Sony DSC-F828, osm megapixelů a 7x optický zoom v praxi

Vlajková loď Sony, která nahradila dosavadní model F717 s sebou přinesla mnoho vylepšení. Nový snímač, objektiv s větším rozsahem a mechanickým ovládáním zoomu, nový design a mnoho dalších vylepšení. Jak tedy obstál v testu? Má smysl jím nahradit stárnoucí modely Fkové řady?

Proč jsme, ze široké nabídky digitálních  fotoaparátů, vybrali právě tento  přístroj se dočtete v tomto  úvodním článku. Následující recenze  je součástí seriálu Vyberte  si digitál pod stromeček a pochází ze serveru Fotografovani.cz

Před rokem se o tomto přístroji vynořovaly první informace a na začátku tohoto roku se již prodával. Nabízí sedminásobný zoom ovládaný mechanicky prstencem na konci objektivu (který je otočný, jak je již u Fkové řady zvykem). Patří do skupiny elektronických zrcadlovek, které používají osmimegový 2/3" snímač. Jaké jsou tedy změny oproti jejímu předchůdci F717? Vše se dočtete v naší recenzi.

Konstrukce a design
Konstrukce těla vychází z předchozích modelů, ale i přes to doznala pár změn. Poznávacím prvkem řady F je objektiv, který je otočným kloubem spojen se zbytkem těla. Změnou oproti předcházejícím modelům je čistě mechanické ovládání zoomu pomocí otočného prstence na objektivu. Dříve bylo ovládání elektronické a tím pádem mnohem pomalejší. Druhý prstenec, umístěný blíže k tělu, slouží pro ostření. Prstenec pro ostření ovládá pouze elektromotorky, takže nemá mechanické dorazy a při automatickém zaostřování se nepohybuje. Na rozdíl od minulých modelů nemá stříbrnou, ale matně černou barvu. Prstence na objektivu a bateriový grip na těle jsou pogumovány.
Objektiv má kovový tubus a při změně ohniskové vzdálenosti se vysunuje, na maximálním ohnisku až o cca 1,5cm. Je možné na něj našroubovat filtry, nebo předsádky s průměrem 58mm. Na horní straně je ostřící prstenec překryt vysunovacím interním bleskem, který se uvolňuje elektronicky pomocí posuvného tlačítka na levé straně. Za interním bleskem je patice pro externí blesk (Hot Shoe), kde lze použít jak systémové blesky Sony, tak i obyčejné manuální blesky. Spolu s tlačítkem pro vysunutí blesku jsou na levé straně tubusu objektivu tlačítka pro volbu funkce blesku, oblasti měření expozice, makro režimu, sériového snímání, nočního režimu a přepínač mezi automatickým a manuálním zaostřováním. Na spodní straně je závit pro stativ a konektor pro připojení externího blesku. Objektiv jde vyklopit o cca 75° nahoru a cca 35° dolů.
Na horní straně těla je masivní kovový kruhový volič expozičních režimů, pod kterým je otočný ovladač zapínání a vypínání přístroje. Nalevo od voliče je malý stavový LCD displej s podsvícením. Na konci gripu je tlačítko spouště, jehož chod by mohl být více jasnější. Přechod mezi namáčknutím a plným stisknutím spouště je velmi měkký. Mezi spouští a voličem expozičních režimů jsou tlačítka pro volbu vyvážení bílé, korekci expozice a aktivaci podsvícení stavového displeje.

V prostředku zadní strany je umístěn barevný LCD displej, nad kterým jsou tlačítka pro aktivaci menu, uzamknutí expozice (resp. mazání snímků), křížový volič a kolečko, které se používá v kombinaci s některými tlačítky pro nastavení konkrétního parametru. Pod displejem jsou tlačítka pro zobrazení posledního vyfotografovaného snímku, zvětšení náhledu, zobrazení devíti náhledů (resp. aktivaci samospouště), nastavení informací na displeji a přepínač mezi zobrazováním na LCD displeji a elektronickým hledáčkem. Dioptrická korekce je záludně umístěna na spodní straně hledáčku. Pod hledáčkem jsou gumou zakryty konektory pro A/V kabel, USB a externí zdroj napětí. Napravo od displeje je přepínač, kterým volíte aktuálně použité paměťové medium (CF, nebo MS).

