Sony ZS-D55 - Designově skvostný jezevčík za zajímavou cenu (recenze)

Sony ZS-D55 není ani žhavou novinkou či výkvětem moderních technologií. Zlevněný o celou čtvrtinu své původní ceny se snaží zlákat ke koupi. Vyplatí se tato investice do luxusního přenosného přehrávače - jezevčíka?

Novinka na trhu? Nikoliv…

Audio systém Sony ZS-D55 je na našem trhu k dostání už delší dobu, nejedná se tedy o novinku, která by přinesla něco převratného. Jeho design, kvalita reprodukce a nynější cena nás však natolik zaujaly, že jsme se rozhodli k jeho otestování. Ještě je třeba upozornit, že přístroj stále spadá do nejvyšší třídy přenosných audio systémů a Sony se s ním stále pyšní ve svých katalozích.

sony_zs-d55b 

Design… první dojem je důležitý

Ano, první dojem je velice důležitý a ZS-D55 v této oblasti nezklamal. Kombinace stříbrného povrchu a tmavě šedých potahů na repro je skutečně skvělá. Navíc - velice dobře řešený přední panel s oranžově podsvícenými tlačítky zaujme hned na první pohled. Asi nejzajímavějším prvkem je vertikální rotace kompaktního disku.

sony_zs-d55c

 sony_zs-d55b 

Snadné ovládání… základ úspěchu
 
Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na stříbrném panelu mezi dvěma reproduktory. Po stranách se nacházejí velká tlačítka. S těmi se velice dobře pracuje, danou funkci lze aktivovat jejich pouhým stisknutím. Další ovládací prvky jsou umístěny přímo na hlavním panelu, většina jich je podsvícena. Téměř všechny funkce jsou ovládány klasickým způsobem, výjimku tvoří posun vpřed a vzad. Tato funkce je ovládána kolečkem, z jedné skladby na druhou přeskakujeme jeho pouhým pootočením. Designově velice povedené, prakticky už trošku méně. Kolečko je velice citlivé a občas se stalo, že se podařilo skočit o písničku dál, než bylo požadováno. Po čase si však lze zvyknout.
Ovládání magnetofonu se nachází na vrchní straně. Nedá se mu co vytknout, pouze otevírání dvířek stojí za zmínku… Ta se otevírají standardně, jejich stisknutím dovnitř. Na tom by nebylo nic divného a špatného. Bohužel to zde Sony opět trošku přehnalo s citlivostí, stačí sebemenší dotyk a dvířka se otevřou. Chybka je také částečně v designu, dvířka v jedné části vystupují do prostoru, a proto je kontakt s nimi daleko častější, než je třeba. Může se to zdát jako detail, ale při transportu přístroje je otravné dvířka neustále zavírat.
Na každého bezesporu udělá dojem otevírání CD mechaniky. To je, jak již bylo řečeno, vertikální. Úložiště pro kompakt je umístěno bezprostředně pod panelem s ovládáním. Po stisknutí tlačítka „Open/Close“ se dvířka zasunou do přístroje a vyjede samotná CD mechanika. Disk se proto vkládá horizontálně, po opětovném stisknutí tlačítka zajede dovnitř a otáčí se v přístroji vertikálně.

