Souboj dvou malých empétrojkových ´i´ - iAudio vs iRiver

  • 17
V dnešním duelu se utkají jedny z nejznámějších značek z oblasti MP3 přehrávačů. iAudio zastupuje flashový model G3 a barvy iRiveru hájí iFP 999. Každý má své trumfy v podobě barevného displeje nebo extra dlouhé výdrže. Který přehrávač je lepší, se dozvíte v článku.

Souputníci a zároveň velcí konkurenti iAudio a iRiver se utkali v tomto duelu. Soupeřit mezi sebou bude iAudio G3 a iRiver iFP 999. Pro netrpělivé čtenáře předesíláme, že souboj dvou nejznámějších „Íček“ v oblasti MP3 přehrávačů byl velmi vyrovnaný a vítěz rozhodně není jednoznačný. Na konec jsme se dokonce rozhodli souboj ani nebodovat, protože by skončil nerozhodně.

 

iAudio je menší a tenčí. iRiver má zase větší a barevný (260 000 barev) displej. iAudio napájí jedna tužková baterie, iRiver jede na vestavěný Li-ion akumulátorek. G3 podporuje Mass storage, před připojením iFP 999 je nutné nainstalovat speciální download manager. iAudio pořídíte za 8.290 Kč zatímco iRiver je o dobré 4.000 Kč dražší.

Přes tyto zjevné rozdíly mají oba přehrávače mnoho společného, včetně velmi podobného designu. Bezesporu se tato dvojka řadí mezi špičku v oblasti MP3 flash playerů. Oba jsou nástupci starších modelů. iRiver navazuje na řadu iFP 500. I když iAudio G3 nemá přímého předchůdce, jeho obslužný software doznal od dob iAudio 4 pouze pramalých změn a ovládání se prakticky neliší od iAudio U2. Oba přístroje se vyznačují komfortní obsluhou, velmi kvalitním zvukem s rozsáhlými možnostmi ekvalizačních úprav, přehlednou navigací, velmi dlouhou výdrží baterie a multifunkčností.

Oproti běžným přehrávačům nabízejí například časové nahrávání z vestavěného rádia, prohlížení textových souborů (TXT) a iRiver navíc umožňuje i prohlížení fotografií a obrázků (bohužel zatím pouze ve formátu BMP). Oba přehrávače mají upgradovatelný firmware. Rozhodnout se, který je ten pravý pro uskladnění právě vašich nahrávek, vám pomohou následující řádky.

Provedení, design, ovládání, displej, atd...

Na ovládnutí iAudio vám postačí tři tlačítka a ovládací kříž. U iRiveru naleznete o jedno tlačítko více. To slouží k přepínání mezi normálním a 3D ekvalizerem. Pokud vlastníte některý z výrobků iRiver nebo iAudio, nepřekvapí vás ani vzhled menu či navigace. Oba přehrávače zobrazují stromovou strukturu adresářů a vyhledání požadovaného alba je tak dílem okamžiku. Jak G3, tak iFP 999 při ovládání kombinují dlouhé a krátké stisky tlačítek, což může nezkušenému uživateli dělat zpočátku trochu problémy. Zatímco iRiver je vyroben převážně z odolné hořčíkové slitiny, iAudio je z plastu.

 

Displej u iAudio je klasický, plně grafický, modře podsvícený s rozlišením 128 x 64 obr. bodů. Výrobce nabízí na svých stránkách ke stažení nejrůznější animovaná loga, která se přehrají vždy po zapnutí přístroje. Informace na displeji jsou přehledně rozmístěny, fonty jsou dostatečně velké a dobře čitelné. Z technických údajů nechybí žádný z těch podstatných: audio bitrate, nastavený ekvalizer a případně zvolené zvukové úpravy (BBE, MP Enhance apod), stav baterie atd. V horní části se zobrazuje datum a aktuální čas nebo jméno interpreta.