Na pravé straně těla přístroje je slot pro umístění CF karty. Na spodní straně je prostor pro akumulátor a MS kartu. Fotoaparát je 134,4mm široký, 91,1mm vysoký a 157,2mm hluboký při hmotnosti 955g (s akumulátorem, MS kartou, popruhem a krytkou objektivu). Ke konstrukci těla bylo použito převážně slitiny hořčíku.

 

Technická specifikace
Použitým snímačem je zde HAD CCD přímo od Sony, který používá čtyřbarevný filtr (RGBE), oproti běžně používanému tříbarevnému (RGB). Vzhledem k uspořádání běžných CCD snímačů je jedna z barev zastoupena více snímacími body (ve čtverci jsou 4 snímací body, tzn že jedna z barev má dva pixely), kdežto Sony na svém novém snímači přidala filtr pro čtvrtou barvu "emerald" (v překladu smaragd), která se podobá světle modré. Je tím dosaženo lepší barevné podání snímků. Snímač má úhlopříčku 2/3", stejný jako původní 5 megapixelový v F717, což v praxi znamená, že se zmenšil odstup jednotlivých snímacích bodů. Efektivní rozlišení snímače je 8.068.000 bodů. Snímky lze fotografovat v rozlišení 3264x2448, 3264x2176 (3:2), 2592x1944, 2048x1536, 1280x960 a 640x480 bodů ve formátech JPEG, TIF, nebo RAW s citlivostí 64, 100, 200, 400 a 800 ISO. Ozvučené video sekvence jde natáčet v rozlišení 640x480 bodů rychlostí 30, nebo 16 snímků za sekundu, nebo 160x112 bodů rychlostí 8 sn./s ve formátu MPEG-1. Jejich délka je omezena pouze kapacitou paměťové karty.
Objektiv je Carl Zeiss Vario-Sonar T* s ohniskovou vzdáleností od 7,1 do 51mm, což odpovídá 28-200mm po přepočtu na 35mm kinofilm. Minimální clona je f2.0 na nejkratším ohnisku a f2.8 na nejdelším. Maximální clona f8.0 je dosažitelná na celém rozsahu ohniskové vzdálenosti. Průměr závitu je 58mm. Objekt na který chcete zaostřit může být nejblíže 2cm od objektivu při nejkratším ohnisku, nebo 60cm. Automatický režim zaostřování nabízí jednorázové, nebo kontinuální zaostřování. Lze volit ostření na více bodů, na střed, nebo na jeden zvolený bod. Autofokusu pomáhá ke správné funkci také hologramový laserový asistent. Paprsek se skupinou navzájem kolmých čar pomáhá přístroji lépe zaostřit hlavně ve špatných světelných podmínkách. Optický zoom je 7,1x. Digitální zoom je v režimu Smart (zvětšení bez deformací, odvíjející se od zvoleného rozlišení, tzn že v 8M nelze aktivovat) až pětinásobný a v režimu Precision (zhoršená kvalita díky interpolaci, ale lze použít při jakémkoliv rozlišení) dvojnásobný. Celkově tedy lze dosáhnout až 36ti násobného přiblížení.
Nejkratší čas závěrky se kterým lze exponovat je 1/3200s, nejdelší 30s. Automatika měří expozici plošně, s důrazem na střed, nebo pouze ve středu.Korekci automatické expozice lze nastavit v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. K dispozici je samozřejmě také expoziční bracketing, který exponuje tři snímky s nastavením korekce -1EV, 0EV a +1EV. Kromě manuálního a automatického režimu jsou zde také 4 scénické režimy (noc, noční portrét, krajina a portrét), automatika s prioritou času, nebo clony a plně automatický režim, kde fotoaparát nastavuje i citlivost v rozsahu 64-200 ISO. Vyvážení bílé má 5 přednastavených režimů (slunce, zataženo, zářivka, žárovka a blesk) s možností automatického režimu, nebo manuálního změření.

