Typická britská domácnost se neobejde bez rychlovarné konvice a topinkovače - přístrojů nezbytných pro přípravu typické britské snídaně i svačinky. | foto: Profimedia.cz

Milion varných konvic: britský čaj a seriál BBC ničí elektrickou síť

  • 157
Vášeň pro čaj je Angličanům vlastní. Ve spojení s populárním seriálem EastEnders však působí značné problémy britské elektrické síti. Jakmile totiž každý díl skončí, dojde ke světově unikátnímu jevu: po celé zemi se takřka najednou zapnou varné konvice. Pomoci musejí Skotové i Francouzi.

EastEnders

Legendární seriál BBC

EastEnders - populární seriál BBC

Populární britská telenovela běží na obrazovkách BBC už od roku 1985. Za tu dobu televize odvysílala neuvěřitelných 4 563 dílů. Sledovanost je nesrovnatelně vyšší než u ostatních pořadů. Dlouhodobě se u běžných dílů pohybuje mezi 7 a 12 miliony diváků, ale může výjimečně dosáhnout i trojnásobku. Po poklesu v letech 2005-2010 se EastEnders vrátili na svoje místo v čele tabulky sledovanosti.

"Je sedm hodin večer a po domovech v celé zemi se zapínají sporáky, vařiče, konvice a televize. V britském národním centru pro kontrolu elektrické sítě sleduje koordinátor pro vyvažování netradiční pohled na britský ostrov," ukazuje dokument BBC - Britain from Above. A aby co nejlépe koordinoval elektrickou síť a zabránil výpadkům, musí bedlivě sledovat seriál EastEnders.

Jakmile začínají titulky po epizodě EastEnders, stoupá po celé Británii spotřeba elektrické energie. "Očekáváme nárůst o 3 gigawattů, což přibližně odpovídá odběru milionu a půl varných konvic," říká Simon Jefcoate, dispečer starající se o vyvážený provoz britské elektrické sítě. "K celému nárůstu dojde během pěti minut."

Žádná jiná země na světě nemá tak výrazné krátkodobé nárůsty. Tomu britskému se kvůli souvislosti se sledováním seriálu říká "TV pick-up", tedy televizní nárůst (nikoli televizní sbalení). Je způsobený přímým navázáním běžné činnosti - postavení vody na čaj - na konec seriálu, a tedy jejich synchronizaci napříč Británií.

Aby se síť s ohromným nárůstem odběru vyrovnala, musí dispečeři zapojit vodní elektrárny ve velšské Snowdonii a Skotsku, které jsou na daný okamžik připraveny. Během sekund jsou schopny otevřít stavidla a generovat ohromné množství energie. Ale ani to by ještě na pokrytí spotřeby čajechtivých Britů nestačilo.

Operátor musí sledovat situaci v celé elektrické síti (ilustrační záběr z ruské centrály).

"Abychom se vyrovnali s EastEnders, musí nám pomoci Francouzi," přiznává Jefcoate. "Dodají nám 600 megawattů, tedy 100 megawattů za minutu, což je opět velmi rapidní reakce." (Pozn. redakce: Z dokumentu není jasné, o co se jedná, protože watt je jednotka výkonu. Zřejmě jde o vyjádření nárůstu dodávek z Francie). Jefcoate a jeho kolegové musí bedlivě sledovat ukazatel frekvence a držet jej co nejblíže 50 Hz. Stálá frekvence (v Británii je to stejně jako u nás 50 Hz) je důležitá pro možnost dodávání elektrické energie do sítě z více generátorů zároveň. Automatické regulátory proto neustále upravují frekvenci, ale poradí si jen s drobnějšími odchylkami. Ty zásadnější musí řešit dispečeři.

BBC v dokumentu přiznává, že ne vždy je televize schopna poskytnout dispečerovi přesné informace ohledně načasování konce seriálu. Nejspolehlivější tedy je sledovat seriál a reagovat na něj. Jakmile nárůst začne, začnou i nejrušnější minuty Simonova dne. Musí rychle koordinovat různé náhradní zdroje. Některé z nich reagují se zpožděním, jiné jsou dočasně nedostupné. Graf s frekvencí se povážlivě roztřásá. "Je potřeba rozhodovat se během sekund," říká Jefcoate. Pokud se mu vše podaří správně načasovat a vyrovnat, zůstane křehká rovnováha zachována, a miliony Britů si tak mohou vychutnat svůj večerní čaj.