Sony D-CJ501 - kvalitní MP3 discman za hubičku? (recenze)

  • 45
Po nedávno uvedené vlajkové lodi D-CJ01 přichází na náš trh levnější varianta tohoto skvělého přístroje v podobě discmana D-CJ501. Jak vypadá a co dokáže? Jaký je zvukový projev? To a ještě víc se dozvíte v naší recenzi.

MP3! Sony Electronics vs. Sony Music

Dlouho tomu bylo, co spolu tito dva bratři zápasili. Sony electronics bylo neustále omezované Sony Music ve vývoji MP3 přístrojů. Již vydáním MP3 discmana  D-CJ01 (stále vlajková loď)  prolomilo Sony ledy. Poté přišly minidisk walkmany MD NET. Nyní se na náš trh dostává další MP3 discman s označením D-CJ501. Jedná se o výrobek střední cenové třídy, v podstatě mírně ochuzený D-CJ01 v jiném hávu. 

Seznámení

Po otevření krabice lze vidět stříbrný přístroj, trošku větší než běžný discman, typické černé pecky a AC adaptér. Nic víc. Jak je u Sony zvykem, u modelů nižší třídy na příslušenství šetří. Trošku podivná politika, která sráží výrobky zbytečně do kolen. Bohatě by stačily nabíjecí baterie a dálkové ovládání bez displeje.

discman_d-cj501 

Design a ovládání

Ihned při prvním pohledu na discman jsem se zarazil, nepříliš elegantně vzhlížející přístroj ve mně vzbuzoval rozporuplné pocity. Nebyl ošklivý, jeho tvary, působící lehce rozpláclým dojmem, mě však nijak neoslnily. Svým vzhledem se zmiňovanému stájovému kolegovi (D-CJ01) nemůže rovnat.
Téměř všechna tlačítka jsou umístěna na lehce vystupujícím čelním „panelu“. Výjimku tvoří přepínání mezi G-Protection 1 a 2, které se nachází uvnitř přístroje. Vyšší stupeň ochrany zajišťuje větší odolnost proti přeskakování hudby na úkor zhoršení kvality reprodukce. To však není nijak velké. Vzhledem k tomu, že G-Protection 2, ve většině případů použijete venku při nějaké tělesné aktivitě, v podstatě rozdíl nepoznáte. 
Samotné ovládání přístroje je velice pohodlné, řekl bych, že pohodlnější než u D-CJ01. Vystupující „panel“ přístroji na kráse moc nepřidává, na druhou stranu usnadňuje manipulaci. Jednoduché přeskakování mezi adresáři a jednotlivými skladbami, snadné nastavení přehrávání či zvýraznění basů mi opravdu vyhovovalo. V „panelu“ je navíc velice dobře řešený, i když trošku malý displej. K tomu ale až za chvíli.
Jedinou vadou na kráse je ovládání hlasitosti, to je řešeno kolečkem, tudíž aktivace funkce „Hold“ na něj nemá vliv.

 

Displej

Již jsem zmínil, že je velice dobře řešený. A to z několika důvodů, lehce zaplouvá  do přístroje, tudíž  se do něho tolik neopírají sluneční paprsky a tím je lépe čitelný. Vzhledem k tomu, že je vystupující „panel“ s ovládáním skosený, daleko pohodlněji se na něj dívá. U D-CJ01 byl displej na přístroji v úhlu 90º vzhledem k jeho krytu. Uživatel si ho musel dát vždy přímo pod oči a vyndat ho z brašny. D-CJ501 jsem vždy jen povytáhl a zhlédl info.
Jedinou menší vadou je velikost. Přeci jenom mohl být větší. I když popravdě řečeno mně stačil i takový, jaký je.

Co přehraje?

Teď bych měl asi vyslovit  kladný či záporný názor, který by vyjádřil můj postoj k této problematice. V tomto případě to je trošku složitější, začněme tedy od začátku, jak se sluší a patří.
Co všechno tedy přehraje? Kromě klasického originálního audio CD přehrává v tomto formátu jak disky CD-R, tak CD-RW. Samozřejmě zvládá i MP3 CD (CD-R i RW), soubory musí být v bitrate mezi 16 až 320 kbps, a to ve stálém i variabilním. Bohužel nepodporuje žádný jiný formát, ani WMA. Mně osobně to příliš nevadí, WMA má na můj vkus příliš zkreslený zvuk, který se od originálu dost liší. A argument, že při zhruba stejné kvalitě jsou soubory v tomto formátu oproti MP3 poloviční, zde není úplně na místě. Na CD o velikosti 700 MB lze nahrát už tak dost hudby, i při bitrate 160 kbps (to považuji za nejrozumnější v poměru velikost/kvalita). Z tohoto důvodu mně nijak podpora WMA nechyběla. Tuto absenci však za chybu jistě považovat lze, protože někteří uživatelé by ji uvítali. Stejně tak jako upgrade firmwaru, který je značkovým výrobkům tohoto druhu zatím neznámý.
Nyní se opět dostávám na začátek. Jako takový přístroj splnil mé základní požadavky. S neznačkovými výrobky se však nemůže rovnat. Např. takový nedávno recenzovaný discman společnosti iRiver ChromeX ho překonává téměř ve všem, snad až na vzhled… v tomto směru by se dalo určitě živě polemizovat.

