Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Windows Vista - operační systém se čtyřletým zpožděním

Když v roce 2002 společnost Microsoft informovala, že následník čerstvých Windows XP přijde napřesrok, asi netušila, jak dlouhá cesta k další generaci nového OS ji čeká. Také původní sliby o převratných novinkách se v několika případech nepodaří naplnit. Jaká byla přeměna Longhornu ve Windows Vista?
Nový operační systém (OS) společnosti Microsoft, který byl po tři roky známý pod svým kódovým označením Longhorn, byl nedávno oficiálně pokřtěn jako Windows Vista. Firma zároveň uvedla další termíny, kdy hodlá uvolnit první a druhou testovací betaverzi, po kterých bude následovat plná verze. Jak se měnily plány Microsoftu s tímto OS v průběhu let.

První zprávy byly optimistické

Vše začalo ještě před oficiálním uvedeném Windows XP v říjnu roku 2001. Pomalu se začaly objevovat první fámy, které přinášely zaručené informace o nástupci ještě horkých Windows XP. Jedna z prvních informací o pokračovateli řady Windows, jako o Longhornu, přitom padla při prezentaci plánů Microsoftu úzkému okruhu zákazníků zhruba v polovině roku 2001.

První oficiální informace o další generaci operačním systému Microsoftu na sebe nenechaly dlouho čekat. Objevily se na při uvádění Windows XP a rozšířeny byly na začátku roku 2002 v rámci veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas.

Od té doby měli všichni zájemci potvrzeno, že nové Windows jsou vyvíjeny pod kódovým označením Longhorn. Do svých deníčků si pak zapsali, že se na něj mohou těšit na sklonku roku 2003, tedy tradičně dva roky po uvedení předchozí verze operačního systému Microsoftu.

Informací o připravované novince bylo poměrně hodně. Poněkud překvapivě se hovořilo o systému postaveném na základě Windows XP, který bude obsahovat nové verze některých systémů. Mezi ně byl řazen multimediálního přehrávač Media Player v pracovní verzi Corona. Ten měl podporovat novou technologii streamování Fast-Stream, která měla výrazně urychlit načítání a přehrávání audia či videa z internetu. Počítalo se také s lepším automatickým update operačního systému z internetu.

Longhorn měl v té době být spíše předzvěstí další vyvíjeného OS, který byl označen jako Blackbomb. Systém s plně integrovanou službou .NET měl pracoval na internetové bázi. Uživatel by si tak nemusel instalovat OS do svého PC, ale spouštěl by jej vzdáleně ze serveru. PC by se tak stalo terminálem pro provoz aplikací. Blackbomb měla přijít v roce 2005, kdy podle tehdejších předpovědí Microsoftu nebudou uživatelé omezováni rychlostí připojení.

Přibližně z této doby se také datuje e-mailový apel Billa Gatese, který zaměstnancům Microsoftu doporučil, aby se zaměřovali více na bezpečnost systému. Tato nová politika Microsoftu pak měla značně neblahý dopad na datum uvedení nového OS.

První video Longhorn a roční odklad

Zhruba tři měsíce po veletrhu CES uspořádal Microsoft svou pravidelnou jarní vývojářskou konferenci pod názvem WinHEC. Zde již Microsoft uvedl mnohem více podrobností. Na své si přišli všichni příznivci 3D systémů, neboť se začalo spekulovat o tom, že nový OS bude využívat jako hlavní plochu 3D prostředí, jehož základ bude vycházet z projektu Task Gallery.

Spekulace byly navíc podpořeny výrobci grafických karet, kteří uváděli, že nové grafické rozhraní (GUI) pro Longhorn bude vyžadovat 3D akceleraci. Microsoft však v duchu původních zpráv, které uváděly Longhorn spíše jako upgrade Windows XP tyto informace popřel a uvedl, že další Windows budou používat jen další vývojovou verzi grafického aktuálního uživatelského rozhraní GDI+ 1.0.

