Slovensko má prvního uvězněného softwarového piráta

  • 51
Slovenská pobočka BSA slaví úspěch ve svém boji proti softwarovému pirátství. Okresní soud v Žilině uložil za porušování autorských práv nepodmíněný trest odnětí svobody v délce 10 měsíců.

Slovenská pobočka organizace Business Software Alliance (BSA), která se mimo jiné zabývá bojem se softwarovým pirátstvím, oznámila první případ, kdy byl na Slovensku uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v souvislosti s porušováním autorských práv. Jedná se o mladého muže ze Žiliny, který byl dne 16. září 2004 trestním příkazem Okresního soudu v Žilině uznán vinným z porušování autorského práva podle § 152, odstavec 1 trestního zákona.

Obžalovaný Š. D. byl uznán vinným na základě výsledků vyšetřování expertů Odboru ekonomické kriminality Okresního ředitelství PZ v Žilině. Vyšetřování prokázalo, že ve sledovaném období od roku 1999 do 18. 9. 2003 provozoval počítačovou hernu, kde měl na 13 počítačích neoprávněně nainstalovaný software společnosti Microsoft a na zabavených CD nosičích měl nelegálně pořízené kopie dalších počítačových programů a her. Nositelům autorských práv tím způsobil škodu ve výši 137 773 Sk. Za toto jednání byl obžalovaný odsouzen k úhrnnému trestu odnětí svobody ve výměře 10 měsíců nepodmíněně. Zároveň mu byl uložen trest propadnutí věci a povinnost uhradit způsobenou škodu. Odsouzený má právo podat proti trestnímu příkazu odpor.

BSA monitoruje na Slovensku 54 firem

BSA v současnosti na Slovensku monitoruje 54 firem podezřelých z nelegálního užívání softwarových produktů, ve dvanácti z nich již probíhá

vyšetřování. Tiskový mluvčí slovenské pobočky BSA Roman Karabelli v souvislosti s touto kauzou uvedl: „Problematika softwarové kriminality je na Slovensku aktuálním tématem a zároveň celospolečenským a ekonomickým problémem. Orgány činné v trestním řízení a soudy efektivně pracují na eliminování tohoto druhu trestné činnosti. Dnes je to však poprvé, kdy soud vynesl nad počítačovým pirátem rozsudek s nepodmíněným trestem.“

Karabelli k tomu dále dodal: Je třeba si uvědomit, že každé nelegální kopírování softwaru je porušením autorského práva jeho výrobce a to nejen v případě firem a podnikatelů.“

Situace v České republice je podobná

V České republice je podobná situace jako na Slovensku. Od začátku roku 2004 eviduje BSA 61 společností podezřelých z porušování autorských práv k softwaru, z toho 25 firem se nachází v různých stadiích trestního řízení.

Stejně jako na Slovenku byl i v České republice již uložen v souvislosti se softwarovým pirátstvím nepodmíněný trest, a to v délce trvání 2,5 roku. V tomto případě se jednalo o souběh trestného činu porušování autorských práv, neoprávněného podnikání a podvodu. Pachatel užíval na svém počítači nelegálně nainstalovaný software nejprve pro osobní potřebu a poté i v rámci své podnikatelské činnosti.

Zdroj: Business Software Alliance