Skype.

Skype. | foto: Jan Kužník

Skype byl dva dny v komatu: uživatelé moc restartovali počítače

  • 12
Od čtvrtečního rána se naprostá většina uživatelů nemohla připojit ke službě Skype. Celá struktura její sítě se zhroutila jak domeček z karet a trvalo dva dny, než se jí podařilo obnovit.

Skype si za více než čtyři roky své existence získal přízeň desítek miliónů uživatel. Textová, hlasová i video komunikace mezi počítači zcela zdarma, do telefonních sítí za velmi přátelský poplatek. Služba navíc zatím běžela prakticky bez výpadků.

Výpadky připojení a nemožnost spojení hovoru, které se začaly vyskytovat ve čtvrtek ráno, proto většinu uživatelů překvapily. To že bude následovat kolaps celé sítě a obnova potrvá až do sobotního dopoledne nikdo neočekával.

Co se stalo?

Pokud opustíme spekulace o DDOS útoku záškodníka (nepravděpodobné), chybě v poslední aktualizaci Skype (velmi nepravděpodobné), implementaci nového platebního systému Skype (nepříliš pravděpodobné) připadně zahájení odposlechu hovorů ze strany CIA (krásně konspirační), zbyde nám důvěryhodná oficiální verze.

Podle ní došlo k oslabení sítě v důsledku velmi masivního restartování uživatelských počítačů. To mělo nastat hromadně z důvodů vypuštění nové softwarové záplaty pro nejrozšířenější operační systém Windows. Díky restartům se obrovské množství klientů logovalo do systému Skype ve stejnou chvíli, což společně s nedostatkem síťových zdrojů vyvolalo řetězovou reakci s fatálním následkem.

Podle informací Skype došlo ještě ke komplikovanější shodě okolností - "samouzdravovací" rutina, která by měla podobnému pádu předejít, v důsledku chyby v algoritmu síťového software selhala.

P2P a Skype - jak křehký je to systém?

Pád sítě však může mít i poněkud prostší důvod.

Jak známo, Skype nevyužívá centralizované sítě (centrální servery jsou pouze pro přihlášení do systémů), ale principu P2P. Uživatelé Skype, kteří mají veřejnou IP adresu, se nevědomky (a bez možnosti to ovlivnit) stávají zprostředkovateli hovorů ostatním uživatelům (stávají se takzvaným super-uzlem). I díky tomuto způsobu řešení, může být telefonování zdarma. Technické náklady totiž nesou samotní uživatelé.

Zmíněný princip mohl být právě důvodem kolapsu sítě. To, že se mnoho počítačů restartovalo zároveň, nevyvolalo jen masivní zpětné logování do systému, ale především zánik velké části samotné sítě. Jeden suopernode (super uzel) obslouží maximálně 300 uživatelů. Jestliže však nebyl uzlů dostatek, znovu se logující klienti se pokoušeli nějaký funkční marně najít.

To vyvolalo řetězovou reakci a díky výše zmíněné chybě síťového software se síť nepodařilo udržet.

Co dál?

V tuto chvíli Skype funguje stejně, jako před kolapsem. Chyba v síťovém software byla opravena. Další kolaps nelze ani vyloučit, ale ani předpokládat. Skype totiž dobře ví, že druhý podobný průšvih by již nemusel ustát.