Pokud budete chtít zachycovat rychlé pohyby, pak jsou tu pro vás tři režimy sekvenčního snímání. Speed burst exponuje maximálně 7 snímků rychlostí 2,5 sn/s, bez zobrazování náhledů. Framing burst vyfotografuje taktéž maximálně 7 snímků, ale rychlostí 2,3 sn/s, přičemž se snímky postupně zobrazují na displeji. Režim Multi burst umožňuje zachytit 16 snímků do jedné fotografie a to s volitelným intervalem mezi snímky (1/7.5, 1/15 a 1/30 s).
Interní blesk může být vypnutý, zapnutý, automatický, nebo synchronizovaný s dlouhým časem závěrky. Samozřejmostí je možnost zapnutí funkce redukce červených očí. Intenzitu záblesku lze nastavit na tři různé stupně. V interním blesku je také infračervená lampa, která svítí při aktivaci nočního režimu. Na výběr jsou rovnou režimy dva. NightFraming zobrazuje na displeji černobílý obraz (s typicky zeleným nádechem) snímané scény, uprostřed které je vidět kužel infračervené lampy jež scénu nasvěcuje. Po stisknutí spouště se však IR lampa vypne a fotoaparát pomocí blesku osvítí scénu a exponuje ji v normálních barvách. NightShot zobrazuje na displeji i fotografuje scénu černobíle se zeleným nádechem a viditelným kuželem IR lampy (při fotografování, kromě na displeji, nelze žádný paprsek spatřit, protože infračervené spektrum lidské oko nevnímá). Pomocí Hot-Shoe patice lze připojit externí systémové blesky Sony, nebo jakékoliv manuální.
Na stavovém LCD displeji na horní části přístroje se zobrazují nastavený čas závěrky, hodnota clony, režim blesku, indikace samospouště, oblast měření expozice, aktivace sériového snímání, indikátor vyvážení bílé (zobrazen nápis WB pokud je vyvážení bílé nastaveno na jinou hodnotu než AUTO), indikátor nastavení korekce expozice a počet snímků zbývajících do zaplnění paměťové karty. LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 1,8" a disponuje 134.400 zobrazovacími body. Displej v elektronickém hledáčku má úhlopříčku 0,44" s 235.200 body.
Před fotografováním lze snímkům nastavit stupně kontrastu, saturace, ostrosti, nebo barevný profil. Přístroj umí také k fotografiím nahrávat zvukové komentáře ve formátu MPEG-1.Formáty video výstupu jsou dva, NTSC a PAL. Jako paměťové médium lze v jednom slotu použít karty Memory Stick, nebo MS Pro a ve slotu druhém Compact Flash typu I i II (podporují FAT16 a FAT32). Komunikaci s počítačem zajišťuje vysokorychlostní standard USB 2.0, který samozřejmě komunikuje i s počítači které mají pouze USB 1.1. Podpora přímého tisku pomocí standardu PictBridge je samozřejmostí. Napájení je zajištěno pomocí Li-Ion akumulátoru.

Ovládání
Díky většímu počtu tlačítek oproti F717 je ovládání F828 ještě o něco rychlejší. Na rozmístění konkrétních tlačítek je potřeba si zvyknout, hlavně na ty co jsou na levé straně objektivu. Díky mohutnějšímu a lépe propracovanému gripu je také držení fotoaparátu velmi stabilní a spoušť je přesně tam, kde byste ji hledali. Všechna tlačítka mají jasný a krátký chod. Výhrada však směřuje ke křížovému ovladači, který je řešen miniaturním joystickem. O pohodlnosti jeho používání by se dalo diskutovat. Expoziční čas závěrky se v manuálním režimu nastavuje kolečkem a hodnota clony stisknutím tlačítka pro korekci expozice a současným otáčením kolečka.

