Sony D-VM1 - první DVD Walkman na světě! (exkluzívní recenze)

  • 9
Nebaví vás dlouhé cesty autobusem či vlakem? Nový "druh" walkmana je za vás neabsolvuje, ale pomůže je alespoň zpestřit. Sony snažící se nahradit stávající nepříliš úspěšné přenosné DVD přehrávače uvede na trh převratný produkt, stojí ovšem za to?

Trocha historie

Velcí výrobci se pokoušeli prosadit DVD video v přenosných přístrojích již před nějakou dobou, všichni si určitě dobře vzpomínáte na malé a ukrutně drahé přehrávače se zhruba 8 palcovým LCD lehce připomínající notebook. Jejich prodej nebyl nijak úspěšný, z některých katalogů vymizely, v jiných se ještě drží, kupříkladu Panasonic svůj nejnižší model zlevnil už na 30 tisíc, což je oproti padesátitisícovým částkám, ve kterých se tyto přístroje pohybovaly na počátku, celkem příjemná cena. Sony, které se svým DVD neuspělo (jako ostatně nikdo), změnilo strategii a jde na to tak říkajíc od lesa. Představuje nám první, jak říká,  skutečně přenosný DVD přehrávač, však ho také ověnčilo svým logem Walkman, na kterém si velice zakládá. Jak takový DVD Walkman vypadá, co umí a jakou má šanci uspět u zákazníků?

dvd_walkman

           


Nový rozměr pro Walkman?

Přístroj je tvořen dvěma základními částmi. První je přehrávač, který vypadá jako obyčejný discman, jen je o něco málo větší, druhou částí je 3,5 palce velký LCD displej, který je k hlavní jednotce připojen kabelem, tudíž je snadné ho odpojit a používat D-VM1 jako obyčejný discman. Slovo „Walkman“ tím konečně nabývá svého skutečného významu. Není nic jednoduššího, než vložit přehrávač do baťohu, vyndat LCD, nasadit sluchátka (ta se mimochodem připojují buď k LCD, nebo přímo k přístroji) a pustit si film například v autobuse.
Hlavní jednotka vzhledem vyhlíží jako discman, proto by se k přístroji hodil název spíše DVD discman než walkman. Celý stříbrný obal překrývá v horní části průhledný plast, pod kterým jsou malé otvory, jimiž je možné třeba zkontrolovat, zda se otáčí disk. Po stranách jsou potom umístěny příslušné vstupy a výstupy na straně jedné, na druhé základní ovládací prvky pro přehrávání disku. Mezi konektory a tlačítky, přesně uprostřed, je ještě čidlo dálkového ovládání.
Vstupy a výstupy se nacházejí při pohledu zepředu v levé části, nalezneme zde sluchátkový výstup, výstup pro LCD, A/V out (Audio/Video out) a vstup pro zdroj. Tlačítka jsou velice malých rozměrů a nevystupují příliš ven do prostoru, přesto jsou snadno ovladatelná.
Takto vypadá přístroj bez připojené baterie, baterií je dobíjecí akumulátor nezvyklého vzhledu (3000 mAh), vzdáleně by mohl připomínat kachní zobák, ten se nasune na tělo walkmana a upevní pomocí šroubu.

Výdrž

Výdrž pro přehrávání filmu je slušná, cca. 4 hodiny udávané výrobcem se shodují i s mou zkušeností. Při vypnutém LCD se zvyšuje doba hraní o pouhou hodinu, což je pro poslech audio CD doba nedostatečná. Vzhledem k tomu, že by měl přístroj zajistit zábavu při delších cestách, 5 hodin nestačí, u DVD jsou 4 hodiny sice minimum, v této oblasti však ani není možné čekat větší výdrž při zachování současné velikosti produktu. Už tak je walkman dost objemný a těžký oproti dnes běžným discmanům, bez baterie váží 332 gramů, s ní plných 571 gramů, což je váha, která jemně bourá základy slova „přenosný“. 

           

LCD

Dodávaný LCD displej o velikosti pouhého 3,5 palce se může zdát příliš malý pro sledování filmu, v určitých aspektech se tento dojem stává i skutečností, a to především v momentech, kdy sledujeme film s titulky nebo brouzdáme v menu DVD. U některých titulů jsou položky tak drobné, že je na displeji této velikosti prostě není možné přečíst (viz. např. film Ponorka U-571). Vzhledem k tomu, že se přístroj tváří jako plnohodnotný DVD přehrávač Sony, obsahuje v podstatě i stejné menu nastavení, jen mírně upravené vzhledem k některým funkcím. V menu jak samotného filmu, tak přehrávače se pohybujete pětisměrným joystickem za asistence tlačítka Shift (zpřístupní jeho sekundární funkce). I přesto není vše dokonalé, joystick je kvůli zachování co nejmenších rozměrů displeje příliš malý a větší prsty s ním budou zcela určitě těžce zápasit. Ovládání ostatních tlačítek by nemělo činit větší problémy. Kromě základního ovládání disku je na pravé straně chytře umístěno Volume pro řízení hlasitosti (žádné kolečko, ale tlačítka + a -), na levé, bezprostředně pod Shift, je pak kolečko, kterým nastavujeme jas displeje.
Obrazovku lze schovat za kovová dvířka, po jejich zaklapnutí se vypne LCD a šetří se baterie, jejich odklopením se z nich stává stojánek displeje.

