„Pomalá televize“ má úspěch i v Česku. Slow TV má přes milion zhlédnutí

  • 20
Přistávající letadla, zmáčení vodáci, rozebrané hodinky, (ne)nakrmení tučňáci, to jsou hrdinové pořadů na projektu televize Slow TV. A divákům se evidentně líbí, nasvědčují výsledky prvních dvou měsíců provozu.

Projekt Slow TV přinesl do Česka fenomén dlouhotrvajících nepřerušovaných přímých přenosů ze zajímavých i zdánlivě nezajímavých míst. Spuštěn byl 30. června 2015 v rámci internetové televize Playtvak.cz. Již na konci července se Slow TV stala nejsledovanějším pořadem portálu a v půlce srpna 2015 navzdory vrcholící letní sezoně překonala hranici jednoho milionu zhlédnutí. Pořad Slow TV produkuje společnost TAKTIQ Communications pro provozovatele serveru Playtvak.cz, společnost MAFRA.

To nejlepší ze Slow TV

Nejzábavnější televize i o zdánlivě úplně nudných věcech

Slow TV je vysílání v přímém přenosu z míst, která slibují zajímavé příběhy. Pomalu sledujeme zdánlivě obyčejné scény ze života lidí, zvířat, rostlin i strojů, jak se odehrávají právě v tomto okamžiku. Je to nuda? Možná jen na první pohled.

Autoři konceptu české Slow TV Jan Kužník (Technet.cz) a Ivan Sobička (Taktiq), se inspirovali úspěchem norského projektu Thomase Holluma. Ten v rámci veřejnoprávní norské televize zaujal přes tři miliony diváků přímým přenosem z lodní cesty kolem Norska - Hurtigruten. Cesta kolem téměř celého Norského pobřeží je dlouhá 2 700 kilometrů. Lodě tudy vozí náklad (poštu) a pasažéry už od roku 1893.

Z letiště i z hodinářství

Pořad Slow TV na serveru Playtvak.cz každý den nabízí tři nepřetržité přímé přenosy a jednou až dvakrát měsíčně vysílá speciální pořad. Takovým byl například dvoudenní hodinářský maraton, kdy známý pražský hodinář Luděk Seryn opravil přímo před zraky diváků vzácné historické hodinky. Prvním pořadem Slow TV byl jednodenní přímý přenos ze souboje makrofágů proti bakteriím E.coli, který se každý den odehrává i ve vašem těle. Českou specialitou je geocaching (hledání pokladů podle souřadnic). Slow TV odvysílala několikadenní přímý přenos z tajného místa v Česku, kde byl poklad (takzvaná keška) ukryt. Diváci jej podle záběru hledali.

Absolutně nejúspěšnějším a také zcela unikátním pořadem Slow TV je Planespotting. Záběr na ranvej Letiště Václava Havla v reálném čase je spojen se zvukem komunikace mezi piloty a řídicí věží. Zároveň si mohou diváci na vložené mapce z aplikace Flightradar zjistit, jaké letadlo právě sledují, kam míří atd. Realizačnímu týmu Slow TV se podařilo vytvořit v prostředí českého internetu službu, která ani ve světě dosud nemá obdoby.

V plánu jsou i další další dopravní prostředky. Na jeden velmi svérázný, který má dokonce i vlastní komunitu na Facebooku, se můžete těšit už během následujícího měsíce.

Slow TV není jako práce s buzolou

Pořad Slow TV je zajímavý i z technologického hlediska. Ačkoliv to nemusí být v dnešní „době technologických zázraků“ na první pohled patrné, vysílat nepřetržitý  přímý přenos z místa, kam i zavést elektřinu bývá problém, není právě nejjednodušší. Televizní vysílání proto plně zajišťují IP kamery, které jsou jak rozměrově, tak energeticky nenáročné a hlavně mohou fungovat v autonomním režimu a lze je jednoduše ovládat na dálku. Přesto se Slow TV neobejde bez servisních výjezdů i kvůli zdánlivě zcela banálním závadám, jako je výpadek elektrického proudu, znečištění krycího skla objektivu nebo třeba chvění záběru kvůli silnému větru.

Realizační tým proto spolupracuje s experty ze společností Axis Communications a NetRex, kteří pro projekt vytvořili speciální hardwarové a softwarové instalační řešení. Tato spolupráce se osvědčila již v roce 2013, kdy stejný tým zajistil první přímý videopřenos ze stratosféry v ČR v rámci projektu Stratocaching.

Další informace o Slow TV najdete: