísňují se také přijímací a prověřovací procedury, které čekají na zaměstnance letišť - od pracovníků ochranky až k nosičům zavazadel.

Nemáte v rukávu nůž?

Každý pasažér musí při odbavování projít detektorem kovů, který v případě, že zjistí u osoby větší kovový předmět, vydá zvukový a optický signál. Odhalit tak lze nejen nože či střelné zbraně, ale třeba elektrické zdroje roznětek výbušnin.

Detektory kovů ovšem nenaleznou mnoho předmětů, které mohou sloužit jako útočné zbraně, pokud jsou vyrobeny například z plastů. Nově vyvinuté rentgeny pro osobní kontrolu, jako Rapiscan Secure 1000, ale limity detektorů kovů překonávají a umí odhalit vše, co skrývá člověk pod oděvem. Ne každý pasažér je ovšem nadšen ze zařízení, které ho před zraky obsluhy na letišti prakticky svlékne do naha. Negativních účinků vystavení radioaktivitě se naopak není třeba obávat, zařízení má emise, která odpovídají přirozené radioaktivitě, jíž je člověk v běžném prostředí vystaven v průběhu každých pěti minut.

 

Jak odhalit bomby v zavazadlech

Současně s kontrolou osob se prověřují jejich příruční zavazadla s pomocí pásového rentgenu. Operátor přitom vyhodnocuje na monitoru snímek znázorňující předměty uvnitř zavazadla. Zařízení umí rozlišit organické, neorganické a kovové předměty a každý typ znázornit jinou barvou.

 

Dokonalá automatická detekci výbušnin ale s pásovým rentgenem možná není. Nejmodernější zařízení sice určují hustotu a protonové číslo materiálů v zavazadlech a snaží se označit výbušninám odpovídající látky, často však může docházet k falešným poplachům. Zjištěné parametry mnoha látek se totiž mohou shodovat s výbušninami, i když o ně nejde. Někteří lidé mají obavy z toho, aby rentgenová kontrola nepoškodila jejich fotografické filmy nebo elektronická zařízení. Moderní skenovací zařízení ale mají tak nízkou míru radiace, že poškození těchto věci nehrozí.

Podobně jako příruční zavazadla prochází kontrolou i všechna ostatní zavazadla pasažérů. Technologie je obdobná, velkým zavazadlům jen odpovídá velikost zařízení. Na mnoha letištích jsou rozměrné rentgenové systémy, kterými procházejí na dopravních pásech velké palety plné zavazadel.

Někdy se při kontrolách využívají i detektory stopových částic. Ty odebírají vzorky buď nasáváním par v okolí prověřovaného objektu nebo stěrem jeho povrchu. Tyto detektory mohou odhalit například plastické výbušniny.

Zavazadla mohou být kontrolována také metodou počítačové tomografie. Skenery vytvoří velmi detailní snímek obsahu zavazadla a systém vyhodnotí i údaje o hmotnosti a hustotě jednotlivých předmětů. Pokud některé parametry odpovídají nebezpečným materiálům, je obsluha automaticky na potenciální nebezpečí upozorněna. Počítačová tomografie je pomalejší oproti jiným metodám kontroly, proto se využívá jen u zavazadel, která jsou z nějakých důvodů podezřelá.

Hi-tech zařízení doplňují k hledání výbušnin speciálně vycvičení psi. Ti umí často odhalit také drogy.

V letadle si dávejte pozor na jazyk

Bezpečnost na palubě letadla zvyšují bezpečnostní uzamykatelné dveře, které mají bránit únoscův v proniknutí do řídící kabiny. Podcenění tohoto rizika se ukázalo osudným jedenáctého září.

Na palubě některých letadel jsou i policisté v civilu, kteří vypadají jako běžní pasažéři. Protože policistů není dostatek pro to, aby byli na palubách všech letadel, je jejich přítomnost utajována.

Personál je navíc školen poslouchat rozhovory pasažérů a v případě, že je zaslechnuto něco podezřelého, může dojít k zásahu. Nemusí se tak vyplatit vtipkovat nebo vůbec mluvit na palubě letadla o věcech jako jsou únosy, bomby či zbraně - může se stát, že budete z letadla vykázáni nebo skončíte za mřížemi, i když nejste teroristou.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...