V té době se také objevil videoklip, který měl ukazovat grafické prostředí Longhornu v ranném vývojovém stádiu build 250. Jednalo se však o podvrh.

Longhorn v té době také doznal prvního výraznějšího posunu uvedení na trh, když bylo ústy Mike Toutonghiho, vicepresidenta MS Windows eHome divize, že jej nelze na trhu očekávat před druhou polovinou roku 2004. Důvodem měly být intenzivní práce na prvním opravném balíku pro Windows XP, který se již i tak opozdí o minimálně půl roku.

Jeden posun za druhým

Ještě ke konci roku 2002 se stále věřilo, že Longhorn bude jen vylepšeným Windows XP a objevil se další určitý termín uvedení na trh – duben 2004. Již na začátku následujícího roku se znovu vrátil termín konce roku 2004. V té době se již Microsoft potvrdil informace, že nebude vyvíjena speciální serverová verze Longhornu, který bude tak zaměřen čistě na desktopovou scénu. U serverů měl být další zastávkou Microsoft Windows .NET Server 2003.

Firma se také rozhodla podpořit některé vývojáře antivirových programů, kterým poskytla část kódu nových Windows, aby mohli lépe integrovat své programy do prostředí Windows.

V březnu roku 2003 pak bylo ohlášeno, že grafické rozhraní DirectX 10 počká až na uvedení Longhornu. Z této informace se již dalo usuzovat, že Microsoft začíná Longhornu přikládat stále větší důležitost.

.

Longhorn build 4021 z dubna 2003

Longhorn roste

V květnu roku 2003 na konferenci WinHEC Microsoft uvádí další podrobnosti o Longhornu. Hardwaroví vývojáři se na něm dozvěděli, že Microsoft připravuje nový souborový systém WinFS a že s novým OS přijdou i nové verze Windows Messengeru, Internet Exploreru či Windows Media Playeru.

Nový souborový systém Windows Future Storage (WinFS) je založen na technologii SQL Server, i když spolupracuje s technologií NTFS. Z toho vyplývá, že bude možno využít různých databázových funkcí jako indexace a mnoho dalších, což ve svém důsledku přinese například rychlejší vyhledávání. Měl by měl mimo jiné mnohem lépe zvládat případné výpadky proudu.

Objevily se i další podrobnosti o grafickém rozhraní, které se mělo skládat ze dvou vrstev podle toho, jak výkonný měl uživatel počítač mít. Ta první, nazvaná „Tier 1“ bude využívat vlastností DirectX 7, zatímco majitelé novějšího hardware „pojedou“ s „Tier 2“ na DirectX 9 rozhraní.

Zájem vzbudil projekt Next-Generation Secure Computing Base (NGSCB), který vychází z konceptu Palladium. Ten má za pomoci nového OS přinést kombinaci hardwarových a softwarových řešení, které z počítačových systému vytvoří nedobytnou pevnost. Na druhou stranu bude tento systém značně zasahovat do uživatelova soukromí.

Hlavními stavebními kameny se měly stát čipy s šifrovací technologií a softwarové prostředky shrnuté pod kódovým označením „nexus“. NGSBC mělo vytvořit v počítači virtuální operační prostředí, které bude hlídat komunikaci mezi jednotlivými softwarovými a hardwarovými komponenty.

Začíná se hovořit o možném posunutí vydání na první polovinu roku 2005. To je potvrzeno v polovině roku 2003 spolu s tím, že systém bude mít integrovaný internetový prohlížeč, který již nemá být dostupný samostatně. Důvodem je zvýšení zabezpečení Longhornu.

První testovací verze pro širší publikum

Na podzim roku 2003 se Microsoft rozhodl nabídnout vývojářskou verzi v sestavení 4051 s předstihem účastníkům Microsoft Professional Developers Conference 2003. O této verzi se již hovořilo jako o poměrně stabilní. Zdá se, že právě ona se stala základem pirátského disku, který se v Malaysii prodával jako plná verze OS Longhorn za zhruba 1,5 USD.

