DVD vs. Blu-ray

DVD vs. Blu-ray | foto: Kužník, Nývlt

Souboj Blu-ray versus DVD: který přehrávač nyní koupit a neprohloupit?

  • 128
Přehrávače Blu-ray disků se již cenou blíží DVD přehrávačům a nabízí se tak otázka: koupit ještě DVD přehrávač, nebo již raději Blu-ray? Odpověď není nijak jednoduchá.
Zjednodušeně se dá říci, že DVD disky zatím lépe přehrají DVD přehrávače. Ty jsou také zpravidla lépe připraveny pro přehrávání DivX filmů. Jedině s Blu-ray přehrávačem však budete připraveni i na filmy ve vysokém rozlišení, které se v distribuci masivně objevují již i u nás.

Připravili jsme pro vás aktuální srovnání DVD a BD přehrávačů ve stejných cenových kategoriích.  

Blu-ray versus DVD

Blu-ray přehrávače jsou nyní technicky nejkvalitnějším zdrojem audiovizuální zábavy v domácnosti. Filmy v HD na Blu-ray discích, ve spojení s kvalitní sestavou ozvučení a projektoru či zobrazovače, podstatně předčí kvalitu obrazu i zvuku v běžných kinech, včetně moderních multiplexů. Domácnostem však zatím kralují DVD s obrazem ve standardním rozlišení.

front Marantz

Blu-ray přehrávač Sony BDP-S300

Postavili jsme proti sobě dvě dvojice přehrávačů. Jedním je zástupce DVD a druhý Blu-ray, vždy ve stejné cenové třídě. V kategorii "kolem šesti tisíc" je to Blu-ray přehrávač Sony BDP-S 300 (cena: 5 990 Kč) a DVD přehrávač Marantz DV4003 (cena: 5 550 Kč), v kategorii "kolem jedenácti tisíc" pak Blu-ray Panasonic DMP-BD55 (cena:10 980 Kč) a DVD přehrávač Denon DVD-1940 (cena: 10 790 Kč).

Relativní cena 6 000 Kč


- nejlevnější Blu-ray přehrávač na trhu
- pokročilý model DVD přehrávače

Nejlevnější BD přehrávač totiž stojí stejně jako skoro sedm nejlevnějších DVD přehrávačů. Hraje ale podstatně lépe.

Samozřejmě je jasné, že kdo chce sledovat filmy ve vysokém rozlišení na Blu-ray discích, si prostě Blu-ray přehrávač koupit musí. Pokud však předpokládáte, že budete přehrávat spíše DVD a hudební CD a vysoké rozlišení prozatím necháte plavat - vyvstává otázka. Připravit se koupí Blu-ray přehrávače na vysoké rozlišení již nyní, nebo si zatím vystačit s kvalitním DVD přehrávačem? 

Přehrávání DVD - zde vítězí DVD přehrávače

Z hlediska funkčnosti při přehrávání DVD disků jsou na tom Blu-ray i DVD přehrávače zcela stejně. Animovaná menu, výběr zvukové stopy i titulků... Vše, co u DVD běžně používáte, funguje stejně při jeho spuštění v BD přehrávači.

Během testu jsme nenarazili ani na problémy s kompatibilitou - vypálené DVD-R/RW a DVD+R/RW, včetně dvouvrstvých DVD-R DL a DVD+R DL, přehrály všechny přehrávače.

front Marantz

DVD přehrávač Marantz DV4003

Patrné rozdíly jsou však v kvalitě přehrávání DVD disků. Při srovnání s běžnými DVD přehrávači do dvou tisíc korun vedou Blu-ray přehrávače. Jejich pokročilé obvody pro zpracování HD obrazu se pozitivně podepíší i na reprodukci standardního rozlišení, obraz je prokreslenější a ostřejší. K opačným výsledkům se však dostaneme, pokud srovnáváme vyšší DVD třídu.

Nejdramatičtější obrazové rozdíly jsme v testu zjistili u přehrávačů ve vyšší cenové kategorii. DVD disky přehrál DVD přehrávač Denon o poznání lépe než Blu-ray přehrávač od Panasonicu. Zatímco výsledek z Panasonicu hodnotíme jako hrubší s patrnými artefakty, kompresními bloky a horší kresbou, Denon předvedl čistý, dobře prokreslený obraz prostý jakýchkoli artefaktů. Zásadní podíl na tom mají především obrazové obvody Faroudja DCDI, kterými je stroj od Denonu vybaven.

