Malý "zásek" pro sondu, větší pro lidstvo?

Malý "zásek" pro sondu, větší pro lidstvo? | foto: Reuters

Sonda Curiosity udělala první „zásek“ do Marsu. Testuje kladivo

  • 22
Vozítko Curiosity poprvé vyzkoušelo kladivo, kterým má geologům dát možnost podívat na geologii Marsu zevnitř. Zatím proběhl jen prostý zásek, ale brzy by mělo dojít i k vyzkoušení dalších funkcí, jako je například rotace kladívka.

Pozemské geology si nelze představit bez kladívka. Specialisté na zkoumání Marsu se bez tohoto nástroje zatím museli obejít. To se však změnilo s přistáním vozítka Curiosity.

Curiosity je, když...

Šestikolové vozítko Curiosity přistálo na Marsu v srpnu loňského roku. Stroj váží 900 kilogramů a pohání ho radioizotopový termoelektrický generátor, který využívá energie z rozpadu plutonia 238. Curiosity má pátrat po základních prvcích, nutných ke vzniku života. Vedle toho bude také zkoumat klima a geologii planety a sbírat data pro budoucí let s lidskou posádkou. Fungovat by mělo zhruba dva roky.

První pneumatické kladivo se povrchu Marsu zarylo o prvním únorovém víkendu. Vozítko Curiosity vyzkoušelo zařízení, od kterého si vědci slibují novou sadu údajů, které by mohly poskytnout nové informace o geologickém vývoji Marsu.

Zatím vozítko vyzkoušelo pouze jedinou z funkcí svého vrtáku. Zaseklo ho do horniny bez rotace (proto je výsledkem zhruba podélný zásek o hloubce zhruba 2,5 centimetru). Budou následovat další a další postupné zkoušky, během kterých se postupně budou zkoušet jednotlivé funkce.

Vozítko Curiosity se připravuje na zahájení vrtání, robotické rameno je ve "startovní poloze".

Pokud dojde vedení letu k závěru, že místo je zvolené dobře (třeba že skála není moc tvrdá) a vše je v pořádku, výsledkem by měl být první vzorek nenarušené marťanské horniny. Bude mít podobu čerstvě namletého prášku, který pak robotické rameno dopraví k analyzátorům na palubě Curiosity.

Skála, na které vozítko nyní pracuje, se jmenuje John Klein podle nedávno zesnulého inženýra NASA, jenž na projektu Curiosity pracoval. Formaci tvoří zřejmě velmi jemné usazeniny s příměsí materiálu, který by mohl být síran vápenatý (jen z pohledu kamer se to opravdu těžko určuje). Leží v malé proláklině nazvané Yellowknife Bay (doslova Zátoka žlutých nožů, ale Yellowknife je také hlavní město kanadských Severozápadních teritorií).