Název dostal i nový grafický a animační nástroj pro Longhorn. Jmenuje se Sparkle a mnozí mu předpovídali, že zaútočí na pozice obsazené společnosti Macromedia a jejími produkty Flash MX či Director MX.

Konec roku 2003 znamenal oficiální přihlášení se Microsoftu k politice větší bezpečnosti jejích systémů, někteří již tušili, že to bude znamenat další oddálení uvedení Longhornu.

Potvrdil to Bill Gates při své návštěvě Prahy, když hovořil o rozšiřování systémů pro rozpoznávání řeči. "Rozeznávání lidského hlasu bude určovat vývoj v IT do roku 2010," prohlásil Gates. „Technologie má být obsažena v následující verzi operačního systému Windows Longhorn, která přijde na trh v roce 2005 či 2006,“ uvedl.

Tvrdá realita Longhorn omezuje

Uvádění desktopových operačních systémů na trh:

Listopad 1985
uvedení Windows 1.0, tehdy jako nástavby pro MS-DOS

Květen 1990
uvedení Windows 3.0, systém dokáže využívat i paměť nad 640 kB

Duben 1992
uvedení Windows 3.1, vylepšená verze 3.0, v našich zeměpisných šířkách první náhražka MS-DOSu

Říjen 1992
uvedení Windows for Workgroups 3.1, systém v sobě integruje nástroje pro práci v síti

Srpen 1993
uvedení Windows NT 3.11, systém, na němž se pracovalo od roku 1988 a z nějž vychází i současná Windows XP

Srpen 1995
uvedení Windows 95, definitivní náhrada do té doby stále nejrozšířenějšího MS-DOSu

Červen 1998
uvedení Windows 98, systém vycházející z Windows 95; podporuje USB i FireWire

Únor 2000
uvedení Windows 2000, stabilní systém vycházející z NT

Červen 2000
uvedení Windows Millennium Edition, upravená verze Windows 98

Říjen 2001
uvedení Windows XP

přelom 2006/2007
uvedení Windows Vista, kódově označovaného Longhorn 
V březnu roku 2004 oznámil Bill Gates na konferenci v San Diegu, že takzvaná pilotní verze nového operačního systému Windows Longhorn by měla být obchodním partnerům Microsoftu a dalším vývojářům představena ještě v roce 2004 a dodal, že by Longhorn měl spatřit světlo světa koncem roku 2006.

Vzhledem k pomalému rozšiřování Windows XP se Microsoft rozhodl dodržet naposledy uvedený termín, aby neztratil zákazníky, kteří chtějí Windows XP vynechat a rovnou přejít na Longhorn. V první čtvrtině roku tak padlo rozhodnutí, které znamenalo, že funkce, které mají před sebou ještě poměrně dlouhý vývoj a nestihnou se v určené době dokončit, v nových Windows prostě nebudou.

Tak jako tradičně, i v roce 2004 přinesla zajímavé informace o Longhornu jarní vývojářská konference WinHEC. Microsoft na ní představil alfaverzi v sestavení 4072.

Hlavní směr vývoje zamířil do tří stran. Vedle integrace samostatných programů přímo do jádra OS, došlo k vylepšení souborového systému WinFS a grafického prostředí Avalon.

Longhorn v této verzi obsahoval tři různé grafické úrovně tohoto prostředí Aero Glas, Aero a Classic. Mezi nimi si mohl uživatel vybírat podle své nálady a hardwarového vybavení. Ti, kdo mají dostatečně výkonný hardware, si budou moci vybírat mezi různými skiny, průhledností či 3D grafikou.

Microsoft navrhl úpravu nového OS tak, aby dokázal okamžitě přehrávat multimediální obsah. Ta umožní spustit hudbu či film bez toho, aby uživatel musel zdlouhavě spouštět celý systém.

