Raketa Falcon 9 při úspěšném startu k vesmírné stanici ISS

Raketa Falcon 9 při úspěšném startu k vesmírné stanici ISS | foto: NASA/SpaceX

Druhý pokus o revoluci vyšel. První soukromá loď je na cestě k ISS

  • 66
V 9:44 našeho času se na cestu do vesmíru vydala první plně soukromá kosmická loď. Slibuje revoluci v létání do kosmu.

O reparát se dnes pokoušela první kosmická loď vyvinutá plně v soukromé režii. Dragon startoval s pomocí rakety Falcon 9 v 9:44 našeho času z floridského mysu Canaveral. Jeho cílem je vesmírná stanice ISS. Let probíhá hladce

Start rakety Falcon 9

Řídicí centrum po úspěšném startu první soukromé lodi k ISS

Došlo i k úspěšnému oddělení prvního stupně. Krátce před desátou hodinou se Dragon dostal na oběžnou dráhu ve výšce od 297 do 346 km. Úspěšně se rozložily i solární panely Dragonu.

Plán letu

Raketa: Falcon 9
Družice: Dragon C2 +
Startovací rampa: SLC-40, Cape Canaveral, Florida
Start: 22. května 2012 v 09:44
Přistání u ISS: 25.května 2012 v 14:06
Odlet od ISS: 31.května 2012
Přistání: 31.května 2012 v 17:42
Místo přistání: Tichý oceán

Tři minuty po startu pracoval první stupeň s devíti motory, zbytek doby pak jednomotorový stupeň č. 2. Z oběžné dráhy ve výšce cca 320 kilometrů zamíří loď Dragon k ISS už sama. Do blízkosti stanice se dostane ve čtvrtek, pak přijde prověrka jejích systémů. Když budou uznány za spolehlivé, přijde na řadu pokus o spojení se stanicí, podle plánu v pátek našeho času. Více si o průběhu letu můžete přečíst v našem předchozím článku.

Hlavně levněji

Reparát se tak po měsících odkladů povedl. Předchozí start modulu Dragon před čtyřmi dny v sobotu ráno našeho času zastavil počítač kvůli problému na jednom z motorů (více zde). 

Raketu i modul vyvíjela soukromá společnost SpaceX vlastněná Elonem Muskem, jedním ze zakladatelů systému PayPal. Při svém prvním letu by měl dovézt zásoby na ISS. Stejnou službu by měla odvézt i při dalších 15 letech, které má NASA předsmlouvané.

Raketa Falcon 9 připravena k úternímu letu s modulem Dragon k ISS.

Cílem celého projektu je jednoznačně snížit ceny za lety do vesmíru. SpaceX tvrdí, že rakety Falcon by mohly cenu dopravy kilogramu nákladu na nízkou oběžnou dráhu srazit z tisíců dolarů na stovky dolarů. Doprava Dragonem bude jistě dražší, protože musíte do kosmu vynést i čtyřtunový modul, ale podle optimistů by měla být nejméně o řád levnější než dnešní lety Sojuzů.