Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Stáhněte si nejlepší nástroje na práci s PDF dokumenty

  • 136
Formát PDF představuje jedinečnou možnost, jak mezi různými počítači s různými operačními systémy a aplikacemi přenášet dokumenty s přesně danou podobou. Nehrozí přitom riziko, že v některém počítači dokument neotevřete nebo že uvidíte něco jiného, než jeho autor zamýšlel.

Užitečná je možnost PDF dokumenty uzamknout heslem proti úpravám (a třeba i tisku) nebo je podepsat digitálním podpisem. Tvůrcem dnes bohatě rozšířeného formátu PDF je společnost Adobe, která zároveň pravidelně představuje softwarové nástroje na vytváření, prohlížení a úpravy PDF dokumentů. Existuje ovšem i celá řada alternativních programů, které s PDF dokáží pracovat, především pak upravovat jejich obsah.

Adobe Reader X

Nejnovější generaci prohlížeče PDF dokumentů představila společnost Adobe teprve nedávno, vzápětí následovala i česká verze programu. U Adobe Readeru jsme byli dlouhá léta zvyklí, že dokázal PDF dokumenty pouze prohlížet a případně i vytisknout.

Možná v reakci na konkurenci Adobe do posledních dvou verzí přidal i možnost zvýrazňovat v PDF dokumentech části textu a přidávat komentáře (pokud není dokument proti těmto úpravám uzamčen). Jsou to sice zajímavé funkce, ale, jak si o několik řádků níže ukážeme, na konkurenci to stále nestačí.

Zásadní inovace Adobe Readeru X se zaměřuje na bezpečnost, konkrétně na ochranu před napadením počítače skrze bezpečnostní mezery PDF dokumentů. Za tím účelem otevírá Adobe Reader X PDF soubory v izolovaném prostředí, odkud nemůže dojít k napadení ostatních dat v počítači.

Jako uživatel v zásadě nic nepoznáte, s PDF dokumenty pracujete stále stejným způsobem. Další inovace, jako například upravená integrace prohlížeče PDF dokumentů do internetového prohlížeče, jsou víceméně kosmetické.

Možnosti pokročilých úprav PDF dokumentů zůstávají u Adobe výsadou programu Adobe Acrobat, jehož licence přijde na vice než 10 000 Kč. Můžete si jej ovšem zdarma vyzkoušet.

Adobe Reader X stahujte po výběru verze operačního systému a jazyka zde (freeware)

Pokud si chcete vyzkoušet možnosti programu Adobe Acrobat X Pro (zatím není k dispozici v češtině), stáhněte si jeho zkušební verzi zde (trialware)

Adobe Reader X

Adobe Reader X

PDF-XChange Viewer

Program na práci s PDF dokumenty PDF-XChange Viewer má sice i svoji komerční verzi, ovšem řadu užitečných nástrojů můžete používat i bez zaplacení licenčního poplatku. Vedle možnosti vkládání komentářů se nabízí například i možnost vkládání celých textových bloků, nástroje na kreslení či vkládání razítek.

Upravovaným PDF dokumentům můžete rovněž nastavovat zabezpečení nebo třeba exportovat jejich stránky do samostatných obrázků. PDF-XChange Viewer má uživatelské rozhraní v češtině a k dispozici je i jeho přenosná verze, určená pro uložení na USB klíčenky a paměťové karty, použitelná v různých počítačích bez instalace.

PDF-XChange Viewer 2.50 stahujte ze Slunečnice zde (15,7 MB, freeware)

PDF-XChange Viewer

PDF-XChange Viewer

Foxit Reader

Podobně jako Adobe Reader bývala i aplikace Foxit Reader obyčejnou čtečkou PDF dokumentů. To se změnilo až s příchodem verze s číslovkou 4, která přidává funkce na komentování dokumentů, zvýrazňování textů, vkládání poznámek, textových bloků nebo kreslení. Šikovnou funkcí je i vkládání obrázků (i s nastavením průhlednosti) do PDF dokumentů nebo export jejich kompletního obsahu do textových souborů.

Foxit Reader 4.3 stahujte ze Slunečnice zde (7,7 MB, freeware)

Foxit Reader

Foxit Reader

PDFill PDF Tools

Bezplatně použitelná aplikace PDFill PDF Tools zvládne s PDF dokumenty i další kouzla. Umí například spojovat více PDF souborů do jednoho, nebo naopak jeden PDF dokument rozdělit do více samostatných souborů.

Mezi dalšími funkcemi najdeme například otáčení stránek v PDF dokumentech, možnost přidání záhlaví a zápatí stránek v PDF dokumentech, převod PDF dokumentů na obrázky a naopak nebo nastavení zabezpečení PDF dokumentů. Do jednotlivých stránek PDF dokumentů můžete rovněž přidávat vodoznak, ať už v podobě textu nebo obrázku.

PDFill PDF Tools 8.0 stahujte ze Slunečnice zde (8,9 MB, freeware)

PDFill PDF Tools

PDFill PDF Tools

PDF tiskárny

Představili jsme i několik nástrojů na prohlížení a úpravy PDF dokumentů. Možná ale přemýšlíte, jak PDF soubory vytvářet. V kancelářských aplikacích je to snadné. Microsoft Office (ve verzích 2007 a 2010) i OpenOffice.org podporují export vytvářených dokumentů do formátu PDF.

S vytvářením PDF dokumentů z ostatních aplikací vám pomohou softwarové nástroje, fungující jako virtuální tiskárny. Podobných aplikací existuje celá řada, pro vás jsme z nich vybrali ty nejzajímavější. Stačí je instalovat a pak v nabídce tisku vybrat virtuální tiskárnu.

PDF Creator 1.1.0 stahujte ze Slunečnice zde (17,5 MB, open source)

BullZip PDF Printer 7.1 stahujte ze Slunečnice zde (4 MB, freeware)

PrimoPDF 5 stahujte ze Slunečnice zde (7,3 MB, freeware)

PDF tiskárny

PDF tiskárny

Jaké používáte nástroje na vytváření, prohlížení a úpravy PDF dokumentů? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.