 

Funkce

Tak právě jimi zaostává D-CJ501 za starším bratříčkem skutečně minimálně. Samozřejmostí je  opakování jedné skladby, všech skladeb či přehrávání v náhodném pořadí.
Přítomen je i systém posílení basů, jak tušíte, jedná se o firemní Mega Bass. Sony se drží osvědčené několik let staré technologie, kterou postupem času lehce vylepšuje. Nemohu nic namítnout, Mega Bass funguje a basy jsou skutečně plné.
Stejně jako Mega Bass je dnes již standardní funkcí AVLS neboli Auto Volume System, který po aktivaci zabraňuje zvýšení hlasitosti nad stanovený limit, při jehož překročení by mohlo dojít k poškození zvuku. Tento limit je nastaven pro pecky, u polštářkových sluchátek je v podstatě tato funkce nepoužitelná, protože musí být hlasitost nastavena daleko výše.
Ještě jsem zapomněl zmínit podporu ID3 tagů a CD-Textu, která je pro MP3 discman životně důležitá. Nejenom že je usnadněna orientace v albech nebo v písničkách, ale přístroj se tím řadí i do vyšší střední třídy.

Zvukový projev

Hovořit o kvalitním zvukovém projevu lze pouze za předpokladu, že ihned po vybalení zahodíte dodávané černé pecky a nahradíte je kvalitnějšími sluchátky. Ze stáje Sony bych si dovolil doporučit pecky MDR-EX70LP, hrají skutečně výborně. Jinak u Sony příliš kvalitní sluchátka pro přenosné audio nenaleznete, zejména polštářková. Většinou vypadají úžasně a na ulici si připadáte, že jste „in“, ale zvukovým projevem příliš přesvědčivá nejsou. Mezi nejlepší z nejlepších v oblasti výroby sluchátek lze považovat americkou společnost Koss. Zde doporučuji sluchátka Porta Pro, bez nadsázky  nejlepší sluchátka pro personal audio na trhu. Jejich odlehčená verze Sporta Pro stojí také za zvážení, pokud nechcete „vyhodit“ přes dva tisíce za Porta Pro.
Nyní už ale k samotnému D-CJ501. S dodávanými sluchátky je zvuk špatný, ať už se jedná o obyčejné audio nebo MP3 CD. Teprve po připojení mých Porta Pro jsem se dočkal plných a přesných basů. Výšky se mi zdály jemně zkreslené. Nezáleží ovšem pouze na sluchátkách, ale také na kvalitě vypáleného CD, kvalitě zdrojového materiálu, výstupu atp. Reprodukci MP3 souborů považuji za výtečnou. U audio CD už o ní takto hovořit nelze, je pouze průměrná.

 

Výdrž

Podle údajů, které Sony poskytuje na svých stránkách, by měl discman vydržet v chodu na dvě tužkové baterie plných 32 hodin pro přehrávání CD-DA a 24 hodin pro MP3. Tato informace je dost přehnaná, jeho výdrž při střídání CD a MP3 CD je zhruba něco málo pod 20 hodin. Záleží také na sluchátkách, která používáte, s polštářkovými Porta Pro vydržel cca. o 3 až 4 hodiny méně než s peckami.

Cena/Výkon

Opět problematická situace. „Pětsetjednička“ se prodává za 5990,-. Cena dosti vysoká, zvláště když se podíváme na neznačkové discmany, např. zmiňovaný iRiver. Po technické stránce jsou daleko lepší a jejich cena je menší. Pro Sony hovoří pouze značka, se kterou získáváte určitou jistotu, že pokud se s přístrojem něco stane, reklamace bude přijata bez větších obtíží a Sony se problém pokusí vyřešit. Jelikož většina neznačkových výrobků nemá na našem trhu oficiálního dealera, může dojít k určitým problémům při reklamacích.
Pokud hledáte solidní značkový discman, který přehrává MP3, a D-CJ01 se vám zdá přehnaně drahý, nebudete jistě zklamáni. Jinde je však možné pořídit více muziky za méně peněz.

Přehrávač k testování zapůjčila společnost ElviaPro