Souboj nových prohlížečů: Google Chrome nejrychlejší, Firefox vyhrává díky doplňkům

  1:30
Srovnali jsme nejnovější verze internetových prohlížečů. Šest browserů, šest pohledů. Google Chrome překvapil rychlostí, Opera dominuje svou konfigurovatelností, Internet Explorer potěšil, Firefox se ale stále zdá být nejuniverzálnější alternativou. Ovšem ne pro každého.

Souboj prohlížečů přinesl překvapení | foto: montáž Petr Knopp, iDNES.cz

Porovnávat prohlížeče je úloha nevděčná. Snad každý prohlížeč má své zarputilé obránce i odpůrce, a protože jde o tak univerzální nástroj, těžko se hledají objektivní kritéria. Proto vám kromě objektivních faktů přinášíme také šest různých pohledů na to, který prohlížeč je ten nejlepší, k čemu a pro koho.


Výsledky pro nedočkavé

Subjektivní hodnocení redakce Technet.cz

(uvádíme vždy tři vítěze, od zlata k bronzu)

Nejuniverzálnější prohlížeče: Firefox, Opera, Internet Explorer

Nejrychlejší prohlížeče:  Google Chrome, Firefox, Opera a Safari

Prohlížeč pro experty a nadšence: Opera, Firefox nebo Flock, Google Chrome

Prohlížeč pro běžné použití: Firefox, Internet Explorer, Google Chrome

Jde o výrazně zjednodušené shrnutí a skutečně doporučujeme, abyste si přečetli podrobné hodnocení prohlížečů.

Úvod

Stejně, jako se od roku 1990 změnil způsob používání počítače, prošel radikální proměnou i internetový prohlížeč. Nic jiného mu nezbylo. Z původně nepatrné služby WWW se rozvinul dnešní Web - pavučina, na které je miliarda lidí a stovky miliard stránek, obrázků, videí a také tisíce aplikaci. To vše vám musí prohlížeč jako číšník přinést na stříbrném tácu. Nejen to. Chceme po něm, aby si pamatoval, co nám chutná, co jsme si objednali včera, dokonce po něm chceme, aby nám doporučil nějaké novinky. To vše rychle, elegantně, zdarma a pokud možno tak, abychom jej ani nevnímali.

Testované prohlížeče:

Do našeho testu jsme zařadili známé prohlížeče pro Windows v jejich nejnovějších verzích.

Verze jsou to nejnovější, co nabízely vývojové týmy veřejně ke stažení k datu 20. září 2008.

Prohlížeče a koš

Který prohlížeč skončí v koši?


Naši recenzenti

Procházení internetu je činnost natolik běžná a rozšířená, že podle našeho názoru neexistuje ideální prohlížeč pro všechny. Proto jsme zvolili poněkud nestandardní test a přizvali na pomoc šestici imaginárních recenzentů.

Adam - IT profík. Na počítači tráví veškerý čas v práci a značnou část volna. Využívá naplno možnosti prohlížeče, zná klávesové zkratky a rád experimentuje s novými technologiemi, pokud mu to čas dovolí. Má rád, když si může věci nastavit podle svého.

Blanka - manažerka. Na internetu tráví velkou část pracovní doby, převážně hledáním konkrétních informací, čtením zpravodajství a údržbou firemních stránek. Nemá čas učit se nové věci a experimentovat, má ráda přímočarou a rychlou cestu.

Cyril - důchodce. Na internetu je snaživým nováčkem a objevuje jeho možnosti. Je ochoten se učit, ovšem svým tempem. Používá především e-mail a vyhledávání zajímavostí ke svým koníčkům.

Denisa - studentka. Počítač je pro ní přirozeným nástrojem pro učení i zábavu. Využívá e-mail, chat, sociální sítě, vyhledává informace, stahuje materiály, sleduje videa, nakupuje a plánuje. Nevadí jí učit se nové věci, pokud ví, že jí k něčemu budou, nemá ráda, když se počítač chová nezvykle.

