Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud: tisíce nelegálně stažených skladeb neznamenají, že mohly být prodány

  • 24
Nahrávací společnosti mohou mít v USA horší pozici při soudních přích, kde budou požadovat náhradu za nelegálně stažený multimediální obsah. Podle soudce Jamese P. Jonese nelze totiž tvrdit, že nelegálně stažené skladby by jinak byly prodány. Gramofonové firmy však rády kalkulovaly ušlý zisk právě tímto způsobem.
Verdikt padl v kauze proti Danielu Dovemu, který byl již dříve obviněn z porušování autorských práv, protože provozoval torrentovou síť Ellite Torrents mezi roky 2003 – 2005.

Porota jej shledala vinným z reprodukce a distribuce autorsky chráněného obsahu a zločinného spolčení za účelem porušování autorských práv. Za to byl odsouzen k osmnácti měsícům vězení za každý z těchto skutků a více než 20 000 USD (cca 420 000 Kč) pokuty.

Jak uvádí server arstechnica.com, je to však výrazně méně, než kolik by musel Dove platit, kdyby byly splněny všechny požadavky žalující strany. Ta chtěla zaplatit každou staženou skladbu, jako by byla prodána. Tedy argumentovala, že o stažený obsah byly ukráceny její příjmy. Takže například 17 281krát stažené album by stálo v ceně digitální huby roku 2005 celkem 124 769 USD (cca 2 620 000 Kč), tj. 7,22 USD za album (cca 150 Kč). Filmovému průmyslu pak podle jeho zástupců způsobil škodu kolem 22 mil. USD (cca 462 mil. Kč).

Každopádně z rozhodnutí soudce vyplývá, že nelze z počtu nelegálně stažených hudebních či videosouborů dovozovat, že by si stahující jinak nahrávku koupili.

Odkazy:

Rozhodnutí soudce Jonese (Aj)