Surfujte bezpečně na internetu i bez červeného tlačítka; Ilustrační foto

Surfujte bezpečně na internetu i bez červeného tlačítka; Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Speciální programy pomohou ochránit vás i vaše děti při surfování

  • 86
Pomocí řady bezplatných nástrojů určíte, na jaké webové stránky se uživatel počítače dostane a kam naopak nesmí. Státem propagované Červené tlačítko umí nahradit i standardní výbava operačního systému Windows a další doplňky.

Počítač pod kontrolou

Základním nástrojem pro nastavení restrikcí při užívání počítače je funkce Rodičovská kontrola, dostupná v operačním systému Windows. Ve Windows 7 najdete Rodičovskou kontrolu pod kategorií Uživatelské účty a zabezpečení rodiny v ovládacích panelech.

Základem nastavení rodičovské kontroly je vytvoření uživatelských účtů pro konkrétní uživatele (v tomto případě uvažujme především děti). Každý z uživatelů pak získá svoje jméno a heslo, pod kterým se přihlašuje k počítači.

Pro každého konkrétního uživatele pak pomocí nástroje Rodičovská kontrola můžete řídit jak dobu, kdy se může k počítači přihlásit a používat jej, tak i přímo určit aplikace, se kterými může uživatel pracovat. Snadno tak zakážete například ICQ, hry a další programy.

Pro efektivní použití rodičovské kontroly je nezbytné, aby byla ke všem účtům typu správce přiřazena hesla. Jinak lze rodičovskou kontrolu snadno obejít. Nastavení je ovšem velmi snadné a intuitivní.

Rodičovská kontrola

Rodičovská kontrola

Windows Live Zabezpečení rodiny

Microsoft na hrozící nebezpečí na internetu pamatuje i zdarma dostupnou aplikací Windows Live Zabezpečení rodiny. Pomocí tohoto nástroje je můžete sledovat konkrétní uživatelské účty a řídit přístup uživatelů k internetovým stránkám a kontaktům ve Windows Live Messengeru.

Při použití kontroly uživatelských účtů je třeba nejdříve vybrat uživatelský účet který bude sledován a poté pomocí speciální stránky nastavit filtrování webů, které je možno navštěvovat, a kontaktů, se kterými smí uživatel komunikovat.

Prostřednictvím webového rozhraní můžete také aktivovat funkci na protokolování aktivit, která sleduje nejen navštívené stránky, ale rovněž například i hrané hry a celkový čas strávený uživatelem u počítače.

Windows Live Zabezpečení rodiny může být velmi dobrým nástrojem pro kontrolu přístupu dětí k internetu, vyžaduje ovšem nastavení uživatelských účtů a pečlivou konfiguraci omezení konkrétních uživatelů.

Domovskou stránku nástroje Windows Live Zabezpečení rodiny najdete zde. Stahovat ze Slunečnice můžete zde.

Windows Live Zabezpečení rodiny

Windows Live Zabezpečení rodiny

The Web Blocker

Samozřejmě existují i další bezplatně nabízené nástroje na filtrování obsahu internetových stránek, jako je například The Web Blocker. Podobně jako u předchozích nástrojů musíte i u tohoto programu nejdříve nastavit uživatelské účty pro všechny uživatele počítače.

Následně můžete pro konkrétní uživatele nadefinovat adresy webů, které nesmí navštěvovat. Adresy je možné nastavovat ručně nebo je vybírat ze seznamu dříve navštívených stránek.

Hromadně pak můžete blokovat například weby sociálních sítí, herní stránky nebo stránky s obsahem pro dospělé. Nastavení ochrany před nežádoucími stránkami je chráněno heslem, proto jej nemohou neoprávnění uživatelé měnit.

The Web Locker stahujte ze Slunečnice zde (2,1 MB, freeware)

The Web Blocker

The Web Blocker

iProtectYou Pro Web Filter

Placenou alternativou pro filtrování internetových stránek je například aplikace iProtectYou Pro Web Filter. Vedle nastavení zakázaných adres a typů stránek podle obsahu se nabízí také funkce na omezení použití internetu na určený čas. Aplikace umožňuje nastavit i pravidla pro používání komunikátorů typu ICQ a nabízí také blokování spouštění zvolených programů.

Zkušební verzi iProtectYou Pro Web Filter 8.6.2 stahujte po registraci zde (4 MB, trialware) nebo ze Slunečnice zde..

iProtectYou Pro Web Filter

iProtectYou Pro Web Filter

KidZui

S ochranou dětí před nebezpečnými stránkami na internetu pomůže také specializovaný internetový prohlížeč KidZui. Stačí si zdarma vytvořit administrátorský účet a uživatelské účty pro děti a provést základní nastavení.

KidZui umí například pracovat i v celoobrazovkovém režimu, který nemůže uživatel zrušit a použít jiný prohlížeč – bez nastaveného blokování stránek. Samotné filtrování pak funguje na základě databáze bezpečných stránek a řídí se například i věkem dítěte, zadaným při registraci.

KidZui je k dispozici nejen jako samostatná aplikace, ale rovněž i v podobě doplňkového modulu pro Internetový prohlížeč Mozilla Firefox. Existuje také placená verze aplikace s pokročilejšími funkcemi.

KidZui stahujte ze Slunečnice zde (4 MB, freeware)

KidZui

KidZui

Používáte nějaký nástroj na filtrování přístupu na internetové stránky a další omezení činnosti uživatelů? Podělte se o svoje tipy s ostatními čtenáři v diskusi.