Emil - občasný čtenář. Využívá internet ke čtení e-mailu (v práci i doma) a má své oblíbené servery a adresy, které zná zpaměti. Ani jej nenapadlo, že by mohl v prohlížeči využít něco víc než tlačítko Zpět. Netráví na internetu hodiny času, není to pro něj důležité ani užitečné.

Filip - nadšenec. Na webu tráví pravděpodobně víc času, než je zdrávo. Své prohlížeče (pochopitelně, že jich má více) si hýčká a ladí. Využívá všechny staré i nové Web 2.0 sítě, bloguje, flickruje, twittruje, digguje, linkuje, uploaduje, downloaduje, bez nadsázky žije on-line. Nadšeně testuje nové služby a rychle se naučí jich využívat. Jen občas nechápe, proč je už dávno nevyužívají taky Emil, Denisa, Cyril, Blanka nebo Adam...

Internet Explorer

Stále celosvětově nejpoužívanější prohlížeč z dílny Microsoftu to v posledních letech neměl lehké. A bezpečnostní problémy páté a šesté verze nejsou to jediné, co mu zhoršilo pověst. Konkurence v podobě nových prohlížečů, které začaly pomalu ukrajovat z jeho koláče, ale evidentně donutily Microsoft k razantní inovaci prohlížeče. Sedmá verze dohnala ty nejokatější rozdíly. Osmá verze přinesla mnohá vylepšení, kterým jsme se věnovali v samostatné recenzi a rozhovoru s vývojáři.

Explorer dohnal Firefox v použitelnosti základního rozhraní a panelové prohlížení funguje přesně tak, jak má. Microsoft přišel také s pěkným konceptem VisualSearch a WebSlices. Příjemnou novinkou je běh panelů v samostatných procesech, takže náhlý kolaps stránky nezpůsobí pád celého prohlížeče.

Čtyři naši recenzenti používají Internet Explorer jako jeden z prohlížečů nebo hlavní prohlížeč. Cyril používá Firefox, protože jej s ním učil jeho vnuk. Adam je také příznivcem Firefoxu a do Exploreru jde pouze "v nejhorším," jak říká.

Přestože Adama nový prohlížeč příjemně překvapil po všech stránkách, nehodlá zatím z Exploreru udělat svůj hlavní prohlížeč: "Svůj Firefox jsem si vyladil k dokonalosti. Tolik plug-inů od komunity Explorer nemá a hned tak mít nebude." Blance na plug-inech nezáleží a novou verzi prohlížeče si chválí: "Líbí se mi ty obarvené záložky (čímž asi myslí panely, pozn. redakce), prostě si rozklikám prostředním tlačítkem odkazy do nových záložek, a když jsem s jedním úkolem hotová, všechny je najednou zavřu."

IE8 beta 2: barevné taby



Cyril prý nevidí mezi novým Explorerem a Firefoxem žádný podstatný rozdíl, všechno podle něj funguje stejně. Ani studentka Denisa neměla větší výhrady, uvidí: "Prý je stabilnější a bezpečnější, ale počkám na doporučení od známých. To, co používám, funguje bez problémů." Emil, nenáročný to uživatel, si nevšiml žádných změn oproti Internet Exploreru 7, který používá nyní, ale i on by mohl mít z nové verze užitek díky vylepšeným bezpečnostním funkcím.

A konečně Filip, který už má IE8b2 nainstalovanou nějakou dobu, byl nadšen z konceptu VisualSearch: "V jednom kuse používám Wikipedii a VisualSearch fakt urychlí vyhledávání. Taky se mi líbí oddělení procesů těch panelů, nevěřili byste, kolikrát jsem takhle přišel o rozepsaný post jenom kvůli nějakému pitomému scriptu na úplně jiné stránce." Také Filipovi vadí nedostatek plug-inů, Internet Exploreru ale dá šanci: "Neříkám jako hlavní prohlížeč, ale rozhodně už to není outsider. Uvidím, jak na tom bude s rychlosti a integrací mých oblíbených služeb. Jste na Twitteru? Tam jsem teď odkazoval na jednu novou, koukněte na to, až budete mít čas..."

