CES 2007 - Full HD televize od Sony

CES 2007 - Full HD televize od Sony | foto: Jan Kužník

Sony chce přijít jako první s nástupcem LCD televizí

  • 51
Zobrazovací technologii OLED je předpovídána velká budoucnost. Je také považována za nástupce LCD. Zdá se, že nejdál v jejím vývoji je společnost Sony. Ta se nechala slyšet, že nabídne ještě tento rok OLED televizory.

Sony tento produkt oznámila v noci na dnešek.

Displeje založené na organic light-emitting diode (OLED) technologii jsou již nějakou dobu mezi námi, ale zatím se jejich úhlopříčky pohybovaly v řádech palců. To také omezovalo jejich nasazení, takže si je mohly vyzkoušet uživatelé digitálních fotoaparátů, mobilních telefonů a MP3 přehrávačů. OLED také není příliš rozšířené v důsledku vyšší ceny oproti LCD.

Sony se chce nyní stát první firmou, která OLED technologii uvede u televizních přijímačů. Využije tak výhody tohoto systému, který narozdíl od LCD nepotřebuje další podsvícení, neboť jednotlivé zobrazovací body produkují světlo samy. První model od Sony má mít podle agentury Reuters úhlopříčku 11 palců (cca 28cm) a bude vyráběn ve společním závodě Sony a Toyoty, který se jmenuje ST Liquid Crystal Display.

CES 2007 - Prototypy OLED obrazovek od Sony
Prototypy OLED obrazovek představila Sony již na veletrhu CES - viz tato reportáž.

Sony není jediná firma, která chce tuto technologii využít u větších displejů. Již před třemi roky například Samsung oznámil, že vyvinul zatím největší OLED displej. Byl to sedmnáctipalcový monitor s rozlišením 1600x1200. Patrně první prototyp 20,1 palcového televizoru, který využívá technologii OLED, představila v roce 2004 také společnost LG.

Ani jeden z těchto modelů se ale zatím nedostal do výroby.


 OLED technologie

Základem této technologie je známý jev elektroluminescence (přeměna elektrické energie na světlo), který v přírodě využívají kupříkladu světlušky. V tomto případě se však jedná o speciální polymery.

Největší výhodou OLED proti LCD je skutečnost, že nevyžadují samostatné podsvícení, protože jednotlivé body samy vyzařují světlo. Díky tomu nevyžadují OLED displeje tolik energie a i výroba je podstatně jednodušší než u LCD, což představuje do budoucna výraznou úsporu nákladů. Kromě toho by OLED displeje měly mít i výrazně rychlejší zobrazování než LCD. Díky absenci samostatného podsvětlení u OLED nenajdeme ani skleněnou desku jako u TFT, díky čemuž je možné vyrobit ohebný displej, který si snadno stočíte do ruličky.