Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) musela v noci na dnešek korigovat prostorovou orientaci orbitálního komplexu, kterou narušilo neplánované spuštění motorů zaparkované lodi Sojuz. Oznámily to zdroje z kosmických agentur NASA a Roskosmos. Bezpečí šestice kosmonautů není údajně ohroženo, důvody samovolného zapálení hnacího agregátu však zůstávají záhadou.
Nečekané zažehnutí motorů vychýlilo prostorovou orientaci ISS jen krátce a dočasně, shodují se zdroje z obou kosmických agentur. Posádka okamžitě uvedla orbitální stanici do náležitého stavu, na harmonogramu letů mezi Zemí a ISS se nic nemění, uvedla ruská média. Podle ruského serveru Sputnik šlo o loď Soyuz TMA-15M, která u ISS zakotvila v listopadu 2014 a doposud s ní nebyly žádné problémy.
Podle expertů Roskosmosu, kteří nyní incident analyzují, se motory Sojuzu samovolně spustily při testech radiového spojení, které řídí automatické přibližování a spojení lodi s parkovacím uzlem ISS. O příčinách zhruba minutového spuštění motorů není jasno, neví se ani, zda k zažehnutí došlo vinou poruchy systému nebo lidskou chybou.
Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice je nyní šestičlenná mezinárodní posádka. Američan Terry Virts, Italka Samantha Cristoforettiová a ruský kosmonaut Anton Škaplerov se mají vrátit na Zemi ve čtvrtek. Na ISS zůstanou, a to celý rok, Rus Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly. Jen šest měsíců s nimi na orbitě stráví další ruský kosmonaut Gennadij Padalka.
29. května 2015 |