IE8 beta 2: Visual Search eBay



Firefox

Nejznámější alternativní prohlížeč, který je od června k dispozici již ve třetí verzi, si získal od roku 2004 pověst bezpečného a univerzálního prohlížeče. Celosvětově má na poli přibližně pětinový, tj. po Exploreru druhý největší, podíl. Oblíbený je zejména pro velké množství rozšíření (plug-inů, extenzí). Je k dispozici pro Windows, Linux i Mac. Jde o open-sourcový projekt, který spravuje skupina Mozilla.

Firefox - víceúčelový adresní řádek

Firefox - víceúčelový adresní řádek.

Mozilla Firefox je pověstný svou rychlostí a relativní bezpečností, ačkoli čím používanější je, tím více si musí dávat pozor na bezpečnostní díry. Kromě panelového procházení a integrovaného vyhledávání nabízí trojkový Firefox vícefunkční adresní řádek, session manager, kontrolu pravopisu a vylepšené zacházení s oblíbenými položkami.

Hlavní plus Firefoxu ovšem tkví v obrovském množství plug-inů (tedy rozšíření funkčnosti programu pomocí "zásuvných modulů" od třetích stran), které jeho použitelnost zvyšují a umožňují uživatelům proměnit jej takřka k nepoznání. Oblíbená jsou například rozšíření Tab Mix Plus, přinášející vylepšené zacházení s panely, delicious pro správu a tagování on-line záložek nebo All-in-One Sidebar pro obohacení funkčnosti a sjednocení vzhledu a ovládání záložek, historie apod. Doplňkům jsme věnovali několik samostatných článků.

Prakticky všichni naši recenzenti Firefox znali a obvykle vůči němu neměli výhrady. Adam zopakoval svou chválu plug-inů a dodal, že Firefox používá už několik let a je to pro něj téměř srdeční záležitost: "Jenom někdy žere trochu moc paměti, ale to se teď snad s poslední verzí zlepšilo..." Při odlaďování aplikací také používal kromě specializovaných plug-inů i integrovaný DOM Inspector, který dříve v jiných prohlížečích nebyl.

Blanka Firefox používá na svém osobním počítači, v práci kromě něj pracuje s Internet Explorerem. "Od té doby, co jsem se naučila pracovat s těmi kartami (opět myslí panely), se moje práce na internetu hodně zrychlila."

Firefox - nové přepínání mezi panely (v Minefield)

Firefox - nové přepínání mezi panely (v Minefield).

Cyril sice panelové prohlížení nepoužívá, ale to mu zatím nevadí. "Když mi to někdo vysvětlí, tak to zkusím. Zatím jsem rád, že si umím najít, co potřebuju." Nevyužívá žádné plug-iny a vlastně mu ani nezáleží na tom, že je to Firefox. To Denisa už si na panelové prohlížení zvykla a i ostych z plug-inů překonala: "Využívám plug-in pro kontrolu nových mailových zpráv. Do školy se mi taky hodí zotero, umožňuje snadno vytvářet citace z jednotlivých stránek a on-line zdrojů."

Emil experimentoval s několika plug-iny, třeba Adblock nebo IEtab, díky nimž si urychlil a usnadnil prohlížení webu. Nový adresní řádek nevyužívá, protože téměř vše vyhledává přes vyhledávácí políčko svojí domovské stránky.

A Filip? Počet plug-inů, které má nainstalované, přesahuje možnost našeho článku. "Prakticky každá on-line služba má vlastní plug-in, a když ne, někdo ho dřív nebo později vytvoří. Twitter, del.icio.us, Facebook, Flickr, všechno... Líbí se mi, že si ve Firefoxu můžu nastavit úplně všechno podle svého. Když mi náhodou nestačí normální dialog pro nastavení, skočím na stránku about:config." Testoval by nejradši vždy ty nejnovější verze prohlížeče, ale právě počet plug-inů jej v tom trochu svazuje: "Při upgradu se vždycky děsím, kolik plug-inů mi přestane fungovat. V létě jsem kvůli tomu musel počkat, než jsem přešel na trojku (verzi 3.0). Teď už je naštěstí většina plug-inů k dispozici i pro novou verzi."