Podporované formáty

Guláš, který může zpočátku způsobit výčet všech podporovaných formátů, nyní rozřeším jednoduchým výčtem.
Audio:  D-VM1 čte CD ve formátu CD-DA čili audio CD na lisovaných, CD-R i CD-RW discích, MP3 se k mému velkému zklamání nekoná, škoda a také bodová ztráta v celkovém hodnocení, LCD displej by byl úžasným nástrojem pro pohyb v adresářích.
Video: Co se týče formátů videa, není to u D-VM1 tak jednoduché jako v oblasti audia, samozřejmě si poradí s originálními disky DVD video, pálené DVD přečte DVD-R a DVD-RW (musí být samozřejmě ve video modu). V oblasti kompaktů přijme VCD (video CD), dokonce i SVCD (Super Video CD), o kterém není na oficiálních stránkách a v manuálu ani zmínka.             

Obraz a zvuk

Obrazová kvalita není, zkráceně řečeno, dokonalá, při rychlých akčních scénách se projeví nedostatky LCD jemným rozostřením, téměř neznatelný a přece přítomný obrazový šum také nepotěší. Barevná složka je zobrazována průměrně, zvláště tmavší odstíny se slévají a tvoří nejasný obraz, naopak světlé scény jsou vyobrazeny skutečně živě, i když - popravdě řečeno - barvy jsou příliš teplé (např. v porovnání s levnějšími LCD televizemi nebo jen obyčejnými monitory). Již výše jsem hovořil o velikosti displeje, pro sledování filmu bohatě stačí a při vzdálenosti zhruba 35 cm od očí se dá hovořit i o slušném filmovém zážitku. Z obrazu jsme v redakci měli rozporuplné pocity, jeho kvalita rozhodně nesplnila naše očekávání.
O kvalitním zvuku se mohu zmínit pouze v případě, že ihned po otevření krabice zahodíte dodávané černo-stříbrné pecky, které Sony dává prakticky ke všem přenosným přístrojům (zde tedy provedlo změnu, stříbrno-černá variace není tak běžná). Ihned jsem připojil Sennheiser HD 497, která poskytují komfort uzavřených sluchátek, ale i důstojné basy a výšky. Přehrávač samozřejmě nedekóduje Dolby Digital 5.1 ani DTS (toho lze docílit pouze po připojení na externí dekodér), přítomny jsou dvě verze virtuálního surroundu pro sluchátka, jedna pro externí repro. Nastavit samozřejmě můžete i to, aby byl zvuk přehráván bez jakéhokoliv efektu. Pro audio CD se v nastavení nachází pro Sony klasické zvýraznění basů ve dvou stupních Mega Bass.
U Sony občas pokulhávající audio výstup je u D-VM1 velice kvalitní, zvuk je plný a živý. Kvalita se projevuje zejména při přehrávání DVD v multikanálu při použití virtuálního surroundu, který kupodivu funguje.

Domácí využití

I přesto, že neustále mluvíme o přenosném přístroji, Sony počítalo s jeho použitím v domácím prostředí, proto nalezneme v příslušenství kabel, na jehož jednom konci se nachází audio (i optický pro multikanálový zvuk) a video výstupy společně s s-video (pro lepší kvalitu obrazu). Po odejmutí baterie se může stát klidně součástí vašeho domácího kina, na televizní obrazovce je obraz oproti LCD v přirozenějších barvách a šum v pozadí se také nekoná (samozřejmě záleží na kvalitě televizoru). Další součástí příslušenství je stojánek z průhledného plastu, do kterého lze walkman postavit, přístroj v něm vypadá opravdu pěkně.

Další příslušenství

Mezi ostatní věci, které v krabici naleznete, patří adaptér pro napájení ze sítě, brašnička na nošení, řemínek pro LCD displej, kabeláž pro připojení k televizoru nebo AV recieveru a dálkový ovladač klasického tvaru, na který jsme zvyklý u běžných stolních DVD (jen je menší).

Hodnocení

Co ještě říci - bezpochyby spatřil světlo světa úžasný výstřelek moderních technologií, který zaujme většinu potencionálních zákazníků. S cenou už je to horší, na začátku jsem hovořil o neúspěchu přenosných DVD přehrávačů, který způsobila velice přemrštěná cena. Sony cenu stanovilo na 39 990 korun, což je o zhruba o 15 tisíc méně než při uvedení přenosných DVD. Přesto je to částka, kterou není v našich končinách většina spotřebitelů ochotna za DVD walkman dát. Navíc přibývá fakt, že cílovou skupinou, pro kterou je přístroj určen, jsou především mladí, proto nelze předpokládat nijak obrovský komerční úspěch. Pokud chce Sony oslovit statisíce lidí, jako tomu bylo v 70. letech, kdy se objevily první kazetové walkmany, musí cena dolů, a to razantně. Na druhou stranu je nutné uznat fakt, že výrobní náklady jsou přeci jenom vyšší než u obyčejného walkmana, proto bych považoval částku okolo 10 až 15 tisíc za odpovídající. Vyčkejme, Sony je velice pověstné tím, že při uvedení výrobku na trh cenu nadsazuje, i když nějaké výrazné zlevnění v příštích předvánočních měsících očekávat určitě nelze.
První DVD walkman je tu, povedl se, i když určitě ne na 100 %, nyní můžeme jen čekat a doufat, že se za pár let  stanou podobné přístroje dostupné všem a tím i běžnou součástí domácnosti či zavazadla na cestách.





DVD Walkman Sony D-VM1 do testu laskavě zapůjčila společnost ElviaPro