Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Srovnání výkonu Pentium III-M, 4-M a M přímo od Intelu. Které Pentium je neefektivní?

  0:01
Výsledky srovnání tří generací procesorů, které provedly laboratoře Intelu, nenechají nikoho na pochybách: ano, Pentium M je výborné. V podtextu se ovšem vtírá nepříjemná otázka: Intel věděl o neefektivnosti Pentium 4-M procesorů, jejich neúsporném provozu. Přesto však kampaň jela naplno a lidé byli přesvědčováni o přednostech nové generace procesorů - ač takřka žádné neexistovaly. Jde o korektní marketing, nebo šálení zákazníků?

Klamavá reklama, nebo jen umění Intelu přesvědčit zákazníky?

Pro podporu tiskových prezentací při uvedení procesoru Pentium M intelovské laboratoře vypracovaly srovnání tří posledních generací notebookových procesorů. Jedná se o oficiální srovnání, které zveřejnil Intel. Cílem je ukázat výhody procesorů Pentium M oproti jeho předchůdcům. Srovnání se odehrává ve dvou kategoriích: v podávaném výkonu celé sestavy (analýza v tomto článku) a v době výdrže na akumulátory (v zítřejším vydání). Notebooky zde srovnávané jsou zvoleny maximálně podobné co do vybavení a funkčnosti. Jen málo překvapivě, na čele je v obou testech procesor Pentium M a notebook jím vybavený. Zcela jinak však vypadá výkon druhých dvou kandidátů a jejich relativní porovnání. Ve stručnosti: zatímco Pentium III-M pozitivně překvapuje, Pentium 4-M (nedávný šampión trhu) zcela propadlo.

Takt procesoru rozhoduje?

Kde jsou ty doby, kdy nás Intel přesvědčoval, že takt procesoru je tím nejvhodnějším měřítkem výkonu. Právě naopak. Toto přirovnání nikdy neplatilo a neplatí nadále. Pentium M je příkladem, jak lze při nízké frekvenci dosáhnout vysokého výkonu. A opačně: Pentium 4-M je příkladem podprůměrné výkonnosti, při vysoké spotřebě a emisích tepla.

Ačkoliv tehdy byl (a až do dnes je) k dispozici procesor Pentium III-M, jenž nabízel srovnatelný výkon, při podstatně lepší spotřebě a úsporných vlastnostech, Intel zcela vědomě propaguje v noteboocích méně výkonnou, nicméně z marketingového a strategického hlediska (finančně) přínosnější variantu, Pentium 4-M. Podívejme se na zde prezentované procesory ve stručnosti blíže.

  • Pentium M na 1,6 GHz

    Úspěšný následovník nikdy nevyráběného projektu Timna sloučil ve svém návrhu efektivnost procesorů Pentium III (vysoký výkon při nízkém taktu, úsporné mechanismy) s výhodami architektury Pentium 4 (rychlá komunikace s pamětí, široká datová sběrnice) a dále zlepšil, co bylo vhodné (po částech vypínatelná velká vyrovnávací paměť, za provozu volně měnitelné napětí a takt procesoru). Výsledkem je procesor, který překonává rychlostní bariéry staré architektury procesorů Pentium III, aniž by spotřebovával množství energie potřebná pro procesory Pentium 4. Tento procesor je skutečnou inovací, ne pouze přizpůsobením existujícího.

  • Pentium 4-M na 2,4 GHz

    Procesory Pentium 4 byly od počátku určené pro stolní počítače, při jejich návrhu se počítalo s dostatečnými možnostmi chlazení a tomu odpovídala i zvolená architektura. Ačkoliv byl nový produkt málo efektivní pro použití v noteboocích, Intel přesto přistoupil k jeho úpravě. Přes odpor výrobců notebooků, kteří museli přizpůsobit velikost obalů notebooků tepelným emisím nového procesoru, prosadil v této oblasti mobilní verzi Pentium 4 jako budoucí architekturu pro mobilní počítače (alespoň v marketingových plánech a v reklamní kampani).

    Faktem zůstává, že tento procesor se vzhledem ke svým charakteristikám nikdy neprosadil v ultralehkých noteboocích a umožnil nástup úspornějších konkurentů jako Transmeta Crusoe - a současně, i AMD se svými tehdy též energeticky poměrně náročnými procesory zvládlo především v USA nástup do kategorie větších spotřebitelských notebooků, nepochybně zčásti též díky tepelně více dimenzovaným obalům přenosných PC.

  • Pentium III-M na 1,2 GHz

    Pentium III-M bylo nejvyšší variantou dlouhé řady procesorů na zastarávající architektuře, která však vzhledem ke svému dlouhému vývoji byla na svou dobu vysoce optimalizovaná a velmi dobře přizpůsobená běžným aplikacím. Omezení v designu - především v komunikaci s pamětí a čipovou sadou - však limitovala další vývoj těchto procesorů do budoucna, proto Intel přistoupil k radikálnímu přechodu na novou architekturu Pentium 4. Ta byla - a jak je vidět do značné míry stále je - poměrně neefektivní vzhledem ke spotřebě energie a výši taktu, nicméně poskytovala dostatek prostoru pro zvyšování výkonu prostřednictvím růstu taktu (a tepelných emisí). Tualatin - poslední verze staré Pentium III architektury - měl dožít a postupně vymizet z trhu, což se však během vlády procesorů Pentium 4-M nikdy zcela nestalo. Notebooky s Pentium III-M zůstaly na trhu ve spodním segmentu (jak je ze srovnání výkonu zřejmé, částečně nezaslouženě) a v lehčích a ultralehkých noteboocích.