  
 

iRiver nabízí LTPS (Low Temperature Poly Silicon) LCD displej se schopností zobrazit 260.000 barev. Podobným, ne-li totožným zobrazovačem byl vybaven již model iFP 1090 s fotoaparátem (recenzi a fotografie naleznete - zde). Na barevný displej je pochopitelně hezčí pohled než na monochromatický, ale čtyři tisíce navíc bychom asi za něj nedali.

iRiver již tradičně podporuje češtinu v názvech skladeb, a tak se můžete kochat oháčkovanými písmeny i v ID3 tazích. iAudio naproti tomu zobrazuje místo písmen s diakritikou nesmyslné znaky. Při přehrávání nechybí na displeji žádná z důležitých stavových informací. Celkově je jejich rozložení vyřešeno lépe než u iAudio. Čas je na displeji neustále, a tak nezabírá místo pro název alba nebo jméno interpreta.

 

Rozměry a hmotnost:

iAudio G3 - 64 x 45 x 17,10 mm, 36 g bez baterie
iRiver iFP 999 - 64 x 51 x 20 mm, 62 g včetně baterie

Přehrávání a zvuk

Kvalitní zvuk je pravděpodobně hlavním měřítkem při koupi přehrávače. V našich recenzích se většinou setkáváte pouze s kvalitními výrobky, které disponují i kvalitním zvukem. iAudio i iRiver patří v této kategorii ke špičce. Pravověrné audiofily neuspokojí, ale náročnější hudební příznivce nezklame ani jeden přístroj.

  

iAudio nabízí svou tradiční paletu zvukových úprav v podobě BBE a MP Enhance pro vylepšení komprimované nahrávky, Mach3Bass pro zvýraznění basů a 3D surround pro vytvoření prostorového zvuku (více naleznete v recenzi na iAudio 4 - zde). Kromě toho je k dispozici pět přednastavených ekvalizačních křivek a jedna libovolně upravitelná (rozsah -28 dB až + 28 dB, 62-250-1k-4k-16 Hz).

iRiver u většiny svých novinek vyrukoval s Xtreme EQ -  pětipásmovým libovolně nastavitelným ekvalizerem (rozsah -15 dB až + 15dB, 50-200-1k-3k-14k Hz). Funkci DBE (Dynamic Bass Enhancement) k jemné regulaci hlubokých a středních tónů, lze použít pouze v kombinaci s Xtreme 3D ekvalizerem. iRiver má navíc chytrou funkci s názvem EQ limit, která zabrání zkreslení zvuku způsobenému například nadmírou basů. U iAudio tato funkce bohužel chybí. Stejně jako G3 má i iFP možnost volby 3D efektu jehož účinnost je možné regulovat v několika krocích.

  

Do obou přehrávačů jsme nahráli několik testovacích skladeb ve vyšší kvalitě (192 kbps, 44 kHz). Zvukový test jsme prováděli s referenčními sluchátky KOSS Porta Pro. Při normálním nastavení uživatelského ekvalizeru na křivku typu ROCK byly výsledky srovnatelné. Pouze zvuk u iAudio byl více obtěžkán basy, které někdy až obtěžovaly. Pomohlo jejich výrazné snížení na -2 dB, ale pak byl projev o poznání plošší.  3D ekvalizér podle nás nevedl ani v jednom případě k ideálním výsledkům.

V tomto kole by zvítězil iRiver, který je na tom zvukově o něco lépe než výborné iAudio.

  • Podporované formáty:

iAudio G3 - MP3 ( 8 - 320 kbps, 8 -48 kHz, VBR), WMA (20 -192 kbps), WMA7, WMA9, WMA9 Pro, OGG do kvality Q8  

iRiver iFP 999 - MP3  ( 8 - 320 kbps, 8 -48 kHz, VBR), WMA, ASF, OGG, BMP

 

Extra funkce

  • FM tuner - časové nahrávání

iRiver i iAudio jsou vybaveny funkcí autoscan pro automatické vyhledání a uložení do paměti. G3 má 24 volných pozic iFP 999 pouze 20. Automatické lazení fungovalo u iAudio o poznání lépe. Naprostou většinu pozic obsadily stanice s čistým příjmem.

U obou přehrávačů lze nastavit čas a rozhlasovou stanici, kterou přístroj posléze zaznamená.

