Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sluneční kompas Vikingů mohl fungovat i pod mrakem, tvrdí vědci

  12:20
Dva maďarští vědci se domnívají, že se přiblížili tajemství klíčové technologie severských mořeplavců, tzv. "slunečních kamenů". Ty měly údajně sloužit k určení polohy Slunce za mraky nebo v mlze. Využívaly k tomu polarizovaného světla v atmosféře.

Vikingská loď | foto: Profimedia.cz

Že Vikingové dopluli do Ameriky čtyři století před Kolumbem, víme dnes již jistě. Méně jisté je, jaké pomůcky a postupy používali při svých plavbách. Nepochybně se řídili řadou ukazatelů, které již dnešní námořníci nepotřebují: například podle migrace mořských živočichů.

Do vikingského rejstříku navigátorských dovedností mohlo patřit také využívání polarizace světla. A to přesto, že o jeho fyzikální podstatě neměli obyvatelé severní Evropy ani tušení.

Hledači Slunce

Podobu vikingských lodí poměrně dobře známe, mimo jiné i z archeologických nálezů. Kolem způsobu vikingské navigace panuje větší nejistota. Skromné množství hmotných důkazů a literatura (konec konců i zdravý rozum) napovídají, že klíčem k vikingskému umění navigace bylo Slunce.

S pomocí slunečních hodin dokázali námořníci zřejmě kdykoliv během dne určit sever. Nebe nad severním Atlantikem nebývá ovšem většinu roku blankytně modré. Jak se mohli orientovat pod zamračenou oblohou?

Mezi nemnoha vědci, kteří se navigací Vikingů zabývají, se hovoří nejčastěji o dvou hypotézách, které se nemusí nutně vylučovat. Podle jedné dokázali na moři určit polohu Slunce odhadem podle rozdílů v jasnosti mraků. V mlze nebo za silné oblačnosti byli zřejmě bezradní.

S jiným nápadem přišel v 60. letech dánský archeolog Thorkild Ramskou. Podle něj se Vikingové řídili "polarizačním kompasem." Není to žádné komplikované zařízení, v podstatě ho tvoří jediný krystal nerostu s vhodnými vlastnostmi. Dánova teorie vysvětluje literární odkazy na "sluneční kameny," které se objevují v zachovaných norských epických básních.

Všechny barvy polarizace

Vikingové ovšem nemohli mít ponětí o fyzikální podstatě jevu. Zjednodušeně řečeno se při průchodu plynným prostředím část záření odrazí od molekul plynu a přitom se změní jeho vlasnosti. (Vysvětlující text i pro fyzikální začátečníky najdete zde.)

Lidské oko rozdíl nevnímá. O tom, že polarizace skutečně existuje, nás může přesvědčit ale například lom světla v některých krystalech. Jde například o krystaly dvojlomného kalcitu (tzv. islandský vápenec), turmalínu nebo cordieritu.

Poslední dva zmíněné nerosty také ve slunečním světle mění barvu, pokud s nimi začnete otáček. Podle toho, jak se mění jejich orientace vůči Slunci. Chovají se tak podobně jako polarizační filtr fotoaparátu. Ten dokáže zcela zabránit průchodu polarizovaného světla do objektivu.

Zmíněné krystaly jsou nebo byly ve Skandinávii relativně běžné. I proto mají být tajemným "slunečními kameny," tvrdil Ramskou.

Návrat ke kamenům

Ke čtyřicet let staré myšlence o vikingském "polarizačním kompasu" se nyní vrací maďarští vědci Ramón Hegedüs a Gábor Horváth. Oprášili ji v tento týden vydané práci, která kromě shrnutí již známého obsahuje i některé nové postřehy.

Maďarští vědci především ověřili, že najít Slunce na zamračené oblozem jen "od oka" není nic jednoduchého. Dobrovolníci si v téhle disciplíně prakticky pouze tipovali.

Jinak je při použití přístroje na měření polarizovaného světla. Pak lze polohu Slunce určit při nepříznivém počasí, ověřili si Horváth a Hegedüs.

Kupodivu se ovšem neodhodlali k pokusům přímo s krystaly. Prý je připravují v nejbližší době. Výsledky proto nelze považovat za přesvědčivý důkaz, varují jiní vědci.

Najděte mi vrak!

Ozvaly se i výhrady jiného rázu. Specialista na vnímání polarizace u zvířat Tom Cronin například řekl časopisu NewScientist, že polarizovaného světla nebývá vždy dost. Rozdíly ve vzhledu kamene mohou být tak malé, že si jich lidské oko téměř nevšimne. "Podle mého by to fungovalo, ale ne příliš přesně," shrnul svůj názor Cronin.

Archeologové také upozorňují, že chybí konkrétní hmotné doklady pro hypotézu. Christian Keller z univerzity v Oslu řekl časopisu Nature, že ho definitivně přesvědčí až nález příslušného krystalu ve vraku vikingského lodi.

Nápad s kompasem i pro zamračené počasí ale rovnou nepohřbil. "Člověk nemusí být zrovna technický kouzelník, aby ho něco takového napadlo. Ovšem musí si dát dohromady celou řadu empirických poznatků," odhaduje odborník na skandinávské kultury.

Zvířata to vidí jinak

Polarizované světlo nemusí sloužit jen lidem. Už od sklonku 40. let se biologové domnívají, že podle polarizovaného světla se orientují i včely. Hlavně, když je Slunce za mraky. 

Od té doby se seznamy druhů, které vnímají nějaký druh polarizovaného světla, v učenicích biologie prodlužují. U většiny z nich ovšem není jisté, k čemu svou schopnost využívají.

Někdy to je patrně k orientaci. Jindy se podle polarizovaného světla odráženého peřím či krunýřem zřejmě odlišuje příslušnost k jednomu nebo druhému pohlaví.

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...