Google Chrome

Nejnovějším závodníkem na poli internetových prohlížečů je Google Chrome. Je to první betaverze a oproti ostatním prohlížečům je skutečně ještě v plenkách. Vždyť je na světě teprve dva týdny. Přesto se mu povedlo vzbudit pořádný rozruch, zejména proto, že jde o prohlížeč od dominantního poskytovatele webových služeb.

Google Chrome

Google Chrome.

Více o Google Chrome:

Google Chrome je založen na opensourcovém enginu WebKit a využívá nový JavaScript engine V8. Pro uživatele je spíše než to pod kapotou zajímavější, co Google nabízí oproti ostatním browserům. Nový prohlížeč ostatně nestaví na zelené louce, ale na pečlivém pozorování uživatelských zvyku i konkurenčních prohlížečů. Od IE si vypůjčil zvýraznění domény v adrese, od Firefoxu inteligentní adresní řádek, od Safari privátní mód. K tomu přidal snadnou práci s historií, integrované vyhledávání a skutečně velice odlehčený vzhled. Subjektivně jde o "nejlehčí" prohlížeč, kde nenajdete opravdu nic navíc, ale přesto je plný propracovaných detailů. A navíc je opravdu rychlý. 

Prohlížeč je zatím na začátku své cesty a k dokonalosti mu chybí mnoho věci. Adam i Filip v něm postrádají možnost doinstalovat přídavné plug-iny, těch je zatím pouze šest a starají se hlavně o zobrazení a přehrávání multimédií (Flash, Silverlight apod.) Přesto dokázal Chrome naše pokročilejší recenzenty zaujmout.

"Ladit stránku v Chrome, to je ráj!" libuje si Adam, který se denně hrabě ve střevech webových stránek a kterému vestavěný DOM inspector usnadňuje orientaci ve struktuře stránky. "Ten výpis všech vlastností a to zobrazení prvků přímo ve stránce jsou luxusní. Chrome není můj hlavní prohlížeč, to je ještě moc brzy, ale je to paráda."

Google Chrome - vývojář

Google Chrome - vývojář.

Filipovi se zase líbí "všemocný" adresní řádek a možnost rychlého vyhledávání skrze vlastní, definované vyhledávače. "Já vím, že to umí i ostatní prohlížeče, jen se mi zkrátka líbí, jak elegantně to Chrome řeší. Nebo taková maličkost, jako vyhledávání textu ve stránce: vpravo na posuvníku se objeví proužky v místech, kde je daný výraz ve stránce nalezen. Skvělé pro prohledávání dlouhých dokumentů."

Na to, že jde o prohlížeč od Google, zde najdeme malé až žádné provázání se službami Google. Dokonce i výchozí vyhledávač můžeme hned při prvním spuštění změnit. Dá se čekat, že integrace dalších služeb přibude.

"Doufám, je to spolu se Safari jediný prohlížeč, ve kterém nemůžu využívat integrované služby pro správu záložek. A taky nemá pořádný session manager, nechápu proč," povzdechl si Filip. "Ale zase je pěkná ta možnost vytvořit si zástupce nějaké konkrétní stránky na ploše. Třeba Gmail se tak chová vlastně jako desktopová aplikace, běží hezky odděleně a nemusím jej hledat v ostatních tabech (myslí tím panely). Zní to možná zbytečně, ale je to praktické."

S tím souhlasí i manažerka Blanka, která jinak mnoho nových aplikaci nezkouší. "Doporučili mi to jako druhý prohlížeč, abych mohla pracovat s klientovým Google Accountem a neodhlašovat se z toho svého. Nevyužívám žádné funkce Chrome, tak je dobře, že mi to ani žádné nenabízí."