  

iRiver nahraje vybrané rozhlasové vysílání v délce 10 - 240 minut (nastavitelné po 10 minutách). Vzorkovací frekvenci nahrávky lze nastavit v rozmezí 11,025 kHz až 44,1 kHz, bitrate 16 kbps až 320 kbps.

iAudio vytvoří záznam v délce 10 - 180 minut nebo nahrává do zaplnění paměti. (nastavitelné po 10 minutách). Vzorkovací frekvenci nelze nastavit, zato bitrate ano v rozsahu 96 - 128 kbps.

Test v tomto kole dopadl lépe pro iRiver. Jím pořízená nahrávka měla při stejném bitrate k originálu o poznání blíže.

  • Diktafon

Oba přehrávač umožňují aktivaci záznamu hlasem a oba jako diktafon fungují velmi spolehlivě. iRiver nabízí větší rozsahu při nastavovaní výsledné kvality záznamu 8 - 160 kbps, 11 - 44,1 kHz. iAudio umožňuje pouze regulaci bitrate v rozsahu 96 - 128 kbps.

Ačkoliv dosažené výsledky jsou srovantelné, zvítězil by opět iRiver protože s ním lze vytvořit nahrávky nižší kvality a tím i menšího objemu.

  • Line-in nahrávání

Opět oba přehrávače nabízí podobný komfort. Nastavitelnou hlasitost vstupu a automatické rozsekání nahrávky na jednotlivé skladby podle originálu. iRiver však opět vítězí jak v kvalitě nahrávky tak i v možnostech nastavení 11 - 44,1 kHz, 16 - 320 kbps (iAudio pouze 96 - 128 kbps). Navíc nahrávka u iAudio je bohužel mírně znečištěna sykavým zvukem (podbný problém mělo i iAudio U2 i 4).

  • Budík, hodiny....

Tyto funkce ocení každý cestovatel a spáč. iRiver vás vzbudí pípáním i bez sluchátek. iAudio nabízí buzení rozhlasem nebo hudbou, k tomu však sluchátka potřebujete.

Baterie a jejich výdrž

iAudio napájí jedna tužková baterie a iRiver vestavěný Li-ion akumulátorek. Oba přehrávače dokáží hrát s plně nabitými zdroji něco přes 30 hodin. Při přehrávání formátu OGG nebo při vyšší hlasitosti je to samozřejmě přiměřeně méně. Naměřené hodnoty byly získány při poloviční hlasitosti a ekvalizéru ROCK.

 

iAudio má tu výhodu/nevýhodu, že jej nelze nabít přes USB jako iRiver, ale za to umožňuje jednoduchou výměnu baterie.   V redakci bychom dali přednost iAudio, protože i ten nejlepší akumulátorek se časem opotřebuje a jeho výdrž rapidně klesne. U iAudio něco takového nehrozí. Akumulátor lze samozřejmě v servisu iRiveru nechat vyměnit.

Komunikace s PC

iAudio zde jasně vítězí. nejen, že nepotřebuje žádný specializovaný download manager (iRiver nepodporuje Mass storage) a po připojení k PC se hlásí jako výměnný disk, ale navíc dokáže i rychleji absorbovat data. Podpora Mass storage se podle zkušeností s ostatními výrobky iRiveru do půl roku objeví v podobě nového firmware.

 

  • Naměřená přenosová rychlost:

iAudio G3 - 100 MB za 42 sekund
iRiver iFP 999 - 100 MB za 1 minutu 5 sekund


Který koupit a proč?

Oba přehrávače si nás získaly dlouhou výdrží baterie, komfortním ovládáním a dobrým zvukem. iRiver nabízí navíc prohlížení obrázků a má i lepší zvuk i nahrávky. iAudio je zase podstatně levnější a kromě barevného displeje nabízí to samé co iRiver a iRiver navíc nepodporuje Mass storage.

 


iAudio G3 s 1 GB paměti stojí 8.290 Kč. (256 MB - 5.090 Kč, 512 MB - 6.490 Kč)
iRiver iFP 999 s 1 GB paměti stojí 12.150 Kč (256 MB - 7.600 Kč, 512 MB - 10.330 Kč)

Další informace o testovaných výrobcích naleznete:

O iAudio G3 jsme již psali v tomto preview.
Stránky dovozce - iAudio G3 - zde
iStránky výrobce - River iFP 999 - zde

K testu zapůjčily společnosti Fast a Bell Technology.