Kombajn New Holland CR 9.90, na kterém je umístěna kamera SlowTV.

Kombajn New Holland CR 9.90, na kterém je umístěna kamera SlowTV. | foto: Radim Pokorný - Netrex.cz

Tohle chtěl vidět každý kluk. Sledujte přímý přenos z okna kombajnu

  • 79
Po mazací tramvaji a nákladní lodi namontoval tým SlowTV kameru na další zajímavý pohybující se stroj. Tentokrát je to sklízecí mlátička, tedy lidově kombajn. A ne ledajaký, New Holland CR 9.90 patří mezi největší stroje v Česku.

Pokud souhlasíte s heslem „miluji práci, vydržím se na ni dívat celé hodiny“, pak se pohodlně usaďte. V příštích dnech totiž budete mít na co koukat. Jedna z kamer SlowTV nyní z okna kombajnu sleduje, jak bezmála jedenáctimetrová žací lišta sklízí lány pšenice a hořčice.

Aktualizace: pole jsou opět suchá a kombajn tedy v provozu.

V případě dobrého počasí si netradiční podívanou budete moci pustit každý den zhruba od deváté ranní až do deváté večerní (a pokud nepadne rosa, seká se třeba až do půlnoci). Stroj se zastaví jen o přestávkách na jídlo - typicky kolem jedenácté dopoledne a páté odpoledne - a toaletu.

Nemusíte však mít vůči řidiči, pardon, operátorovi sklízecí mlátičky žádné výčitky. „Operátor stroj ovládá z velké, pohodlné, odhlučněné, prachotěsné a klimatizované kabiny vybavené všemi ovládacími a monitorovacími prvky, jako je velký barevný displej zobrazující aktuální provozní údaje a další displej na kterém může sledovat pomocí kamer dění kolem stroje,“ přibližuje práci s moderním kombajnem Vítězslav Krček ze společnosti AGRA Řisuty. Z hlediska pohodlí na tom tedy může být dokonce lépe, než někteří diváci.

Pracoviště operátora kombajnu.

Tím ale nechceme dvanáctihodinovou směnu nijak zlehčovat. „Řidičův úkol je kromě dopravy stroje na pole a otáčení na souvrati (laicky bychom řekli na okraji pole, poznámka redakce), především v nastavování různých parametrů mláticího ústrojí, kterých je několik desítek, a především sledování postupu stroje porostem. Tomu musí věnovat plnou pozornost, aby byl schopen v případě potřeby stroj okamžitě zastavit. Může se stát, že se v poli objeví nějaký předmět, kámen nebo hromada hlíny, kterou tam vytvořila divoká prasata. Tyto by stroj při vniknutí poškodily. Stejně tak se může objevit zvěř,“ vysvětluje činnost operátora agronom Krček.

Od souvratě k souvrati

Navzdory rostoucí automatizaci se kombajn bez řidiče neobejde. Po příjezdu na pole jej operátor několikrát objede kolem dokola, přičemž poseká již zmíněné souvratě, tedy okraje pole. Poté se proseká porostem, zhruba v prostředku sklízeného pole.

Žací lišta čeká na připojení.

Automatika kombajnu si pomocí GPS souřadnic všechny pozice uloží. Řidič pak může na souvrati stroj otočit a předat řízení automatice. Ta pak kombajn přesně vede „líchou“, tedy trasou sečení, a jakmile se přiblíží k souvrati, upozorní řidiče, ten stroj otočí a opět předá automatice. Automatika kombajnu je tak s trochou nadsázky tempomat se systémem pro udržení v jízdním pruhu.

A když jsme se dotkli rychlosti, kombajn může při přesunech mezi poli „uhánět“ rychlostí až 34 km/h, při sklizni se však pohybuje rychlostí 4 - 6 km/h. Při celodenní práci tak může na poli najet 40 - 60 kilometrů, přičemž sklidí až 50 hektarů pšenice. Za ideálních podmínek jí tak za jeden den sklidí až 400 tun.

Na těchto číslech si lze dobře představit, jak výkonný je New Holland CR 9.90 stroj. Standardem českých polí jsou kombajny s žací lištou o záběru 7,5 metru, tedy o 3,2 metru kratší, a proto sklízí „jen“ 25 - 35 hektarů za den.

Co ale může sklizeň přerušit, a to klidně i na několik dní, je déšť. Sklízet se totiž může jen suchá plodina.

Naopak tankování paliva se na poli zpravidla řešit nemusí, CR 9.90 má nádrž na 1300 litrů nafty a 160 litrů AdBlue, což při spotřebě 13 litrů na hektar (dle zkušenosti pana Krčka) bohatě stačí na celý den, včetně cesty zpět z pole.

Pohled na kabinu sklízecí mlátičky New Holland CR 9.90 bez nasazené žací lišty.

Sklízet se bude na Slánsku, tedy severně od Kladna. Přesněji to budou pole v obcích Řisuty, Ledce, Jedomělice, Malíkovice, Libovice, Hradečno, Byseň, Studeněves a dalších. Prosíme, nechoďte mávat do kamery.

Diváci se podle Krčka nemusí bát, že by se stali svědky střetu žací lišty se zvěří. „Jak jsme si již řekli, operátor pole několikrát objede po okraji dokola a pak zhruba v prostředku projede porostem skrz a pokračuje ve sklizni od této jízdy. Vzhledem k pomalému postupu stroje a velké hlučnosti zvěř stihne utéci a ke střetům dochází velmi zřídka. Myslím, že za posledních několik let jsme žádný neměli,“ zahání obavy agronom Krček.

Jak se vysílá

Stejně jako u většiny ostatních SlowTV kanálů stojí za technickou stránkou přenosu společnost Camstreamer. Tentokrát zvolili kamerovou jednotku Axis F41 a externí snímací senzor F1015.

Uchycení externího kamerového senzoru Axis F1015.
Uchycení externího kamerového senzoru Axis F1015.

Externí kamerový senzor Axis F1015 je umístěn v kabině operátora, nalevo pod volantem, poblíž pedálu.

Z kamerové jednotky putuje datový stream do LTE routeru SmartFlex od společnosti B+B SmartWorx, odkud putuje datovou sítí O2 na streamovací servery iDNES.cz. A odtud k vám na monitory a displeje. Celý systém je napájen z 12V rozvodu kombajnu.

Tento i další přenosy si můžete pustit na webu SlowTV.cz.

Ruší vás zvuk kombajnu? Pusťte si k němu ptáčky

Zaposlouchejte se do zvuků přírody v jižních Čechách

SlowRadio

SlowRadio funguje jak ve webovém prohlížeči počítače, tak i chytrého telefonu.

Přímý zvukový přenos zpěvu ptáčků a dalších zvuků přírody si můžete pustit na adrese SlowRadio.cz. I zde se v době žní může stát, že z dálky zaslechnete sklízecí mlátičky, i když vzdálené několik kilometrů.