Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí.

Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí. | foto: ČTK/AP/The Guardian (koláž:Technet.cz)

Studie: Džihádské teroristy Snowden nic nenaučil, paranoidní už byli

  • 24
Tajné služby obviňují Edwarda Snowdena z napomáhání teroristům. Tím, že novinářům a světu ukázal, co všechno NSA na internetu sleduje, prý extremistům dal návod, jak se vyhnout odhalení. Ale nová studie toto tvrzení zpochybňuje, džihádisté své taktiky po květnu 2013 významně nezměnili.

Případ Snowden

Přispěla Snowdenova odhalení o celosvětovém sledování internetové komunikace k vyšší opatrnosti mudžahedínů on-line? Studie bezpečností firmy Flashpoint Partners (PDF) ukazuje, že minimálně v případě sledovaných internetových fór tomu tak nebylo. Tyto skupiny používaly pokročilé šifrování pro komunikaci na internetu už dávno před tím, než Snowden na jaře 2013 vynesl informace z NSA a předal je novinářům k postupnému zveřejňování. Na studii upozornil bezpečnostní blog Intercept.

„Nezdá se, že by se využívání šifrovacích metod džihádisty on-line nějak výrazně změnilo poté, co se objevil Edword Snowden,“ shrnují autoři svá zjištění. „Nové pokroky se týkají především v rozšíření šifrování i na mobilní aplikace a textové komunikátory.“ O tom, že bezpečnostní a zpravodajské služby sledují on-line komunikaci, věděli džihádisté už předtím, a „Snowdenova odhalení tak pouze potvrdila podezření těchto aktérů. Pokročilejší z nich už tehdy používali a vyvíjeli software pro šifrovanou komunikaci.“

„Špioni aktivně sledují vaše e-maily, zvláště pokud je známo, že jste nakloněni džihádu,“ píše třeba magazín Al Kájdy v roce 2010. „A jak se sledování vyhnout? Používejte šifrovací software.“ Studie rozebírá i jednotlivé kryptovací programy s názvy přeložitelnými jako „tajemství mudžahedína“, „mobilní šifrování“ nebo „tajné povídání/chatování“.

Bývalý vysoce postavený představitel NSA Chris Inglis nicméně uvedl, že taktiky Islámského státu jasně ukazují, že jeho bojovníci se „vyhýbají detekci“ a Snowden tak prý „jistě“ dal návod i teroristům. Podle něj šel samozvaný whistleblower při zveřejňování „daleko za to, co se týká soukromí.“

Snowden: Budou mě obviňovat z napomáhání teroristům

„Vláda bude myslím prohlašovat, že jsem se dopustil obrovských zločinů, řeknou, že jsem prováděl špionáž (...) A že jsem napomáhal americkým nepřátelům tím, že jsem poukázal na existenci těchto sledovacích systémů,“ řekl Edward Snowden už ve svém prvním zveřejněném rozhovoru z června 2013. „Ale to by se dalo říci o každém, kdo zveřejní jakékoli informace o jakékoli sledovací technologii. Jde totiž právě o to, že jsou tyto technologie stejně namířeny proti nám i proti našim nepřátelům.“

Edward Snowden, bývalý administrátor a externí spolupracovník tajné služby NSA, upozornil na utajené programy masového sledování internetové komunikace, včetně PRISM, X-KEYSCORE, MYSTIC, Tempora či Muscular. Tajné služby mu vyčítají, že tak ohrozil zájmy USA a napomohl teroristům.

„Lidé kvůli Snowdenovi zemřou,“ uvedl Keith Alexander, tehdejší šéf NSA. „Nebudeme totiž moci zabránit některým hrozbám, kterým bychom jinak zabránit mohli.“ Byl přesvědčen, že Snowdenova odhalení ukážou teroristům, že mají být na internetu opatrnější.

„Kdyby bylo možné říci Američanům více o tomto sledování, aniž bych to tím zároveň nevyzradil teroristům, udělám to,“ dodal Keith. „Ale bohužel to nejde, jakmile to vyjde v novinách, vědí to i teroristé.“