Směrnice o softwarových patentech jde do druhého čtení

  • 4
Vlády členských zemí EU se dnes shodly na znění kontroverzní směrnice o patentech na vynálezy realizované počítačem. Návrh směrnice v podobě navržené Evropskou komisí podporují velké firmy zaměřené na výrobu softwaru, které si přejí maximální patentovou ochranu všeho možného, včetně prostých nápadů.

Proti bojují zastánci volnosti při programování a poskytování softwarových vymožeností všem. Namítají, že zavedení přísných patentů zničí spoustu malých programátorských firem.

Směrnice prošla v Radě EU kvalifikovanou většinou. Proti se postavilo pouze Španělsko; Itálie a Belgie se zdržely hlasování. Šest zemí trvalo na tom, aby jejich výhrady byly připojeny k zápisu ze zasedání ve formě zvláštních prohlášení - byly to Polsko, Maďarsko, Lotyšsko, Nizozemsko, Dánsko, Portugalsko a Kypr.

ČR návrh podpořila podobně jako politickou dohodu o něm v květnu loňského roku. Má za to, že navržená úprava není v rozporu s tím, jak jsou vynálezy realizované počítačem patentovány dnes v Česku. Souhlasila s postupem předsedajícího Lucemburska i proto, že pro výhrady odpůrců směrnice bude ještě dost prostoru ve druhém čtení v EP a po něm.

Výhrady mnoha zemí se netýkají ani tak podstaty směrnice, jako interpretace jejích ustanovení. Znemožňuje sice patentovat přímo počítačové programy, zároveň však otevírá cestu k patentování technických řešení na těchto programech založených. "Není vždycky jasné, co lze skutečně patentem chránit a co nikoli," uvedl odborný zdroj v Radě EU.

Text se nyní vrátí ke druhému čtení do Evropského parlamentu, jehož poslanci na něj mají vesměs jiný názor než většina členských států. Schyluje se tak k bitvě mezi těmi, kteří fandí velkým firmám, a jejich odpůrci. Při prvním čtení parlament návrh výrazně pozměnil ve prospěch drobných uživatelů softwaru. Členské státy ovšem nevzaly mnohé dodatky v potaz. Při druhém čtení nelze navrhovat jiné pozměňovací návrhy než ty, které již byly předloženy v prvním čtení. Příslušná zpráva musí být schválena nadpoloviční většinou všech poslanců. Lze předpokládat, že se EP vysloví do léta. Jelikož určitě neschválí směrnici v dnes přijaté podobě, bude asi následovat složité smírčí řízení s Radou EU.

Generální tajemník Evropského sdružení průmyslu (EICTA) Mark McGann označil pondělní usnesení vlád za "velkou výhru pro evropský průmysl špičkových technologií a pro celou Evropu", protože "vytváří vhodný rámec pro podněcování a ochranu inovace".

Naproti tomu místopředsedkyně výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Zuzana Roithová považuje směrnici za diskriminační vůči malým a středním podnikům v počítačovém sektoru a obviňuje EK, že neposoudila dopad na nové členské státy, které nová úprava zasáhne nejcitelněji. Roithová sdělila, že požádala místopředsedu vlády Martina Jahna, který dnes v Bruselu zastupuje ČR, aby požadoval rozpravu o směrnici v Radě EU a aby hlasoval proti ní. Praha ovšem podle sdělení předsedajícího Lucemburska text bez výhrad podpořila.

Roithovou zlobí nejen obsah projektu zákona, ale i fakt, že ho EK odmítá přepracovat. "Vedle velmi problematického právního znění směrnice samotné, kterou v současnosti mnozí označují za největší legislativní zmetek dekády, je na světě i problém procedurální - konflikt mezi institucemi EU," uvedla. "Není možné obcházet a ignorovat stanovisko přímo volených zástupců občanů."