V noci horor, přes den ptačí ráj. Co se děje v lese, když tam nejste

Téměř dvě stě druhů ptáků, hmyz, ježci, žáby, lesní zvěř. Na přímém přenosu SlowRadio pro vás nezištně pracují tisíce zvířátek. Ornitolog Zdeněk Vermouzek představuje ty nejvýraznější účastníky ptačí říše.

Přímý přenos zvuků přírody z jižních Čech do vašich sluchátek. V reálném čase, bez úprav. | foto: koláž Technet.czProfimedia.cz

Volal nám vyděšený kolega, že nám kdosi krade mikrofony, kterými v přímém přenosu Slow Radia snímáme dění na utajeném místě v ptačím ráji v jižních Čechách. Slyší prý hlasité kroky a šmátrání. Bylo těsně před půlnocí, takže představivost v tomto směru pracovala na plné obrátky. Samozřejmě to nakonec nebyl zloděj (naštěstí), ale jen ježek, který se vydal na lov. V kombinaci s uklidňujícím kuňkáním žab a šumem rákosí však jeho kroky skutečně připomínaly audio verzi libovolného dílu vyvražďovačky s názvem Pátek třináctého.

Ačkoli většina denních pěvců odpočívá, ani v noci nám ptáci nedávají košem, i když je někdy potřeba si na jejich zpěv chvíli počkat. Zejména se jedná o dva druhy:

  • Puštík obecný

Puštíci jsou naše nejběžnější sovy, které s oblibou hnízdí i na hrázích rybníků porostlých starými stromy. Období námluv spojené s výraznými hlasovými projevy mají dávno za sebou (ozývají se hlavně v únoru, a pokud je mírná zima i dříve), ale přesto můžeme občas zaslechnout typické kuvit, kterým se ozývá samice, nebo i rozechvělé houkání samce.

  • Slavík zpěvný

Slavík je na pohled dalším nenápadným hnědým, ničím nezajímavým malým ptákem, který se ukrývá někde v hustém křoví. Dokonce ani jeho zpěv, když jej uslyšíme ve dne s kulisou ostatních denních zvuků, není až tak nápadný, jak by se od krále zpěváků mohlo očekávat. A rozhodně není pravda, že by slavíci zpívali jen v noci. Oni prostě zpívají i v noci a právě tehdy jejich zpěv nejvíc vyniká. Obzvlášť za tichých nocí bez větru může být slavičí zpěv nejhlasitějším přírodním zvukem v okolí, a potom se jedná o opravdu neopakovatelný zážitek, který je i sebelepší mikrofon schopen zprostředkovat jen částečně. Minimálně vůně vlahé noci bude chybět zcela.

I v mobilu

Přímý přenos zvuků z jihočeského lesa je možný i na cestách.

Na chytrém telefonu nebo tabletu si slowradio.cz pustíte stejně snadno jako v počítači.

slowradio v mobilu

Responzivní webová stránka se použití s malým displejem na výšku sama přizpůsobí. Funguje i odesílání zvuku do Chromecast Audio.

Ve dne je v okolí mikrofonů podstatně veseleji a díky zajímavé lokaci jsou slyšet jak vodní, tak lesní ptáci.

Zpoza rákosí k vám z vodní hladiny prozpěvuje (a s ostatními ptáčky si povídá):

  • Racek chechtavý

Racci jsou pravidelnými návštěvníky rybníků, i když se jejich počty v uplynulých dvaceti letech snížily až na pouhou desetinu. Mnohatisícové kolonie jsou minulostí, většina jich zanikla zcela. Hlavní příčinou je zřejmě množství jedů používaných v zemědělství, protože racci sbírají potravu především na polích.

  • Rybák obecný

Pravidelně slyšíme i menší a vzácnější příbuzné racků, rybáky. Dříve hnízdili na štěrkových ostrovech uprostřed nespoutaných řek, dnes se musejí spokojit s mnohem menší nabídkou holých rybničních ostrůvků nebo dokonce umělých hnízdních platforem. Zážitkem je pozorovat rybáky při lovu, kdy se v akrobatickém letu nad vodou dokáží zastavit na jednom místě a pak se střemhlav vrhnout dolů pro rybku, larvu vážky nebo jiný větší vodní hmyz.

  • Letící kachny a labutě

Vrubozobí ptáci, mezi které patří i kachny a labutě, nejsou příliš dobří letci. Jejich tělo je více přizpůsobeno životu na vodě. Jejich relativně malá křídla vydávají při letu typické zvuky, které citlivý mikrofon zachytí a které se lze naučit rozeznávat. Nezaměnitelný je vzlet labutí začínající plácáním křídel a noh o vodu, jak labuť pomalu startuje, následovaný typickým pravidelným svištěním letek během celé doby letu.