Longhorn má také podporovat technologii spolupráce flash paměti a pevného disku. Flash paměť má v tomto případě fungovat jako zásobník (buffer), který bude shromažďovat data k uložení a až se zaplní, tak je přesune na pevný disk. Tím se výrazně omezí počet přístupů na HDD.

Na konci srpna 2004 přišlo další potvrzení Microsoftu o termínu uvedení Longhornu na scénu. Má se tak stát ke konci roku 2006 a tento termín prý bude dodržen i díky tomu, že z jeho původně ohlášených vlastností některé vypadnou. Nejcitelnější ztráta bude v podobě souborového systému WinFS. Ten se má objevit o zhruba čtvrt až půl roku později spolu se serverovým systémem Windows Server 2007, ale bude jej poté možné implementovat i do Longhornu.

Právě zhruba v polovině roku 2004 firma rozhodla, že zahájí zásadní předělávky samotného jádra systému, které již nebude tak svázáno s Windows XP, ale bude spíše využívat schopnosti modernějšího Windows Server 2003.

Microsoft dále oznámil, že klíčové prvky vývojářské platformy WinFX, které byly vyvinuty pro Longhorn, budou uvolněny také pro platformy Windows XP a Windows Server 2003.

Na setkání několika set předních světových vývojářů z celého světa Microsoft rovněž oznámil, že vývojářské technologie Windows WinFX, včetně nového prezentačního systému s kódovým označením Avalon a nového komunikačního subsystému s kódovým označením Indigo, budou v roce 2006 uvolněny také pro Microsoft Windows XP a Windows Server 2003.

Rok 2005 přináší nový název a první testy i pro uživatele

Na začátku roku Microsoft uvolnil pro běžné uživatele technické preview Avalonu, které je kompatibilní s Windows XP a Windows Server 2003.

Microsoft však upozorňuje, že se jedná pouze o hrubý kód, který může obsahovat množství chyb a jeho instalace je doporučena pouze na testovací systémy, kde nevadí případná nutnost přeistalace OS. Také se objevil první termín betaverze systému. Ta měla být vypuštěna již 16. března 2005. Druhá testovací beta verze Longhornu pak byla plánována na 1.7. 2005. Do konce roku chtěl Microsoft ještě vypustit tzv. Release Candidate (RC), tedy v podstatě finální verzi, která je upravována jen mírně. V květnu příštího roku pak plánovalo vypuštění Longhornu do světa.

Posléze se uživatelé dozvěděli, že Longhorn bude podporovat nově vyvinutý formát dokumentů Metro, který má být konkurentem PDF od Adobe. Další novinkou pak má být integrace RSS čtečky do prohlížeče Internet Explorer 7, jenž bude součástí Longhornu.

Vše se však změnilo ke konci července, kdy firma pokřtila Longhorn jako Windows Vista a zároveň uvedla, že první testovací betaverzi určenou vývojářům a profesionálům v oblasti IT vydá do 3. srpna 2005 spolu s „betou“ Internet Exploreru 7. Většinu vlastností a funkcí určených pro koncové uživatele představí druhá testovací verze Beta 2, která by měla být dostupná v první polovině roku 2006.

Lze jen spekulovat, zda Microsoft stihne plnou verzi vydat ještě v roce 2006 nebo až ten následující. Podtrženo, sečteno - nové verze Windows se uživatelé mohou dočkat zhruba za 4 roky od prvního termínu. Za tu dobu se však mnohé změnilo a Windows Vista již rozhodně není to nedochůdče, se kterým Microsoft počítal v prvních plánech.

 

P.S. Možná se nová Windows ani nebudou Vista jmenovat. Důvodem může být spor, který hodlá vyvolat vlastních ochranné známky Vista, kterou je softwarová společnost zabývající se podnikovými řešeními. Možná se tak nakonec setkáme s tím, že bude ve finále použit některý z dalších uvažovaných názvů. Mezi nimi se objevily& i tyto návrhy "Windows Seven", "Windows 07" nebo různá kombinace písmen podobně jaku u "XP".

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi jsou 3 příspěvky

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...