Záběr ze startu rakety Sojuz 8. července 2014. Na palubě byl satelit Meoter-2M.

Záběr ze startu rakety Sojuz 8. července 2014. Na palubě byl satelit Meoter-2M. | foto: Rosskosmos/RussianSpaceWeb.com

Tento start se opravdu povedl. Sojuz vykreslil „medúzu“

  • 17
Povedený záběr se podařilo ulovit fotografovi při startu rakety Sojuz z kosmodromu Bajkonur. Stroj ve výšce několika desítek kilometrů vykreslil na nebi tvar, který se podobá mořským tvorům z kmene žahavců.

Dopravní rakety na oběžnou dráhu stoupají každý týden a vždy to představuje zajímavou příležitost pro fotografy. Ale málokdy se podaří pořídit tak dobrý snímek jako Anatoliji Zakovi při startu rakety Sojuz 8. července. Zak je dlouhodobý specialista na kosmonautiku a šéf RussianSpaceWeb.com, což je server s obvykle velmi zajímavými informacemi o ruském kosmickém programu.

Ve výšce několika desítek kilometrů vytvořil dým z motorů rakety na obloze obraz, který připomíná „obří medúzu“ (alespoň podle NewScientist a nás lepší přirovnání nenapadá.) Bohužel u snímků není uvedeno, jak dlouho po startu přesně vznikly. Ale podle tvaru obrazce u rakety, který tvoří při podrobnějším pohledu jakýsi kříž, je nepochybně pořízený během prvních dvou minut letu. V tuto dobu fungují čtyři urychlovací motory prvního stupně Sojuzu, které právě vytvářejí „kříž“ v obrazci.

Do vesmíru ve velkém stylu

Raketa během letu na motory prvního stupně dostoupá zhruba do 50 kilometrů nad zem. A už během této fáze letu se tedy pohybuje v oblasti, kde už „není počasí“ (pohyb atmosféry je nevýrazný). Tento a jiné podobné obrazce tak vydrží na obloze poměrně dlouhou dobu v relativně neporušeném tvaru. Navíc je atmosféra v těchto výškách velmi řídká a spaliny expandují do velkého objemu, takže jsou dobře vidět i z několik desítek kilometrů vzdáleného povrchu Země.

Při startu se do vesmíru podívala v první řadě 2,7 tuny vážící družice Meteor-M2 (a samozřejmě několik menších satelitů jako přidružený náklad). Satelit je určen především ke sledování zemské atmosféry, třeba stavu ozónové vrstvy. Ale bude zaznamenávat také rozsah ledu v severních mořích pro usnadnění mořeplavby v těchto oblastech a měřit intenzity záření na oběžné dráze. Vzhledem ke svému určení byl uveden na tzv. polární dráhu (tj. přelétá přes oba póly kolmo na rovník).

Start rakety se satelitem Meteor-M2 proběhl 8. července téměř přesně v deset hodin večer našeho času (parametry zde) a na rozdíl od většiny startů ruských raket nebyl přímo přenášen. Podle Anatolije Zaka to bylo v důsledku prvního pokusného startu rakety Angara 27. června tohoto roku. Ten byl zrušen jen pár minut před koncem odpočtu, což se zřejmě považovalo za natolik trapné, že byly zrušeny i přímé přenosy několika dalších startů.

Týkalo se to nejen startu satelitu Meteor-2M, ale také druhého, tentokrát podařeného zkušebního startu rakety Angara, která má představovat hlavního tahouna ruského kosmického průmyslu v dalších letech a do které Rusové i přes problémový vývoj vkládají velké naděje (více v článku Karla Pacnera). Video ze startu bylo uvolněno zpětně, a tak se na tuto dlouho odkládanou, ale důležitou událost v ruské kosmonautice můžete podívat alespoň teď: