Kapsle Dragon v Tichém oceánu těsně po přistání

Kapsle Dragon v Tichém oceánu těsně po přistání | foto: SpaceX

Přivezli okurky a krev. Na Zemi se vrátila vesmírná loď Dragon

  • 11
První ostrý let k Mezinárodní vesmírné stanici v ryze soukromé režii skončil úspěchem. Kosmická loď Dragon včera úspěšně přistála v Tichém oceánu. Přivezla s sebou i věci, které se nevešly do ruských Sojuzů.

Včera ve 20:22 našeho zimního času skončilo první pořádné rito prvního vesmírného "taxíku". V Tichém oceánu přistála loď Dragon, která se vracela od stanice ISS.

Loď postavila a provozuje ji firma SpaceX a nebyl to její první let k vesmírné stanici, jeden absolvovala už v květnu letošního roku. Tehdy šlo ovšem stále o let ověřovací a úspěch nebyl podmínkou. Zato poslední let, zahájený 8. října, byl první ostrou zakázkou z 12 zásobovacích letů, které si u SpaceX za 1,6 miliardy dolarů (cca 31 miliard korun) objednala NASA.

Pravda, neprobíhal zcela bez potíží. Nosné raketě Falcon 9 přestal fungovat jeden z motorů. Počítač to korigoval delším zážehem zbylých jednotek, ale musel trochu změnit dráhu letu. Na plánovanou oběžnou dráhu se tak nedostal prototypový komunikační satelit OG2, který se "vezl" za sníženou sazbu jako sekundární náklad. Fungoval jen krátkou dobu, a pak se zřítil do atmosféry.

Let samotného Dragonu však pokračoval dobře. Na oběžnou dráhu vynesl přes 450 kilogramů materiálu, takže jenom zhruba pětinu maximálního možného nákladu pro zásobovací lety k ISS (stanice je zásobená, více nebylo potřeba). Převážnou část tvořily zásoby pro posádku stanice, ale nechyběl ani materiál pro vědecké experimenty. Na palubě soukromé lodi tak byla například rostlina huseníček rolní, na níž chtějí astronauti studovat růst buněk v podmínkách mikrogravitace.

Zpáteční let proběhl bez problémů. Americká kosmická loď se před nedělní třetí hodinou odpolední našeho času uvolnila ze sevření robotického ramene, jímž byla připevněna ke korpusu ISS. Po trojím zapálení motorů se dostala nejprve na stanovenou oběžnou dráhu, z níž pozvolna sestoupila. Přistála s pomocí padáků na moři asi 400 kilometrů západně od kalifornského pobřeží.

Zpátky letěla těžší

Na cestu k Zemi vyrazila loď Dragon o něco více naložená, nesla zhruba 900 kilogramů nákladu. Část tvořilo zastaralé nebo vadné vybavení stanice, třeba už nepoužívané rukavice skafandrů. Nejdůležitější byla ovšem doprava vědeckých experimentů. Ruské nákladní lodi Progress ani evropské ATV se totiž nevrací po letu k ISS na Zem, ale shoří v atmosféře. A v Sojuzech, které létají s posádkou, jednoduše není dost místa pro náklad.

Loď Dragon přivezla třeba pozůstatky pokusů, které měly zjistit, jak si skákaví pavouci poradí s lovem v mikrogravitaci (byl to studentský projekt v rámci tzv. SpaceLab). Nebo rostlinky okurek, které na oběžné dráze vyrašily v rámci japonského pokusu ověřujícího vliv nízké gravitace na růst rostlin, a tedy možnosti jejich pěstování v kosmu.

Na Zem se také dostanou vzorky moči a krve obyvatel stanice. Jde o součást dlouhodobého programu, který chce zjednodušit sledování zdravotního stavu astronautů na oběžné dráze. Vědci doufají, že v krvi najdou například spolehlivé indikátory změn v hustotě kostí či možného poškození očí a dalších možných rizik dlouhodobého pobytu v kosmu. Po ukončení provozu raketoplánů až do startu Dragonu ovšem doprava vzorků z oběžné dráhy  vázla.