Nutno poznamenat, že Panasonic předvedl při přehrávání Blu-ray disku naprosto výtečný obraz. Perfektně ostrý, s jemnou detailní kresbou, sytými barvami a plynulým pohybem. Takový, kterému se obraz z jakéhokoli DVD přehrávače nemůže přiblížit.

front Panasonic

Blu-ray přehrávač Panasonic DMP-BD55

Podobný verdikt padl i u nižší cenové kategorie, nicméně zde nebyl rozdíl tak veliký. Marantz předvedl oproti Sony čistší obraz s lepší hloubkou, prostorem i barvami. Sony přehrálo DVD s patrným hrubým zrnem a drobnými artefakty v konturách. Rozdíl není nijak diametrální, Denonu se však neblíží.

I Sony samozřejmě pro vložení Blu-ray disku předvede obraz, o kterém můžete s DVD přehrávačem pouze snít.

DivX a spol. - s HD si zde neporadí nikdo

Od DVD přehrávačů se nyní již zcela samozřejmě očekává, že si poradí s přehráváním komprimovaných video-souborů (DivX, XviD, WMA ...) stažených z internetu. Buď vypálených na CD (či DVD), nebo z USB paměti. U Blu-ray přehrávačů to tak samozřejmé není. Jak ale předvedl Panasonic, blýská se na lepší časy.

HD nepřehrají


Žádný přehrávač v testu nepřehrál MPEG 4 ve vysokém rozlišení.

Ačkoli jsou všechny přehrávače vybaveny výstupy s vysokým rozlišením, u komprimovaných video-souborů přehrají maximálně standardní PAL.

V nižší kategorii to dopadlo zcela jednoznačně 1:0 pro Marantz.

BD Sony si totiž s komprimovanými formáty videa neporadí vůbec. A to platí i pro JPG fotografie a MP3 muziku.

DVD Marantz přehraje MPEG1 (VCD), MPEG2 (SVCD) a DivX 3, 4, 5, 6 a XviD. Nečiní mu potíže B-Frames, Q-Pel, u GMC si poradí jen s úrovní 1 Warp Point, u 3 WP se obraz zadrhává. Datový tok do 4500 kbit/s zvládnul s přehledem, u 6 000 kbit/s se občas zadrhnul (ale takový bitrate se u DivX prakticky nepoužívá). WMV nepřehrál. U externích titulků si poradil s formáty SUB, SRT, SSA a SMI, nabídl i výběr z několika jazykových verzí. Zobrazí i tři řádky titulků, maximálně 50 znaků, česká diakritika je korektní jen tak napůl - kupříkladu "š" umí, ale "č" nebo "ř" nezobrazí. Čitelné tedy jsou, ale ne optimálně. U JPG obrázků dokáže zobrazit seznam s thumbnail náhledy, avšak velké snímky zobrazit z neznámých důvodů nedokázal. 

Ve vyšší kategorii je to o něco vyrovnanější. Jako univerzálnější se však ukázal BD Panasonic, především kvůli funkčním externím titulkům u DivX s kvalitní českou diakritikou.

front Denon

DVD přehrávač Denon DVD-1940

BD Panasonic sice ignoruje samostatně vypálené MPEG 1 a 2 soubory (VCD a SVCD), ale o to lépe si poradí s MPEG 4 formáty DivX 3, 4, 5, 6 a XviD. Zde se nelekne ničeho - B-Frames, Q-Pel, GMC včetně 3 Warp Points - a nezadrhne se ani u extrémně vysokého datového toku 6 000 kbit/s. WMV nepřehrál. Externí titulky podporuje jen v případě SUB a SRT, avšak odmění nás zobrazením až tří řádků, celkem padesáti znaků a především kvalitní českou diakritikou. Titulky jsou velké, v modrém transparentním poli, a proto skvěle čitelné. Zobrazení JPG fotografií hodnotíme jako perfektní, kvalitní a velmi rychlé.   