Blíže to mají k mikrofonům ptáci lesní:

  • Datel černý

Datlové, ptáci roku 2017, nejsou rozhodně běžní, i když obývají lesy na území celého našeho státu. Vyskytují se i v místě nahrávání, občas můžeme zaslechnout jejich zvučné volání, které se nese na velkou vzdálenost, a ještě vzácněji i zvuky při pohybu po kmenech stromů v okolí mikrofonů.

  • Pěnkava obecná

Více o SlowRadio

Pěnkavy jsou našimi úplně nejpočetnějšími ptáky. Odhady, které je mimochodem velice těžké udělat, hovoří o asi 6 milionech hnízdících párů. Dospělých pěnkav tedy u nás žije víc než lidí a od konce léta do podzimu, kdy se k nim přidají i vyvedená mláďata, dokonce násobně více. Právě proto můžeme z přenosu slyšet i několik zpívajících pěnkavích samečků současně.

  • Budníček menší

Zatímco pro většinu lidí jsou budníčci jsou typickými „vrabčáky“, pro mnoho adeptů ornitologie jsou to typická „úhápéčka“ (univerzální hnědý pták). Ve skutečnosti jsou to docela pestří ptáci, ovšem barevnost jejich peří je posunuta do ultrafialového světla, které lidé, na rozdíl od ptáků, nevidí. O co jsou budníčci nenápadnější vizuálně, o to výraznější a snadněji zapamatovatelný je jejich hlas, který nejlépe charakterizuje jejich německé jméno Zilpzalp. Budníčci menší jsou schopni opakovat tyto dvě slabiky opravdu do umdlení.

  • Sýkora koňadra

Jak vysíláme

Výrazný hlas koňader jsme zvyklí slýchat především v časném jaře, v únoru a březnu, kdy sýkory před hnízděním zpívají nejvíc a navíc ještě jejich hlas nemá příliš mnoho konkurentů. Samečci koňader si občas zazpívají během celého jara, i když v době, kdy se musejí s partnerkou starat o deset i více mláďat někde v dutině stromu, jsou přece jen výrazně nenápadnější. Období zvýšené hlasové aktivity se proto objevuje zase před začátkem druhého hnízdění.

  • Kos černý

Kosové patří jednoznačně k nejznámějším ptačím zpěvákům. Některým lidem jejich bohatý, plný a melodický zpěv dokonce vadí, protože kosové, zvlášť ti městští, zpívají od velmi časného rána, ještě dávno před rozedněním. Přestože je považujeme za typické městské ptáky, ještě před sto lety tomu tak nebylo – kos byl plachý zpěvák odlehlých lesních koutů. Do dnešních dnů si městští a lesní kosi zachovali jednu odlišnost. Zatímco lesní kosové jsou stále tažní a na zimu odlétají především jihozápadním směrem do Německa a Francie, městští ptáci se naučili využívat potravních zdrojů v blízkosti lidí a tráví celý rok v přibližně stejném území.

  • Drozd zpěvný

Drozdi, menší příbuzní kosů, si dosud své tahové chování zachovali, i když i u nich se hranice zimního rozšíření přibližuje našemu území a výjimečně se s nimi můžeme setkat i v zimě. Jejich zpěv je tomu kosímu na první poslech podobný, není ale tak plný a melodický a především drozdi jednotlivé strofy dvakrát i třikrát opakují, než přejdou k dalšímu motivu. Podobně jako kosi zpívají především časně ráno a v podvečer.

Se společností Neuron soundware, která vyvíjí umělou inteligenci na rozpoznávání zvuku, chystáme novou funkci, která vám v reálném čase prozradí, jakého pěvce právě na Slow Radiu slyšíte. Nicméně, letos zpěvní období pomalu končí. Od poloviny července už ptáčci moc zpívat nebudou. Ne že by zmlkli úplně, ale budou se ozývat jen tiššími a mnohem méně nápadnými kontaktními hlasy.

Co to tam šumí?

V lese není nikdy ticho.

Je to jeden z nejčastějších dotazů posluchačů. V lese totiž není nikdy ticho a naše citlivé mikrofony tak nesnímají jen zpěv ptáků, ale i všechny možné ruchy - pohyb milionů lístků a větviček ve vánku či větru, bzučení stovek tisíc mušek, komárů, broučků, šramot různých zvířátek v popadaném listí, keřících a travinách... a samozřejmě kapky deště nebo rachot hromů.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 57 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Z letadla vypouštějí chemikálii do mraků. Takto v Emirátech vládnou dešti

v diskusi je 14 příspěvků

19. března 2024  10:40

Spojené arabské emiráty ve spolupráci s americkým Národním výzkumem atmosféry již třetí dekádu...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 20 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 57 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...