sony_zs-d55c

Nabito funkcemi? Ano i ne…

Jelikož není přístroj nejnovější, v některý oblastech svým kolegům prostě nestačí. To, že neumí číst MP3, je v podstatě samozřejmé. Bohužel nepodporuje disky CD-RW. To je první větší nedostatek. Také nepřečte CD-Text, což je též velká škoda. Bohužel neumí dekódovat ani RDS (Radio Data System ).
Na druhou stranu je vybaven funkcemi, které nemají ani úplné novinky na trhu. Velice nás potěšila funkce Sleep, kterou jsme donedávna považovali za samozřejmost (některé přístroje nás však dokázaly vyvést z omylu). Za velice důležitou informaci lze považovat to, že po aktivaci Sleep se vypne veškeré podsvícení (až na diodu indikující zapnutí přístroje), aby nerušilo při usínání. Dalším milým překvapením byl budík. Jeho nastavení je velice podrobné, přesto snadné. Umožňuje předem určit hlasitost a čas, od kolika do kolika bude systém hrát.
Pro kompaktní disk lze nastavit několik módů přehrávání a naprogramovat až 20 skladeb. Je trošku škoda, že si nemůžeme pohrát s nastavením basů, výšek a středů. V systému jsou předem nastavené módy pro Rock, Jazz, Pop a Vocal. Pro běžného uživatele příjemnější a méně náročné rozhraní nám však příliš nevyhovovalo. U Sony již tradiční systém posílení basů Mega Bass si drží svou laťku, není úplně dokonalý, ale k běžnému poslechu postačí.
Nahrávání na kazetu je možné jak z CD, tak z rádia. Majitele minidisku potěší výstup pro nahrávání. Za zajímavější prvek, než je nahrávání na minidisk, se dá považovat možnost připojení přístroje např. k televizoru či videu a jeho využití pro reprodukci zvuku.
Systém si můžete vzít i s sebou na cesty, na zadní straně se nachází úložiště pro baterie (8 velkých „buřtů“). Jejich výdrž není příliš velká, při přehrávání CD ani ne 3 hodiny, pro poslech rádia zhruba 12. Součástí dodávky je samozřejmě dálkový ovladač klasického podlouhlého tvaru, jednoduše řečeno standardní ovladač, který nijak nevyniká a k výrobku se moc nehodí. Jeho použití je ale snadné a rychlé.

                                                    

sony_zs-d55c
 

Kvalitní projev? Uvidíme…

Přestože systému chybí dnes už některé základní funkce, v reprodukci se s ním jen tak někdo měřit nemůže.
Při prvním spuštění jsme hledal vhodné CD, na kterém bychom přístroj „zahřáli“. Jako nejvhodnější bylo shledáno album Flashpoint od Rolling Stones. Ihned se navolila píseň Miss you. To, co přístroj předvedl, jsme skutečně nečekali. Plné a pevné basy, krásně hluboké. Jejich síla byla opravdu obdivuhodná, nikdy bychom takový projev u přenosného systému nečekali. Jen o fous méně kvalitní byly výšky, přesné a jasné (samozřejmě v dané kategorii).
Zvuková kvalita se projeví hlavně u originálních lisovaných disků. Pálená CD-R jsou na tom hůř, i když si přístroj drží určitou laťku, pod kterou klesne jen výjimečně (a to např. při použití levných CD pod 10 korun apod.).
Reprodukce rádiového signálu je dobrá, její kvalita je dána signálem, s kvalitou CD se samozřejmě nedá srovnávat. Proto se reprodukce v této kategorii výrobků nehodnotí snadno.
U přehrávání kazety se nám zdál šum až příliš silný, nahrávání je lehce nadprůměrné. Daleko kvalitnější záznam na kazetu předvádějí mikrosystémy stejné značky a stejné cenové kategorie.

sony_zs-d55c 

Koupit? Nekoupit? Toť otázka...

Systém Sony ZS-D55 není v dnešní době pro všechny, to je jasné. Prvním úskalím je cena, ta je nyní 8 000,- (původně 12 000,-). I když je přístroj o čtyři tisícovky levnější, není jeho koupě pro každého výhodná. Doporučit ho bez výčitek svědomí můžeme pouze těm, kteří si přejí mít doma výrobek vyšší cenové kategorie se skvělým designem a velmi dobrou reprodukcí, avšak nepovažují podporu MP3 či čtení CD-textu za nutnost. Sony nyní uvádí na trh nový přenosný systém, který přečte MP3 CD a bude disponovat dalšími dnes žádanými funkcemi. Jeho označení je CFD-S40CP a měl by stát 8 990,-.

ZS-D55 lze považovat za skvělou designovou záležitost s perfektním zvukem, která ostudu v obývacím pokoji neudělá. Nic víc, nic míň. Se svým novým kolegou se rozhodně měřit nemůže, alepoň v oblasti funkcí. Co se týče reprodukce, nemůžeme zatím soudit, ZS-D55 spadá také do vyšší kategorie, i když je cena nyní shodná. Záleží pouze a jen na vás, jaké kladete na přístroj nároky.

Výrobek do testu zapůjčila společnost Elviapro