Paradoxně může být právě tento nedostatek do očí bijících funkcí výhodou, prohlížeč nezaclání stránkám, počítá s tím, že uživatelé využívají webové aplikace. Proto by se možná hodil i Cyrilovi, pokud mu jej jeho vnuk nainstaluje, nemusel by se starat o žádné plug-iny a další věci. Denise se prohližeč líbil, ale zůstane u osvědčeného, nemusí zkoušet všechno, co se objeví. Největší radost tak z prohlížeče mohou mít profesionálové a nadšenci, nebo naopak úplní laici. "A kde vázne ta verze pro Linux?" ptal se Adam.



Safari

Původně byl prohlížeč od firmy Apple určen pouze pro operační systém téže firmy. Loni se ale překvapivě objevila zpráva o příchodu Safari na Windows. Safari je, stejně jako Chrome, postaven na renderovacím jádru Webkit, a tak exceluje rychlým vykreslováním stránek.

Safari

Safari nabízí všechny obvyklé funkce moderního prohlížeče a přidává k tomu "jablíčkovský" design. "Když jsem studovala v USA, pracovala jsem hodně na Macintoshi, takže ten vzhled se mi líbí. Kvůli vzhledu ho používat nebudu." Filip zvažoval Safari kvůli jeho rychlosti. "Teď dám ale asi přednost Chrome, ten má stejně jádro. Safari si ale asi nechám nainstalované." Proč, to říct nedokázal.

Safari - nastavení


Flock

Prohlížeč určený internetovým nadšencům, tak by se dal charakterizovat Flock, postavený stejně jako Firefox na jádře Gecko. A na první pohled také jako Firefox působí. "Jako Firefox se spoustou tlačítek, která mi k ničemu nejsou," řeknete si možná spolu s Adamem a Flock navždy zmizí z vašeho disku. Jenom Filip měl dost trpělivosti, aby si s Flockem chvíli hrál. Stačilo dvacet minut, aby poznal, že Flock je prohlížeč pro něj jako dělaný.

Možná ne jen jako. Těžko si představit lepšího uživatele Flocku, než je Filip. Flock kombinuje všechny výhody Firefoxu a navíc do sebe integruje takřka všechny sociální a mediální sítě, na které si vzpomenete. Nemusíte tedy pro každou z nich instalovat plug-in, a přesto můžete v reálném čase sledovat aktivitu vašich on-line přátel v postranním panelu a snadno s nimi sdílet texty, odkazy, obrázky a videa.

Flock nabízí také vylepšenou podporu RSS a sledování on-line multimédií. "Chvilku potrvá, než se s tím sžiju, ale už teď se mi ten prohlížeč opravdu líbí. Hlavně to, že má všechny výhody Firefoxu a navíc má na mysli potřeby běžných uživatelů internetu." Patří se ovšem dodat, že běžný uživatel internetu podle Filipa je spíše občan
Lidové republiky Internet, sdílející svůj život v reálném čase s ostatními pomoci Twitteru, Pownce, YouTube a Diggu.

A má Flock šanci i u ostatních? Možná u Denisy, pokud ji Filip přemluví. Denisa sice jenom facebookuje, twittruje a gmailuje, ale mohly by se jí líbit webklipy - postranní panel, do kterého si můžete přetáhnout část stránky, a Flock si zapamatuje čas i zdroj pro pozdější použití. Jinak je Flock skutečně spíše pro specifický okruh uživatelů.

Flock - služby


Flock


Opera

Norský proprietální prohlížeč prosazující otevřené standardy se v poslední době proslavil nejen stížnostmi na Microsoft, ale také skvělými mobilními browsery Opera Mobile a Opera Mini. Ani desktopový prohlížeč Opera nezaostává - nabízí asi všechno, co může od prohlížeče zkušený uživatel očekávat. To vše je podpořeno svižným renderovacím jádrem Presto. Opera tak vždy patřila k nejrychlejším prohlížečům na trhu. V minulosti se prodávala, v současné době je zcela zdarma.

Opera

Šéf Opery nám na jaře v rozhovoru připomněl, že jejich prohlížeč vždy stál v čele inovací: Opera jako první představila panelové prohlížení (konkrétně MDI) a také jako první prošla testem Acid2. Doby, kdy v Opeře nešla zobrazit značná část stránek, už jsou dávno pryč, i když stále se několik takových najde. Opera patří k nejlépe konfigurovatelným prohlížečům v testu a v možnosti nastavení klávesových zkratek nemá konkurenci. Integruje do sebe kromě RSS čtečky také výkonného e-mailového klienta a možnost stahovat a sdílet torrenty.