DVD Denon se MPEG 1 a 2 (VCD a SVCD) nijak nebránil a solidně obstál i s MPEG 4 formáty DivX 3, 4, 5, 6 a XviD. Zde se však nepoštěstilo u GMC, kde se obraz rozpadal již u 1 Warp Point. Datové toky do 4500 kbit/s bez potíží, u 6000 kbit/s se obraz zasekával. B-Frames a Q-Pel zpracoval bez potíží. Poněkud zásadní chybou je však skutečnost, že přehrávač odmítal zobrazit jakékoli externí titulky. Škoda. Fotky JPG zobrazuje perfektně.

Muzika komprimovaná a nekomprimovaná

Začněme dobrou zprávou. Hudební CD (CDDA) přehrají všechny testované přehrávače. A teď tu trochu pesimistickou: lepším zvukem se opět předvedly DVD přehrávače.

Na rozdíl od testů obrazových neprobíhal poslechový test přes HDMI rozhraní, ale analogovými výstupy. Přes HDMI se totiž zvukové rozdíly ukázaly jako zanedbatelné - mechaniky přečetly CD korektně a o zvuk se postaral D/A převodník AV zesilovače.

DO Panasonic

Dálkové ovladače Blu-ray přehrávačů ...

DO Denon

... se od "dálek" DVD přehrávačů příliš neliší.

Zvukovým premiantem se stal DVD přehrávač Denon. Ve srovnání s Blu-ray Panasonic je jeho zvukový projev vzdušnější, s lepší lokalizací prostoru. Obsahuje více nuancí a podrobností, je tonálně barevnější a tím i zábavnější, působí přirozeněji, bezprostředněji. Panasonic zahrál velmi dobře, oproti Denonu však s menším podílem detailů, s jednodušším tvrdším podáním a méně výraznými hloubkami.

Duel DVD Marantz a Blu-ray přehrávač Sony vynesl vavříny, trochu očekávaně, opět DVD přehrávači. BD Sony hraje velmi slušně, nicméně je patrné zjednodušení tónů a výrazová nesmělost. Například piáno zní stydlivěji, než jak je ve skutečnosti nahrané. Hloubky jsou výrazné, ale méně plastické, působí toporněji. Jinak si zvuk přehrávače nevysloužil mnoho kritiky, poslouchat jej lze. Avšak DVD Marantz je přeci jenom jiná káva. Na první poslech zřetelně plastičtější basy, větší mikrodynamika tónů, prostor a hloubka nahrávky. I v této kategorii zní při poslechu hudebního CD DVD přehrávač dospěleji než Blu-ray přehrávač.

Volba pro audiofily


Denon přehraje SACD a DVD-Audio

Denon získává body schopností přehrávat audiofilní nahrávky na SACD a DVD-Audio discích. Vzhledem ke konfiguraci výstupů samozřejmě jen ve dvoukanálovém režimu.

Vysvětlení, proč tomu tak je, zní poměrně jednoduše. Blu-ray přehrávač při stejné ceně obsahuje nákladnější optický systém s modrým laserem, podstatně výkonnější obvody pro dekódování a zpracování HD videa ... Zatímco u DVD přehrávače mohl být tento cenový rozdíl investován do kvalitnějších D/A převodníků.

Znovu však opakuji: v sestavách, kde bude AV receiver připojen k přehrávači digitálně (nejlépe prostřednictvím HDMI), nemá toto zjištění větší význam. Pro zvuk budou rozhodující převodníky v AV receiveru či zesilovači.

BD Sony komprimovanou hudbu nepřehrává.

DVD Marantz přehrál všechny MP3 soubory bez potíží, ID3 tagy zobrazuje i na displeji přehrávače (stejně jako CD TEXT). Všechny soubory na disku však seřadí za sebe (pořadí naštěstí nemíchá), což znesnadňuje orientaci. Muziku si však pustíte i bez zapnutí televizoru. WMA přehrál, bezztrátovou verzi Losless a chráněnou DRM však ne.  

DVD Denon si poradil s MP3 a WMA soubory, nezvládl jen bezztrátové WMA Losless a WMA s ochranou DRM. Při výběru listujete adresářovou strukturou, zobrazuje ID3 tagy. Přehraje také audiofilní formáty DVD-Audio a SACD.

BD Panasonic přehrál MP3 soubory bez potíží, ve stromové adresářové struktuře zobrazoval názvy souborů. WMA (ne bezztrátový, ne DRM) přehrál také.

