Z letošního sněhu nekape voda, diví se někteří Američané. Zbytečně

  • 57
Odkapává voda ze sněhové koule, když pod ni přiložíte zapalovač? Odpověď na tuto otázku není úplně triviální, jak by se mohlo zdát. A nepochopení vedlo i k vytvoření jedné svérázné spiklenecké teorie.

Zatímco letošní česká zima zůstává daleko za svou pověstí, za Atlantikem je situace přesně opačná. Sníh trápí nejen severnější státy, v lednu ale také nenadálá a neobvyklá sněhová nadílka a nízké teploty způsobily velkou dopravní katastrofu v Atlantě, hlavním městě státu Georgia.

Nezvyklá událost nevyvolala ale jen dopravní potíže, ale i jednu nezvyklou otázku: Není ten sníh nějaký divný? (Milovníci konspiračních teorií se pak ptali i zda, jestli ten sníh není třeba umělý a odkud se vzal, ale těch je samozřejmě jen pár.)

Vznikla vlastně "vědecky", pomocí jednoduchého pokusu, který si může zopakovat doma skoro každý, komu před domem leží sníh. (V USA velká část země, u nás téměř nikdo.) Stačí jen uplácat ze sněhu kouli, vzít zapalovač, přiložit ke kouli a čekat.

"Selský rozum" napovídá, že sníh - tedy de facto led - se začne rozpouštět a odkapávat. Ve skutečnosti se místo toho koule jen pomalu "krabatí" a zmenšují a na jejím povrchu se tvoří černé šmouhy. Na internetu je minimálně pár desítek videí, které tenhle "podivný jev" ukazují, to nejsledovanější bylo právě z Atlanty z 29. ledna.

Zatímco pouze nad zapalovačem ze sněhové koule voda nekape, protože vzniklá voda se jen vsákne do zbytku koule, při významnějším ohřevu na pánvičce je jasně vidět, jak se rozpouští.

Ale není to žádná záhada, může za to jednoduše fakt, že velkou část objemu sněhu tvoří vzduch. Rozpuštěná voda se vsakuje do prostoru mezi jednotlivými zrníčky, kde ji pak udrží kapilární tlak.

Objem těchto vnitřních prostor se samozřejmě liší podle toho, jak pevně danou kouli stlačíte v ruce. Ale pokud neuděláte "ledovku", musíte rozpustit většinu koule, aby z ní začala ve větším množství kapat voda. Pokud si vezmete kus ledu, ve kterém volný prostor není, a přiložíte zapalovač, voda z něj začne kapat okamžitě. Kdyby experimentátoři položili kouli na pánvičku místo nad zapalovač, asi by bylo po záhadě, jak ilustruje třeba Phil Plait na blogu Bad Astronomy.

Co se týče šmouh na sněhové kouli, nejde pochopitelně o produkty vznikající při "spalování sněhu", ale o saze ze zapalovače nebo hořáku. Ty jsou podle snímků obvykle plynové a jejich náplň tvoří uhlovodík butan. Ten by se za ideálních okolností měl spalovat zcela čistě za vzniku vodní páry.

Ve skutečnost ale spalování není ideální a uvolňují se při něm látky, které se pak jako saze ukazují na sněhu. Stejně tak i v několika videích zmiňovaný zápach také téměř určitě pochází z hořáku či zapalovače.

Může se zdát překvapivé, že jev může někoho nachytat, ale zkuste to (asi až příští zimu, letos už to zřejmě nevyjde) se známými. Položte jim otázku: "Co se stane, když dáte sněhovou kouli k otevřenému plameni. Kolik vody z ní bude kapat?" Myslíme, že vás čeká pár vyhraných sázek.