Konkrétní nastavení například blesku docílíme tak, že stiskneme tlačítko blesku a kolečkem vybereme požadované nastavení z jakéhosi otočného menu, kde je aktuální hodnota nejvíce v popředí. Takto nastavujeme režimy blesku, oblasti měření expozice, makro režim, sériové snímání, noční režim, vyvážení bílé a korekci expozice. Volba mezi automatickým a manuálním zaostřováním je řešena mechanickým přepínačem.

Tlačítkem MENU se dostaneme do klasického menu známého z většiny digitálů od Sony. Nastavit zde můžeme citlivost (64, 100, 200, 400 a 800 ISO), rozlišení (8M, 3:2, 5M, 3M, 1M a VGA), stupeň komprese (fine, standard), režim záznamu (RAW, TIFF, voice, e-mail, normal), intenzitu záblesku (high, normal a low), filtry (solarize, negative, sepia), barevný mód (real, standard), saturaci, kontrast a ostrost (+, - a normal). Otočením voliče expozičních režimů na polohu Set-Up se dostaneme k nastavení režimu zaostřování (single, monitor a continous), digitálního zoomu (smart, precision), redukce červených očí, zobrazení snímku po expozici, zvětšeného náhledu při manuálním ostření, aktivaci patice externího blesku, automatického vysunutí blesku, formátování karty, vytvoření nového adresáře, přepnutí do jiného adresáře, nastavení jasu LCD a jeho podsvícení, nastavení jasu hledáčku, nastavení zvuků, jazyka, číslování souborů, video formátu, data a času.
Při prohlížení pořízených fotografií si můžete jednotlivé snímky až 5ti násobně zvětšit pomocí tlačítka s obrázkem lupy pod displejem na zadní straně. Stejným tlačítkem aktivujeme digitální zoom při fotografování. Dvojnásobné zvětšení je také umožněno při fotografování s manuálním ostřením.

 
 

Kvalita snímků
Digitální šum je prakticky největší slabinou tohoto přístroje. Při citlivostech 64 a 100 ISO je v normálních mezích. Na fotografiích exponovaných s citlivostí 200 ISO je již patrný při zobrazení snímku 1:1. Při citlivosti 400 ISO je již pozorovatelný i na zmenšeném snímku. Šum při citlivosti 800 ISO je již velmi silný a narušuje detaily snímku.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 64, 100, 200, 400 a 800 ISO

Vyvážení bílé by mohlo v této kategorii podávat lepší výkony. Nechybí však možnost ručního změření, nebo nastavení z několika předvoleb.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení snímků je vynikající, stejně jako ostrost ve středu fotografií. Lehká ztráta ostrosti v rozích je v mezích tolerance. Vinětace se takřka neprojevuje. Soudkovitost na nejkratším ohnisku je vzhledem k malé ohniskové vzdálenosti pochopitelná a přijatelná. Na nejdelším ohnisku je patrné jen opravdu velmi malé poduškovité zkreslení. Chromatická aberace je patrná hlavně u okrajů snímků, ale nevybočuje z průměru které dosahuje konkurence.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 200 mm)

Další ukázky fotografií, včetně video sekvence a ukázky nočního režimu naleznete na stránkách www.fotografovani.cz - zde.