Zapojení a obsluha

Vybavením konektory se Blu-ray přehrávače od současných DVD přehrávačů příliš neliší. Alfou i omegou je HDMI rozhraní, kterým proudí obraz ve vysokém rozlišení, i pokročilé zvukové prostorové formáty. Jeden velký rozdíl tu však je: na Blu-ray přehrávačích nenaleznete konektor SCART.

back Sony

Zadní panel BD přehrávače Sony: stereofonní i 5.1 analogový zvukový výstup, optický i elektrický digitální zvukový výstup, YUV komponentní obrazový výstup, kompozitní video a S-Video výstupy ... HDMI se schovalo mimo záběr.

back Marantz

Zadní panel DVD přehrávače Marantz: stereofonní analogový zvukový výstup, elektrický digitální zvukový výstup, YUV komponentní obrazový výstup, kompozitní video a S-Video výstupy, SCART, HDMI. Na čelním panelu má USB slot pro připojení flashové paměti.

back Panasonic

Zadní panel BD přehrávače Panasonic: stereofonní i 5.1 analogový zvukový výstup, optický i elektrický digitální zvukový výstup, YUV komponentní obrazový výstup, kompozitní video výstup, HDMI a LAN pro připojení počítačové sítě. Na čelním panelu má vstup čtečky SD (a SDHC) paměťových karet. Přehraje z nich muziku, fotografie nebo i AVCHD video z digitálních kamer.

back Denon

Zadní panel DVD přehrávače Denon: stereofonní i 5.1 analogový zvukový výstup, elektrický i optický digitální zvukový výstup, YUV komponentní obrazový výstup, kompozitní video a S-Video výstupy, SCART, HDMI.

Zapojení Blu-ray přehrávače není o nic složitější než instalace DVD přehrávače. Nutno však mít na paměti, že BD přehrávač připojíte plnohodnotně jen k HD-Ready nebo Full HD zobrazovači s konektorem HDMI nebo komponentním YUV (to je jediné analogové rozhraní, které dokáže přenést obraz ve vysokém rozlišení). Samozřejmě nouzově můžete připojit televizor i prostřednictvím S-Video rozhraní, ale pouze ve standardním, tedy SD rozlišení.

Obsluha není u BD přehrávače o nic náročnější než u DVD přehrávače. Rozdíly najdete jen při přehrávání Blu-ray disků s pokročilými funkcemi, jako pop-up menu (které můžete zobrazit kdykoli během přehrávání filmu), BonusView (zobrazení bonusů v průběhu filmu - například během kaskadérského kousku se můžete podívat, jak byl natáčen), nebo on-line interaktivním funkcím BD-Live (aktualizovaný bonusový obsah dostupný prostřednictvím přehrávače).

BD-Live menu

Příklad BD-Live menu přehrávaného disku na Blu-ray přehrávači Panasonic. Aktuálně probíhá stahování traileru filmu "Felon" v HD rozlišení z on-line databáze producenta.

Co si vyberete?

Pokud v nejbližší době neplánujete vykročit směrem k vysokému rozlišení a vaši filmotéku budou nadále doplňovat především filmy na DVD, pak zatím nemáte důvod ke koupi Blu-ray přehrávače. Chcete-li si však užívat filmů v maximální aktuálně dostupné kvalitě, i levnější Blu-ray přehrávače odvedou dobrou práci. Jejich výkony při přehrávání DVD a hudebních CD však nejsou optimální.

 Testovací referenční sestava:  kompletní přehled
 Set reprosoustav pro domácí kino  Elac série 240
 

Zbrusu nový high-endový set reprosoustav německého výrobce je osazen speciálními ručně vyráběnými výškovými JET měniči a reproduktory se sendvičovými Crystal membránami. Spolu s 300W subwooferem jsou ideální pro testování jak zvukových formátů s vysokým rozlišením, tak i komponentů pro domácí kino i stereofonní poslech prakticky všech cenových tříd. 
www.panter-praha.cz

 Multikanálový AV zesilovač  Pioneer SC-LX71
Naprosto nekompromisní AV zesilovač si poradí i s novými formáty DTS HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sedm 180W koncových zesilovačů s ICE Power technology přenese i ty největší dynamické špičky, zvukový projev byl doladěn v londýnských AIR Studios a je certifikován THX. Přizpůsobení místnosti i reprosoustavám zajistí devítipásmová MCACC kalibrace. 
www.basys.cz
 Plazmový televizor  Panasonic TH-42PZ700
 