"Opera mi nabízí největší kontrolu nad tím, co a jak prohlížím," pochvaluje si Adam bohaté možnosti rychlého nastavení zobrazení stránek, vypínání a zapínání stylů, blokování stránek, cookies apod. "V žádném jiném prohlížeči se mi ještě nestalo, aby nabízel víc klávesových zkratek, než dokážu využít," podotýká Filip. "Při práci na notebooku ani nemusím sahat na touchpad. Zmáčknu čárku a prohledávám odkazy na stránce, zmáčknu tečku a prohledávám veškerý text..."

Opera nastavení

Blanka a Denisa byly k prohlížeči skeptičtější: "Nevidím v tom žádnou výhodu, ty nabídky mi přijdou zbytečně složité. Klávesové zkratky? Těch znám jenom pár, víc bych jich asi nevyužila," přemýšlí Denisa. "Prý tam nefungují všechny stránky. Ano, vypadá to rychle, ale nevím, co by mi to přineslo za výhody."

"Výhodou je pro mne hlavně pohodlné vyhledávání," přispěchal bez zeptání s odpovědí Filip. "Nadefinoval jsem si různé zkratky pro různá vyhledávání, třeba gg pro Google nebo wp pro Wikipedii. Teď zmáčknu jenom Ctrl+T, napíšu wp Prague a už tam mám stránku o Praze na Wikipedii. A to nemluvím o hlasovém ovládání a ovládání gesty myší..."

Adam si zase pochválil stabilitu: "Někdy, když něco hledám, si postupně pootvírám třeba i stovku tabů (panelů). Opera zvládá práci s nimi asi nejlépe že všech prohlížečů. Je taky hodně rychlá při práci s historií, dobře zachází s cache." Díky Session manageru se pak může Adam k záložkám vrátit třeba i po několika dnech.

Cyril, který klávesové zkratky nevyužívá a prohlížeč ovládá myší, asi u Opery nezakotví. Vlastně, podobně, jako Emil, by se k ní, nebýt našeho testu, nejspíše ani nedostal.

Srovnání prohlížečů - grafy

Co by to bylo za test prohlížečů, kdyby se v něm neobjevily nějaké ty pěkné grafy? Přestože si myslíme, že použitelnost a subjektivní pocit je u prohlížeče přinejmenším stejně důležitý, udělali jsme i několik měření.

Měření proběhla opakovaně (dva až čtyři pokusy) a uváděn je aritmetický průměr všech měření. Použili jsme notebook Acer Aspire 5530 s dvoujádrovým procesorem, 2 GB operační paměti a rychlým diskem. Všechno včetně OS bylo čerstvě nainstalováno jen pro tento test, náročnější služby běžící na pozadí jsme povypínali. 

Jak rychle se prohlížeč spustí?

Nejlepší výsledky vykazoval hned od začátku Google Chrome, který nás svou rychlostí nepřestával udivovat. Celkově si ale všechny prohlížeče vedly velice dobře. Delší načítání Flocku oproti čistému Firefoxu je asi způsobeno velkým množstvím panelů, které se "přednačítají". S přidáním plug-inů může čas spouštění Firefoxu stoupnout až trojnásobně.

Graf - čas (druhého) spuštění prohlížeče

Internet Exploreru nepomohl k lepšímu umístění ani fakt, že jeho renderovací jádro je již načteno v rámci operačního systému. Celkově se ale u všech prohlížečů jednalo o příjemné časy.

Další měření proběhla na autorově počítači s Windows Vista s C2D 2 Ghz a 4 GB RAM. Zde už nejde o čistou instalaci, ale o "vyladěné" prohlížeče.