    Výsledky výkonového srovnání

    Pohled na srovnání výkonu měřeného aplikací MobileMark 2002 (Performance) zviditelňuje rozdíly mezi řadami. Všechny tři sestavy se ve vybavení podobají tak dalece, jak bylo v rámci rozdílů mezi generacemi procesorů možné (je zde použit stejný disk, velikost displeje, rozlišení, operační systém a shodná velikost paměti). Za základ je zde brán nejpomalejší notebook s Pentiem III-M a vůči němu jsou poměřovány další dvě sestavy.

    Notebooky.cz (Intel)

    Pentium M pak na frekvenci o třetinu vyšší dosahuje o třetinu vyššího výkonu (exaktně o více jak třetinu - 34 procent) nežli Pentium III-M. Oproti o třetinu výše taktovanému Pentiu 4-M však přesto stále vede, a dokonce poměrně viditelně (10 procent). Pentium 4-M na frekvenci 2,4 GHz, dvounásobné oproti etalonu PIII-M s 1,2GHz, dosahuje výkon pouze o pětinu vyšší (22 procent). Na úroveň výkonu procesoru Pentium M ani nedosahuje.

    Naopak, překvapivě dobře z oficiálního Intelovského srovnání výkonu vychází staré Pentium III-M na 1,2 GHz. Tím spíše, že existuje i jeho maximální varianta s 1,33 GHz, která by tímto srovnáním zamíchala ještě o něco více. Vzhledem k velmi dostupným cenám těchto notebooků vychází výkon kterékoliv z těchto variant procesorů Pentium III-M jako nejatraktivnější v poměru cena/výkon.

    Tržní realita je jiná

    Pro dokreslení, Pentium M na 1,6 GHz a Pentium 4-M na 2,4 GHz patří oba takřka ke špičce řad, prodávané za prémiové ceny, zatímco Pentium III-M v současnosti patří k výprodejovým procesorům. Zatímco příplatky za Pentium M jsou do jisté míry odůvodnitelné a pochopitelné, jinde tomu tak není. I v nejvýkonnější současné a zřejmě úplně poslední 2,6GHz variantě má Pentium 4-M problém obhájit - a odůvodnit - své místo na trhu.

    Důvěřuj, ale prověřuj - kampaň Intelu za lepší časy

    S ohledem na minulost nepříliš vzdálenou je o to tristnější pohled na notebooky s procesory Pentium 4-M na taktech 2,0 GHz a nižších. Tyto procesory, ač jsou prodávány jako ideální procesor středního proudu a do nedávna vyšší třídy, dosahují sotva výkonu o několik let starších procesorů Pentium III-M, které lze získat za výprodejové ceny.

    Zcela nově se tak lze dívat na marketingovou megakampaň při příležitosti zavádění rodiny procesorů Pentium 4 do notebooků. Procesory Pentium III-M nabízely prakticky po většinu doby, kdy jsou procesory Pentium 4-M na trhu, lepší vlastnosti. Jakákoliv tvrzení o lepším výkonu, nemluvě o efektivnějším provozu procesorů Pentium 4-M jsou přinejmenším sporná. Kdo tak věřil kampani Intelu, než dostupné Pentium 4-M modely dosáhly alespoň taktu 2,0 GHz (prakticky až v současnosti), ten se přinejmenším zklamal!

    Pokud se chcete dozvědět více o pochybném naplnění slibů o lepším výkonu a možnostech Pentia 4-M, přečtěte si zítra na našich stránkách srovnání doby provozu na akumulátory, ze stejného srovnání Intelu. V lepším světle se žel Pentium 4-M rozhodně nepředstaví. Naopak.

    Informace k metodice srovnání

    Sestavy použité pro srovnání výkonu

    Ve srovnání byly použity sestavy co nejpodobnějších parametrů, co do vybavení a funkčnosti:

  • 14" displej 1024 x 768 bodů,
  • 5400 otáčkový disk s kapacitou 40 GB,
  • 512 MB paměti,
  • operační systém Windows XP Professional.

    Systémy se liší v procesoru, v interní logice čipové sady, grafickém čipu a v použitém typu paměti:

  • nejnovější: Pentium M, sada i855PM, ATI Mobility Radeon 7500, paměť DDR266
  • zánovní: Pentium 4-M, sada i845MP, ATI Mobility Radeon 7500, paměť DDR266
  • postarší: Pentium III-M, sada i830M, S3 Super Savage IXC, paměť SDR133.

    Pozn. red.: Citovaný materiál byl poskytnut v papírové formě ("Mobilní technologie Centrino: Co to je? Co to přináší uživatelům?") přímo z tiskového oddělení Intelu.

    • Nejčtenější

    Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

    v diskusi je 171 příspěvků

    23. dubna 2024  13:37

    Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

    Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

    v diskusi je 28 příspěvků

    21. dubna 2024

    Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

    v diskusi je 51 příspěvků

    19. dubna 2024

    Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

    Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

    v diskusi je 16 příspěvků

    20. dubna 2024

    Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

    v diskusi je 17 příspěvků

    22. dubna 2024

    Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

    Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

    v diskusi je 14 příspěvků

    25. dubna 2024

    Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

    POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

    v diskusi jsou 3 příspěvky

    24. dubna 2024  7:29

    Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

    Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

    v diskusi jsou 3 příspěvky

    24. dubna 2024

    Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

    Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

    v diskusi je 44 příspěvků

    24. dubna 2024

    Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

    Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

    Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

    Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

    Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

    Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

    Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

    Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

    Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

    Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

    Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...