Spyware: Tajní agenti ve vašem počítači!

Zdá se vám, že mnoho lidí najednou ví o vás to, co byste měl vědět jenom vy sám, a začínají se u vás projevovat příznaky paranoidního chování? Máme pro vás špatnou zprávu – to, že jste paranoidní, ještě neznamená, že vás nikdo nesleduje...

spywarePokud jste si nainstalovali vynikající freewarový produkt pro optimalizaci vašeho internetového spojení a zdá se vám, že se vaše připojení rázem zpomalilo a zároveň vám přichází prostřednictvím elektronické pošty velké množství nevyžádaných reklamních zpráv, kde vás zcela neznámí lidé oslovují vaším jménem a vědí o vás více, nežli je vám milé – pravděpodobně jste se stali obětí zákeřného programového kódu, který se nazývá spyware.

Co to je a co to dělá?
Spyware je skrytý program pracující ve vašem počítači, který odesílá velké množství důvěrných informací třetím osobám. Mezi informace, které je schopen spyware zjistit a odeslat, patří: jméno uživatele uvedené v systémovém registru, IP adresa, reverzní záznam DNS adresy, seznam programů nainstalovaných na počítači, seznam odkliknutých reklam, záznamy o downloadech z internetu, detailní údaje o souborech uložených na počítači, záznamy o aktivitě uživatele na internetu, a v případě, že se uživatel připojuje prostřednictvím vytáčené telefonní linky i telefonní čísla poskytovatele připojení. A aby toho nebylo dost – pokud uživatel, který se k internetu připojuje pomocí vytáčené telefonní linky, využil možnost zapamatování hesla, může odeslat i toto heslo!

spywareDo počítače se spyware obvykle dostane prostřednictvím „infikovaných“ programů, které bývají označovány jako tzv. ad-ware. Tyto programy jsou distribuovány zdarma s tím, že obsahují reklamní proužky propagující produkty či služby. Poté co uživatel klikne na reklamní proužek, zobrazí se mu na disku uložená webová stránka obsahující detailní informace o daném produktu či službě, případně objednávkový formulář. Při dalším připojení k internetu jsou důvěrné informace o uživateli a jeho systému odeslány. Seznam produktů obsahující spyware v současnosti čítá přibližně 500 aplikací, mezi které patří např.: Calypso E-mail, CD Box Labeler Pro, Crystal FTP, CuteFTP, Free IRC, Go!Zilla, Media Player, Password Manager, PowerZip 2000, Real Audioplayer, Static FTP a Traffic Attractor 2000.

Kdo za tím je?
Ve většině případů stojí za těmito programy reklamní společnosti, které takto získané informace vyhodnocují a následně dále využívají pro cílení svých reklamních a marketingových akcí. Tyto informace se pak nezřídka stávají i předmětem dalšího prodeje.

Jak z toho ven?
Odhalit přítomnost spyware může pomoci instalace firewallu, který by v případě svého správného nakonfigurování měl komunikaci mezi infikovaným programem a třetí stranou zachytit. Pro odhalení, identifikaci a odstranění tohoto kódu samozřejmě existují i speciální aplikace, jako je např. Ad-aware v4.6. Pokud spyware na svém počítači objevíte, je více než žádoucí změnit své heslo pro připojení k ISP - čert totiž nikdy nespí...

Závěr
Ne vše, co se zdá být zdarma, je vždy skutečně zdarma. Někdy za užívání ad-warových aplikací zaplatíte prostřednictvím informací o své osobě více, nežli je vám milé. Rozvažujte proto pečlivě, jaký program si na svůj počítač nainstalujete. V každém případě je také dobré uvažovat o zabezpečení počítače a jeho vnější komunikace pomocí firewallu a neuškodí ani pravidelná antivirová kontrola.