Elon Musk slaví, jeho raketa se poprvé úspěšně vrátila na Zemi

  • 177
Z Mysu Canaveral úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 americké soukromé společnosti SpaceX. Na oběžnou dráhu kolem Země vynesla 11 satelitů. První stupeň nosné rakety se po pár minutách bez problémů vrátil na zem nedaleko místa svého startu a v řídícím středisku vypukl neutichající jásot.

„Dnes tvoříme dějiny,“ označil start i návrat části nosné rakety komentátor společnosti SpaceX. Díky opakovanému použití nosných raket se do budoucna mohou snížit náklady na lety do kosmu. Zejména při startech chystané silné rakety Falcon Heavy.

Společnost SpaceX, které šéfuje miliardář Elon Musk, přistupovala ke startu rakety s mimořádnou obezřetností, a to kvůli červnové havárii. Tehdy raketa Falcon 9, která měla na oběžnou dráhu vynést nákladní loď Dragon se zásobami pro Mezinárodní kosmickou stanici (ISS), explodovala.

Příčinou havárie byla prasklá vzpěra 60 centimetrů dlouhá a tři centimetry silná, která v nádrži s kapalným kyslíkem držela tlakovou lahev s heliem. Z lahve se uvolnilo značné množství tlakového plynu, extrémně se zvýšil tlak v nádrži s kyslíkem, došlo k explozi a k destrukci nosné rakety. Experti SpaceX poté výrazně zpřísnili kontroly výrobků od dodavatelů.

Raketa Falcon do kosmu vynesla 11 malých komunikačních satelitů pro společnost OrbComm. Již předem se očekávalo, že pokud bude let bez problémů, chystá spolupráci se společností SpaceX obnovit i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na sedmého února je totiž plánován start rakety Falcon 9 k dalšímu operačnímu letu s bezpilotní nákladní lodí Dragon CRS-8, na jejíž palubě má být ne stanici ISS dopraven experimentální nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module).

Další přelom v letech do vesmíru

Mezitím na ISS

Události kolem Space X zastínily i zajímavé dění na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Jindy bychom jistě se zájmem sledovali start zásobovací lodě Progress MS k ISS nebo výstup kosmonautů Kellyho a Kopry ve skafandrech mimo stanici, aby stihli opravit zaseknutou transportní plošinu na její kolejové dráze ještě před středečním příletem Progressu. To vše šlo tentokrát stranou.

Start a přistání, tak lze krátce a výstižně označit historický úspěch, který se v noci na dnešek vydařil společnosti SpaceX s raketou Falcon 9.

Po prvních neúspěšných pokusech o motorový návrat prvního stupně na plovoucí námořní plošinu, kdy k úspěchu chyběly doslova krůčky, zamířil dnes (úterý 22. 12. 2015) po půl třetí ráno našeho času, první stupeň rakety Falcon 9 verze 1.2 na novou Přistávací plochu číslo 1 nedaleko startovací rampy na pobřeží Floridy. A tentokrát se nepřevrátil ani nevybuchl.

Abychom si uvědomili náročnost přistání s tak rozměrným objektem, stačí uvést základní technické údaje: výška prvního stupně rakety je 41 metrů, největší průměr 3,6 metru a hmotnost 22 tun bez pohonných hmot. Těžko proto hledat slova uznání či spíše obdivu k tomu, co se společnosti SpaceX podařilo a co otevřelo jednu z nových kapitol vývoje raketové kosmické techniky.

28. června 2015

V přímém přenosu

Po havárii 28. června letošního roku, kdy raketa Falcon 9 verze 1.1 se sedmou zásobovací lodí Dragon vinou mechanické závady explodovala, byl nynější start sledován s velkým očekáváním. Nejen proto, že k prvnímu startu byla připravena vylepšená verze Falconu 9, ale především proto, že byla připravena nová přistávací plocha, na níž měl první stupeň rakety po návratu dosednout. Nikoli plovoucí mořská plošina jako při předchozích pokusech, ale pozemní plocha „raketového letiště“ na místě dřívější rampy vojenských raket Atlas v kosmicko-raketovém komplexu na Floridě.

Průběh letu v řídicím středisku tradičně sledovali zaměstnanci společnosti SpaceX a pozvaní hosté, kteří obrovskému úspěchu vytvořili naprosto úžasnou atmosféru.

Úspěch jistě umocňuje skutečnost, že raketa Falcon 9 v provedení verze 1.0 poprvé odstartovala v roce 2010 a Falcon 9 verze 1.1 měl premiéru dokonce až v září 2013, tedy doslova nedávno. Upravený a modernizovaný Falcon 1.2 (Falcon 9 v1.1. „Full Thrust“) odstartoval dnes poprvé.

Úspěch jistě umocňuje skutečnost, že raketa Falcon 9 v provedení verze 1.0 poprvé odstartovala v roce 2010 a Falcon 9 verze 1.1 měl premiéru dokonce až v září 2013, tedy doslova nedávno. Upravený a modernizovaný Falcon 1.2 odstartoval dnes poprvé.

Až na Mars?

Úspěch Falconu je skutečně mimořádnou a doslova přelomovou událostí ve vývoji raketové kosmické techniky. Pokusy vracet první stupně rakety k dalšímu použití byly motivovány především snížením vysokých nákladů na jednotlivé starty. Poprvé se to úspěšně podařilo s návratem bočních startovacích motorů na tuhé pohonné hmoty u amerických raketoplánů STS Space Shuttle. Přistávaly však na padácích na mořskou hladinu, takže motory a veškeré části stupně bylo nutné rychle a pečlivě očistit od agresivní mořské soli.

Dochovaly se také plány Rusů vracet urychlovací stupně superrakety Eněrgija dokonce pomocí rozkládacích křídel, ale jejich raketa vzlétla pouze dvakrát a zůstalo u pouhých plánů na papíře. Úspěch tedy přišel až se společností SpaceX, která si vytyčila skutečně velké výzvy a daří se je plnit. A Elon Musk neskrývá, že jeho velkým cílem je doletět až na Mars.

Aktualizováno 8:50: doplněny podrobnosti a další souvislosti.

,