Práce s operační pamětí

Ihned po spuštění zabírá nejvíce operační paměti Flock, jistě díky mnoha integrovaným doplňkům, a to dokonce bez jakýchkoli otevřených panelů. Nejúspornější je Chrome. Opera vykazovala při jednom z měření hodnotu až 90 MB, proč, to nevíme, při dalších měřeních se již ustálila na 28 MB. Nízká hodnota u Exploreru může ukazovat i na velkou integraci tohoto prohlížeče do systému Windows.

Graf - využitá RAM (prázdný prohlížeč) - opraveno



Je dobré si uvědomit, že nízká hodnota neznamená nutně lepší hodnotu. Od toho konečně operační paměť je, aby se využívala. Teprve podle toho, jak ji program využije, bude mít vliv na jeho rychlost a také na stabilitu a výkon celého systému.

Pro zátěžový test jsme v každém prohlížeči (postupně) otevřeli vedle sebe těchto 35 stránek:

  • 21 stránek z Technet.cz (titulní stranu a 20 posledních článků)
  • Gmail schránku
  • 11 stránek z Wikipedia.org (titulní stránky 11 jazykových mutací)
  • YouTube.com (přehrávání videa)

Mimochodem, přestože jsme neměřili rychlost otvírání (internet je poněkud proměnlivý), nešlo si nevšimnout, že Chrome, Opera a Firefox si s množstvím panelů poradily o něco lépe než zbytek. Počkali jsme, až se všechny stránky načtou, a pak jsme se podívali, kolik zabírá proces prohlížeče v RAM.

Graf - využitá RAM (35 panelů) - opraveno



Pochvalu si zaslouží Firefox, který měl v minulosti právě s touto oblastí nemalé problémy. Nightly build (Minefield) se lišil asi o deset procent od oficiální verze směrem dolů. Google Chrome běží v několika oddělených procesech, v grafu je jejich součet (děkuji pozorným čtenářům za opravu). I tak dosahuje nejlepší nebo jedné z nejlepších hodnot (využití paměti fluktuovalo při načítání videa, stejně jako u ostatních prohlížečů jsem dal čas na to, aby se hodnota ustálila). Pokud bychom započítali i flash plug-in, dostal by se Chrome na třetí místo. Google Chrome umožňuje měření využití paměti přímo z prohlížeče (Shift + Esc).

Test vykreslování a skriptování

Mezi vývojáři prohlížečů se stalo módou odkazovat na sofistikované testy vykreslování stránek, které dokážou "nade vší pochybnost", že právě ten jejich engine je nejlepší. Na některé takové testy odkazujeme, nicméně podotýkáme, že podobné testy lze napsat tak, aby vyhovovaly konkrétnímu prohlížeči, a výsledky jsou odlišné test od testu.

Acid3

Test Acid3 byl navržen, aby ověřil souhlasnost prohlížečů se standardy. Dodejme, že je navržen úmyslně tak, aby jej žádný prohlížeč neprošel. Některé se ale k cíli blíží rychleji než ostatní:

 Prohlížeč skóre (max = 100) 
 Firefox 86 
 Opera 85 
 Chrome 75 
 Safari 75 
 Flock 71 
 Explorer 21 

Závěr

Který prohlížeč je ten nejlepší? Přece ten, který vám bude vyhovovat. Ten, který vám nabídne dostatek funkcí, aniž by vám překážel funkcemi pro vás nepodstatnými. Pokud máte pocit, že válka prohlížečů je mnoho povyku pro nic, pravděpodobně vám bude vyhovovat téměř jakýkoli moderní prohlížeč, na který si zvyknete. Pak bychom doporučovali některý z těch používanějších - Firefox nebo Internet Explorer. Máte větší šanci, že se vyhnete nečekaným hláškám a chybám.

Pokud vás naopak baví zkoumat nové možnosti webu i prohlížečů, právě teď můžete zažívat opravdové hody. Nové prohlížeče se o vás poperou a v podstatě každý nabízí něco jedinečného. Tento test si neklade za úkol rozhodnout za vás, ale ušetřit vám stres při rozhodování.

A nezapomeňte: je to jenom prohlížeč!

Další testy výkonnosti prohlížečů:

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...