Praktické zkušenosti
Náběh fotoaparátu až po exponování prvního snímku trvá 1,5s. S namáčknutím je reakce závěrky na stisknutí spouště je okamžitá. Nemá žádné námi měřitelné, nebo postřehnutelné zpoždění. Bez namáčknutí je zpoždění cca 0,4s. Po vyfotografování série sedmi snímků se na 13 sekund na displeji zobrazil nápis "recording" a přístroj byl po celou dobu plně vytížen a nelze během ní ani vstoupit do menu. F828 je velmi rychlý fotoaparát připravený na nasazení i ve sportu. K lepšímu hodnocení co se týče rychlosti by to však chtělo ještě dotáhnout rychlost a kapacitu sériového snímání. Rychlosti ovládání také velmi pomáhá nové mechanické řešení zoomu, kde oproti elektronickému ovládání u F717 záleží pouze na rychlosti vašich rukou. F828 má také jeden z nejrychlejších LCD displejů, které jsme měli možnost vidět. Má pouze minimální zpoždění, při zaostřování se však na okamžik zobrazování scény zastaví. Obraz na displeji simuluje nastavení času a clony a ukazuje jak zhruba bude fotografie vypadat, tzn že pokud nastavíte v domácím osvětlení čas 1/2000s a clonu f8.0, tak na displeji bude tma. Naopak ve dne s 30s bude displej jasně bílý. Toto je jedna z možností jak se může displej digitálu chovat a je to čistě individuální záležitost co komu více vyhovuje. Fotoaparáty které zabíranou scénu zobrazují na displeji tak, aby bylo vidět co fotoaparát zabírá, bez ohledu na nastavení mají také něco do sebe. Řešení u F828 je však velmi dobré pro ty, kteří chtějí často fotografovat v manuálním režimu.
Automatická expozice i zaostřování pracují naprosto bez problémů a díky minimální zaostřovací vzdálenosti dvou centimetrů si můžete troufnout na makro snímky. Dva centimetry ale mohou být i nevýhodou, takřka jakákoliv živá fauna se bude snažit dostat z vašeho dosahu pokud se k ní přiblížíte na takto krátkou vzdálenost. Použitím delší ohniskové vzdálenosti se prodlužuje i minimální zaostřovací vzdálenost a vidina velkého makra se rapidně zmenšuje. Na statické scenérie je to však ideální.
Rozsah ohniskové vzdálenosti uspokojí potřeby většiny běžných uživatelů a snad i poloprofesionálů, kteří si v případě potřeby mohou dokoupit konvertory. Při prohlížení snímků je sice zobrazen histogram, ovšem velmi malý. K profesionalitě přístroje nám chybí zobrazení přepálených míst. Korekce záblesku interního blesku by si jistě zasloužila více stupňů než-li pouhé tři. Nezvyklou věcí je také nutnost aktivace Hot-Shoe patice v menu, jinak se externí blesk neodpálí.
Zajímavostí je infračervená lampa v kombinaci s nočním režimem. Profesionální využití nepřipadá v úvahu, ale je to velmi pěkné zpestření. Lampa sice již po dvou metrech ztrácí svou intenzitu a kužel záření je velmi tenký, takže při nejkratším ohnisku ani zdaleka nepokryje celý snímek. Jako praktické využití této funkce nás napadlo použití fotoaparátu jako noktovizoru na krátkou vzdálenost. Někoho může na chvíli zaujmout skutečnost, že i některé druhy černých materiálů se můžou pod IR zářením jevit jako světlé, ale jako důvod k fotografování a tisku to nebude příliš pádný argument. A využití fotografování v noci bez nutnosti přisvícení viditelným světlem již zavání nekalými úmysly, pokud však nemáte v plánu fotografovat plachou zvěř v nočním lese.

Závěr
Osm megapixelů v kombinaci s objektivem Carl Zeiss dávají velmi kvalitní rozlišení a ostrost fotografiím pořízeným se Sony F828. Stejně tak i barevné podání je díky novému snímači lepší a rychlost reakce závěrky otevírá spoustu možností jeho využití. Bohužel právě snímač je jednou ze slabin tohoto fotoaparátu, protože vykazuje na svou cenovou kategorii relativně silný digitální šum při vyšších citlivostech.
Oproti F717 přináší větší rozsah zoomu, 3MP navíc, mechanické ovládání transfokátoru, více ovládacích tlačítek na těle přístroje, přepracovaný robustnější design, lepší video sekvence, lepší LCD displej i hledáček a další drobnosti. Majitelům starších přístrojů řady F tak vyvstává otázka, zda-li svůj model vyměnit za F828. Otázka je to těžká, protože inovací na nejnovějším modelu není málo a nejsou v žádném případě pouze kosmetické. Doporučená koncová cena je 36.990,- i s DPH.

Další recenzované fotoaparáty z kategorie chci něco víc:

  • Nikon D70
  • Konica Minolta Z3
Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Krásný byt 3+1 v RD
Krásný byt 3+1 v RD

Fučíkova, Náměšť na Hané, okres Olomouc
12 800 Kč/měsíc

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...