Souboj makrofágů proti bakteriím E.coli

Souboj makrofágů proti bakteriím E.coli | foto: Playtvak.cz

Boj v lidském těle. Mikroskopickou show nakonec vyhráli ochránci

  • 23
Boj na život a na smrt. Boj o váš život. Takový přímý přenos jste v televizi ještě neviděli. Živě jsme vysílali souboj, jehož obdoba se každý den odehrává i ve vašem těle. Na Playtvak.cz tak odstartovala Slow TV. Televize i o těch nejneobvyklejších věcech a z těch nejneočekávanějších míst.

„Makrofágy jsou neznámí hrdinové, kteří každý den bojují a umírají za to, aby se tak složitý systém, jako je naše tělo, mohl udržet v provozu. Pokládají život za naši složitost,“ říká docent Jan Černý, spoluautor experimentu, který pro vás souboj v přímém přenosu komentoval.

Velmi zjednodušeně řečeno, makrofágy jsou speciální bílé krvinky, které v našem těle fungují jako lovci a popeláři zároveň. Loví nebezpečné vetřelce a uklízejí jejich mrtvolky. Prostě je sní. O to se pokusili i v případě bakterií E.coli, které jsme jim předhodili.

Celých sedm hodin (od 10. do 17. hodiny) jste mohli v úterý 30. června sledovat nelítostný souboj sedmi makrofágů (vypadají jako vejce připravené na způsob volského oka) proti sedmi stovkám bakterií E.coli. Přesný počet bakterií jsme samozřejmě neznali a E.coli se navíc během souboje rozmnožovaly, nicméně počáteční poměr sil jsme nastavili na 1:100.

V prvním experimentu však bylo baterií příliš a navíc vyschl roztok, kde boj probíhal. Druhý experiment, který začal zhruba čtyři hodiny po tom původním, už dopadl pro makrofágy vítězstvím. Podívat na souboj se můžete nyní v časosběrných videích, které jsou na stránce SlowTV.playtvak.cz.

Malá ochutnávka:

Souboj sedmi statečných

běžel v přímém přenosu na Slow TV

v úterý 30.6.2015 od 10:00 do 17:00

Sledovat jste jej mohli zde ZDE včetně textové on-line reportáží s komentářem docenta Jana Černého.

Z filmu Sedm statečných

Co když vám prostřelí střeva? Dívejte se

Vizuálně efektní souboj nevznikl samoúčelně. „Podobné drama by se odehrálo i ve vašem střevě, pokud by došlo k jeho poškození například průstřelem,“ říká s nadsázkou Jan Černý z přírodovědecké fakulty.

Scéna, kterou jste viděli, měla rozměry 500 × 300 mikrometrů. Pro představu: lidský vlas má v průřezu průměr necelých 100 mikrometrů. Vše snímá světelný mikroskop se zvětšením 600×. Aktéři souboje se pohybovali na malé Petriho misce v živném bezbarvém médiu, na objektivu pak byl imerzní olej, který umožní ostřejší obraz scény. Zatímco makrofágy se přichytily na skle, bakterie kmitají Brownovým pohybem a makrofágy je „vesele požírají“. Záběr jsme záměrně chtěli vybrat tak, abychom viděli pouze sedm konkrétních makrofágů obklopených zhruba stonásobnou převahou bakterií.

Vše co jste viděli se odehrávalo v reálném čase, v reálném světě, pod jedním mikroskopem v budově univerzity ve Viničné. Scénu snímala IP kamera Axis a vše se streamovalo přes aplikaci CamStreamer do Slow TV.

Startuje Slow TV

Nejzábavnější televize i o zdánlivě úplně nudných věcech

Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. Je to nuda? Možná jen na první pohled.

Na Slow TV se dívejte v rámci videoportálu Playtvak.cz ZDE

Nejstarší imunitní děj

Makrofágy, které před vašimi zraky sváděly nerovný souboj s bakteriemi E.coli, nepocházely z lidského těla, byly odebrány z břišní dutiny laboratorní myši. Jsou však od těch našich k nerozeznání po všech stránkách. Pro představu, jejich velikost je 20 až 25 mikrometrů. Použity byly i pro další účely na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, na které celý experiment probíhá.

Základní funkcí makrofágu je takzvaná fagocytóza, což je proces zajišťující pohlcení a zpracování cizích, nefunkčních, mrtvých či nemocných buněk a jiného korpuskulárního materiálu (o velikosti nad 100 nanometrů). Je to nejstarší imunitní děj, kterým se umí bránit i nižší živočichové.

Dalším posláním makrofágů je například i hojení ran, regulace zánětu, destrukce mikroorganismů a odstraňování mrtvých buněk (zdroj: Wikipedia.org).

Protivníkem makrofágů byly tyčinkovité bakterie E.coli, které se důvěrně vyznají i ve vašich střevech. Tato potvůrka o velikosti dvou mikrometrů tam běžně žije a je to zcela v pořádku. Pokud vás ovšem nenapadne její patogenní kmen, jehož přítomnost poznáte například podle průjmu nebo hnisání ran. Výhodou E.coli v našem souboji je i to, že se vždy jednou za půl hodiny dělením rozmnoží. Kolik by jich tedy během jediného dne vzniklo, nebýt makrofágů, si můžete sami spočítat. Vysokého čísla se neděste. Například NASA má pravidlo (PDF), podle kterého považuje povrch za sterilní, pokud obsahuje ne více než 300 bakterií na m². Celé kosmické plavidlo pak může obsahovat maximálně 300 tisíc spór.

Na přiloženém časosběrném videu od Jana Černého vidíte podobný souboj. Na začátku dne je obraz plný červených krvinek, kterými byl roztok uměle kontaminován. Po 24 hodinách je však makrofágy (to jsou ta volská oka) téměř zcela „vyžerou“. V souboji, který uvidíte, bude už na začátku dne poměr sil jiný – proti velkým makrofágům budou bojovat mnohem menší E.coli, avšak ve stonásobné převaze“

30. června 2015

Jak souboj dopadne? Mohli jste si tipnout

Jak dopadne námi zinscenovaný souboj, to na začátku nevěděli ani samotní přírodovědci. Vyhrát mohly obě strany. E.coli se mohly namnožit tak, že scénu zcela zahltí a unavené makrofágy zemřou. Nebo vše mohlo skončit jako ve slavném westernu ve stylu poslední věty z úst hlavního hrdiny Chrise Adamse (v podání Yula Brynnera): „Stařec měl pravdu, vyhrávají vesničané. My umíráme.“ Makrofágy každopádně končí svůj život v boji a bez potomků, abychom my lidé mohli žít. 

Navrhněte si vlastní vysílání

Uvítáme i vaše nápady. Máte tip na umístění kamery někde okolo vás? Chystáte se zinscenovat divadlo, stavíte raketu, rádi pletete, chováte doma pandu, znáte tajuplné místo v Jezerní kotlině nebo třeba máte přístup na věž kostela ve vašem městě? Odtud všude můžeme vysílat do celého světa. Pokud budete chtít.

Napište nám tipy na adresu slowtv@playtvak.cz.

Experiment vznikl jako originální nápad sdružení Žádná věda, později jsme jej adaptovali pro vysílání ve Slow TV.

Kdo zvítězí v nerovném souboji? Makrofágy nebo bakterie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 úterý 30. června 2015. Anketa je uzavřena.

Zvítězí sedm statečných makrofágů.
Zvítězí sedm statečných makrofágů. 371
Zvítězí zákeřné bakterie E.coli.
Zvítězí zákeřné bakterie E.coli. 82