Plazmový televizor s 42" Full HD panelem se vyznačuje dokonalým podáním černé barvy a jemnou gradací (4096 stupňů) a bohatostí (68 miliard) barev. Spolu s dostatkem přípojných míst, kombinací analogového i digitálního tuneru je ideální pro redakční testy ve vysokém i standardním rozlišení.
 www.panasonic.cz

 LCD televizor  Samsung LE40F71B
  Zástupce cenově dostupné třídy LCD televizorů má 40" Full HD panel s odezvou 8ms a dynamický kontrast 6000:1. Používáme ho pro testy zdrojů signálu s vysokým i standardním rozlišením, často je k němu prostřednictvím HDMI připojen počítač.
 www.samsung.cz
 Herní konzole / Blu-ray přehrávač  Sony PlayStation 3
 

Herní konzole s gigantickým grafickým a výpočetním výkonem devítijádrového procesoru IBM Cell slouží také jako výborný Blu-ray přehrávač s podporou multimediálního obsahu BD-Live. Žádná interaktivní funkce nových Blu-ray titulů nám tak nezůstane skryta.
 www.sony.cz

 Blu-ray přehrávač  Panasonic BMP- BD30
  Moderní Blu-ray přehrávač střední třídy používáme jako zdroj HD (až 1080p) i SD signálu pro testování televizorů a recenzujeme na něm nové BD tituly. Prostřednictvím HDMI 1.3 přehrává i moderní zvukové formáty Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS HD, DTS HD Master Audio a 7.1-channel PCM.
 Reprosoustavy (2.0 sestava)  Xavian XN-185II
 

Mezi milovníky špičkového zvuku vysoce ceněné reprosoustavy konstruktéra Roberto Barletty. Dvoupásmová bassreflexová ozvučnice je osazena elektroakustickými měniči Scan-Speak a vyniká čistým analytickým a zároveň muzikálním přenosem v celém frekvenčním spektru. Snadno s nimi poznáme přednosti i nedostatky nahrávek, přehrávačů i zesilovačů.
www.xavian.cz

 Sluchátka  Beyerdynamic DT-880
 

Polootevřená circumaurální sluchátka patřící ke kvalitativní špičce. Velice neutrální přednes nechá vyniknout zvukovému charakteru nahrávky i reprodukčního zařízení, frekvenční rozsah 5 - 35 000 Hz ocením u hudebních formátů s vysokým rozlišením.
www.horakelektro.cz

 Blu-ray vypalovací mechanika (USB)  LG BE-06
 

Externí počítačová mechanika si poradí se čtením Blu-ray i HD DVD disků a vypalováním Blu-ray médií. Potíže jí nečiní jednovrstvé 25GB i dvouvrstvé 50 GB jednorázové BD-R i přepisovatelné BD-RE disky. Testujeme s ní kompatibilitu nových filmových BD titulů se softwarovými přehrávači a zkoumáme možnosti zálohování a komprese filmových Blu-ray disků. 
www.lge.cz 

 Zvuková karta (eXpress Card)  Creative X-Fi Extreme Audio
 

Externí zvuková karta pro notebooky s X-Fi procesorem. Funkce X-Fi Crystaliter obnovuje detaily a hudební informace ztracené při kompresi, pomocí adaptéru lze získat i prostorový 7.1 zvuk - karta umí dekódovat Dolby Digital EX a DTS. Je výborná například na testy aktivních počítačových reprosestav, reprodukujeme s ní prostorový zvuk Blu-ray titulů. 
http://cz.europe.creative.com/

 Paměťové karty  Kingston
  Redakce má k dispozici flotilu paměťových karet Kingston - SD karty s kapacitami 2, 8 a 32 GB (Class 2, Class 4, Class 6), CF kartu s kapacitou 32 GB, MicroSD kartu s kapacitou 8 GB a USB stick DataTraveler Blackbox 8 GB s šifrováním obsahu. Používáme je především při testech fotoaparátů, videokamer a multimediálních přehrávačů.
 LCD televizor  Gogen 42F83TFT

42" zástupce levných LCD televizorů s Full HD panelem doplňuje naši sestavu zobrazovačů.
www.gogen.cz